Endoprotezoplastyka biodra- ćwiczenia w 1 fazie.

Okres przedoperacyjny.

W większości przypadków zabieg endoprotezoplastyki jest zabiegiem planowanym w związku z czym pacjent może i powinien się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń ogólno kondycyjnych, trening poszczególnych grup mięśniowych kończyn dolnych, a także wzmocnienie kończyn górnych. Dobrą praktyką jest także nauka chodzenia o kulach. Takie rozwiązanie sprawi, że w okresie pooperacyjnym rehabilitacja będzie łatwiejsza.

Kilka wskazówek w pierwszym okresie:

  • Spanie na wznak,
  • Prawidłowe przemieszczanie o kulach,
  • Dostosowanie wysokości łóżka, foteli, oraz innych mebli aby nie występowało zbyt duże zgięcie w biodrze,
  • Unikamy ruchu- zakładania nogi na nogę, przekraczania linii środkowej ciała, zgięcia powyżej 90* kończyną operowaną.

Ćwiczenia stóp.

1.0. Krążenie stopami.

1.1. Sprzęgło – gaz.

Ćwiczenia izometryczne

2.0. Pośladkowy średni- napięcie izometryczne.

2.1. Czworogłowy uda – napięcie izometryczne.

2.2. Kulszowo- goleniowe- napięcie izometryczne.

2.3. Przywodziciele- napięci izometryczne.

2.4. Pośladkowy – napięci izometryczne.

Ćwiczenia poprawiające ruchomość

3.0. Ślizganie piętą po podłożu.

3.1. Odwodzenie.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.