Kolano biegacza, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

Kolano biegacza - tarcie pasma biodrowo-piszczelowego

Pasmo biodrowo- piszczelowe to pas tkanki łącznej, który biegnie od miednicy aż do bocznej strony kolana, gdzie ma przyczep końcowy. Jeżeli pasmo będzie z jakiegoś powodu zbyt mocno napinane może powodować to dolegliwości bólowe w okolicy kolana. Często taki właśnie ból pojawia się u osób biegających, po przebiegnięciu pewnego dystansu. Skąd się bierze ten ból ? Czy to na pewno problem pasma ? No i w końcu- jak to leczyć ? O tym dowiesz się czytając poniższy tekst.

Pasmo biodrowo-piszczelowe- anatomia.

Jeszcze do niedawna uważano, że problem pasma biodrowo-piszczelowego jest prosty. Mówiło się o tym, że zbyt mocno napięte pasmo może ocierać się o kłykieć boczny kości udowej powodując miejscowy stan zapalny i ból. Dokładniejsze studiowanie tematu pokazało jednak, że sprawa jest bardziej złożona. W okolicy miednicy do pasma przyczepiają się mięsień napinacz powięzi szerokiej oraz mięsień pośladkowy wielki. Oba mięśni tworzą tak zwany „trójkąt mięśniowy biodra” gdzie oba mięśnie stanowią boki trójkąta, natomiast pasmo biodrowo-piszczelowe jest przedłużeniem wierzchołka. Nierównomierne rozłożenie napięcia tych mięśni (zbyt mocno napięte, lub osłabione) mogą powodować wadliwe ustawienie pasma, a co za tym idzie jego patologię. Dlatego właśnie badanie fizjoterapeutyczne powinno obejmować także miednicę (a nawet całe ciało), pomimo faktu, że ból występuje tylko w kolanie. Kolejnym ważnym aspektem jest ustawienie stopy podczas biegania ponieważ nieprawidłowości w tej części ciała mogą także powodować wyżej wymieniony problem. Jeżeli dana osoba ma skłonność do ustawienia stopy w supinacji wpływa to na całą taśmę mięśniowo- powięziową, włączając w to nasze pasmo. Teoria taśm mięśniowo-powięziowych mówi, iż poszczególne mięśnie łączą się ze sobą na podobieństwo łańcucha, w którym poszczególne ogniwa spajane sa jedno z drugim. Mówi się, że dany łańcuch jest tak silny, jak silny jest jego najsłabszy element.

Kłucie w kolanie z boku- czy to pasmo ?

Ból pochodzący od pasma potrafi lokalizować się w różnych miejscach. Może się jednak okazać, że to wcale nie nadmiernie napięte tkanki są źródłem bólu. Dolegliwości w bocznym przedziale kolana mogą dawać także: łąkotka boczna, więzadło poboczne boczne kolana, a także głowa boczna mięśnia czworogłowego i staw piszczelowo-strzałkowy bliższy. Logiczne wydaje się więc, że aby zastosować odpowiednie leczenie należy w pierwszej kolejności wykonać odpowiednią diagnostykę i określić która z tych struktur tak naprawdę jest źródłem bólu ponieważ rehabilitacja każdej z nich przebiega inaczej. Należy wobec tego wykonać:

  • testy mięśniowe w okolicy kolana i biodra, aby stwierdzić między innymi czy mięsień czworogłowy nie jest zbyt mocno napięty,
  • wykonać testy łąkotkowe, aby wykluczyć problem z łąkotką boczną,
  • sprawdzić więzadła poboczne kolana- czy nie są naderwane/ zerwane,
  • sprawdzić ustawienie miednicy.
  • ocenić ustawienie oraz wydolność stopy,
  • warto wspomóc się badaniem obrazowym USG które potwierdzi wcześniejszą diagnostykę.

Kolano biegacza -leczenie.

Leczenie uzależnione jest oczywiście od wcześniejszej diagnostyki, ponieważ jeśli przyczyną będzie nieprawidłowe ustawienie stopy należy w pierwszej kolejności zająć się przywróceniem fizjologicznej funkcji stopy, a dopiero w dalszym kroku rozluźniać pasmo. Wyjaśnia to też dlaczego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „co robić gdy pasmo jest napięte” ponieważ u różnych osób odpowiedź będzie inna. Jedna osoba będzie musiała zastosować wkładkę do buta, inna zmienić technikę biegu, jeszcze inna popracować nad ustawieniem miednicy. Ustalmy więc, że pierwsza odpowiedź na pytanie „jak wyleczyć kolano biegacza” brzmi:

„znajdź przyczynę i wyeliminuj ją”.

Dopiero po tym kroku można przejść do dalszej części rehabilitacji, która wygląda tak:

  1. Rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Można to zrobić poprzez różne formy masażu, manipulację powięzi, rozciąganie, rolowanie lub inne techniki.
  2. Wzmocnienie osłabionych mięśni. Znane prawo brzmi: „łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo”. Musimy więc znaleźć osłabione mięśnie i wykonać ćwiczenia które je wzmocnią. W początkowym okresie są to ćwiczenia izolowane, aby następnie utrwalić działanie całego łańcucha mięśniowego.
  3. Prawidłowe ustawienie poszczególnych części ciała względem siebie aby wyeliminować odtwarzanie się problemu.
  4. Reedukacja techniki- jeśli wystąpi taka potrzeba.
  5. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także wykorzystanie fali uderzeniowej. Jest to zabieg stosowany do „rozbijania” nadmiernie napiętych punktów w mięśniu.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Tenodeza bicepsa - ćwiczenia www.fizjoterapeuta-sanok.pl

Tenodeza bicepsa

Leczenie urazów i schorzeń ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często wymaga interwencji chirurgicznej. W

Przepuklina szyjna-leczenie bólu karku.

Przepuklina odcinka szyjnego

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, często określana mianem przepukliny dysku, jest stanem, który może prowadzić do

Whiplash - Smagnięcie Biczem. Fizjoterapeuta w Sanoku.

Whiplash czyli Smagnięcie biczem

Whiplash, znany również jako uraz smagnięcia biczem, to kontuzja dotykająca odcinek szyjny kręgosłupa. Nazwa tej

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.