Ból kolana- skąd się bierze ?

Ból kolana potrafi przysporzyć prawdziwych kłopotów, jest to na tyle newralgiczne miejsce, że problem w tym stawie może promieniować zarówno w dół do łydki, jak i w górę imitując problemy z biodrem. Czym jest spowodowany ból w stawie kolanowym, oraz jak to leczyć, przeczytasz w poniższym artykule.

Budowa stawu kolanowego.

Staw kolanowy zbudowany jest z połączenia kości udowej oraz dwóch kości podudzia: piszczelowej i strzałkowej. Między nimi wetknięte są dwie łąkotki (przyśrodkowa i boczna) które mają za zadanie wspomagać ruch i poprawiać stabilność stawu. Całość otoczona jest łącznotkankową torebką stawową i wzmocniona wieloma więzadłami. Od przodu w skład stawu wchodzi także niewielka kość- rzepka, która porusza się po ściśle wyznaczonym torze po kości udowej z którym tworzy staw rzepkowo-udowy. Często można spotkać się z określeniem, że staw kolanowy to staw więzadłowy, ponieważ jest stabilizowany przez znaczną liczbę mocnych więzadeł i to one nadają mu stabilność. W opozycji znajduje się określenie, że staw kolanowy jest stawem mięśniowym ponieważ stabilizowany jest przez wiele mięśni. Stabilizację przednią zapewniają m.in.: mięsień czworogłowy i krawiecki. Od strony tylnej jest są to mięśnie kulszowo-goleniowe. Od strony bocznej pasmo biodrowo-piszczelowe. Stronę przyśrodkowką wzmacniają mięśnie przywodziciele. Znajomość tych poszczególnych elementów jest kluczowa do rozpoznania i leczenia problemu z bólem kolana.

Ból kolana od przedniej strony.

Z przedniej strony kolana znajduje się rzepka- niewielka kość, która wbudowana jest w staw, dlatego pacjenci skarżący się na ból w przednim przedziale kolana używają stwierdzenia:

„coś mnie boli pod rzepką” lub „coś mnie boli tam w środku”.

Najczęściej pojawiające się problemy w tym miejscu to:

 • chondromalacja rzepki, czyli po prostu „wytarcie/zużycie się” stawu rzepkowo-udowego,
 • urazy więzadła krzyżowego przedniego ACL,
 • kolano skoczka- czyli problem z przyczepem więzadła właściwego rzepki,
 • u dzieci w okresie dojrzewania choroba Oschgood Schlatter.

Ból kolana z bocznej strony.

W tym miejscu najczęściej spotykam takie problemy jak:

 • boczne przyparcie rzepki, czyli zbaczanie rzepki w stawie rzepkowo-udowym w stronę boczną,
 • urazy łąkotki bocznej (pęknięcie) oraz jej więzadeł,
 • nadmierne napięcie pasma biodrowo-piszczelowego oraz nieprawidłowości po bocznej stronie miednicy, na przykład poprzez nadmierne napięcie mięśnia napinacza powięzi szerokiej,
 • problem z więzadłami pobocznymi kolana (naciągnięcie, naderwanie, zerwanie),
 • problem w stawie piszczelowo-strzałkowym bliższym (podwichnięcie, naciągnięcie więzadeł itp.)

Przyśrodkowa strona kolana.

Podobnie jak z bocznej strony kolana znajdziemy tutaj często:

 • urazy łąkotek (pęknięcie) i ich mocowania,
 • patologię więzadeł pobocznych kolana (nacięgnięcie, naderwanie, zerwanie),
 • czasem problemem są także nadmiernie napięte mięśnie przywodziciele przyczepiające się w okolicy wewnętrznej kolana.

Tylna część kolana.

Dół podkolanowy często prezentuje problem z elementami które w tym rejonie się znajdują, mogą więc świadczyć o:

 • naciągnięciu ścięgien pod kolanem- między innymi mięśni kulszowo-goleniowych, na przykład w wyniku urazu przeprostnego
 • dysfunkcją więzadeł podkolanowych,
 • cystą Bakera.

W procesie diagnostycznym należy wykluczyć także takie problemy jak:

 • zwyrodnienia stawu kolanowego,
 • złamania,
 • choroby biodra,
 • dysbalans mięśniowy.

Proces diagnostyczny, czyli po prostu szukanie przyczyny bólu może być wspierany badaniem obrazowym jak prześwietlenie (RTG), czy usg, jednakże podstawową czynnością jest wywiad i badanie pacjenta.

Kłucie w kolanie przy chodzeniu.

Często dostaję pytanie typu:

„odczuwam kłucie w kolanie podczas chodzenia, co to może być?”


Prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przeprowadzić wywiad oraz wykonać testy w gabinecie ponieważ takie objawy może dawać każda z wymienionych wyżej struktur. Kłucie w kolanie (czy jakiekolwiek inne odczucie) może wynikać z naciągnięcia mięśnia, urazu ścięgna, pękniętej łąkotki, urazu więzadła czy torebki stawowej. Dopiero dokładnie przeprowadzona diagnostyka ukazuje, który z tych elementów powoduje dolegliwości.

Ból kolana- leczenie.

Leczenie zależeć będzie oczywiście od przyczyny patologii, inaczej bowiem leczy się naciągnięte mięśnie a inaczej zapalenie kaletki. Do podstawowych metod fizjoterapii wykorzystywanych w leczeniu kolana zaliczamy:

 • Różne formy masażu w celu rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni, poprawienia ich elastyczności, usprawnienia krążenia. Masaż poprzeczny może być także skuteczną formą terapii uszkodzonych więzadeł w kolanie.
 • Terapię powięziową, której zadaniem jest poprawa „ślizgu” tkanek względem siebie.
 • Suche igłowanie mięśni i więzadeł, polega na aplikazji igły w celu „rozbicia” nadmiernie napietych punktów w mięśniu.
 • Ćwiczenia- obejmujące wzmocnienie osłabionych partii mięśniowych.
 • Fizykoterapię (jako uzupełnienie).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

 • Mięśnia brzuchatego łydki
 • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.