Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Staw biodrowy zbudowany jest z panewki, oraz osadzonej w niej głowy kości udowej. Całość stabilizowana jest torebką stawową, więzadłami i mięśniami. Gdy na przejściu głowy kości udowej w szyjkę powstaje narośl kostna mamy do czynienia z konfliktem typu CAM. Ta narośl może ograniczać ruchy głowy w panewce, a także poprzez nieprawidłowy nacisk i tarcie może niszczyć powierzchnię stawową i obrąbek. Jeśli natomiast kostna deformacja wyrasta z panewki mamy do czynienia z konfliktem typu PINCER. Narośl na tej kości także ogranicza ruchy i może niszczyć powierzchnię stawową. Część przypadków może mieć także charakter mieszany – czyli oba z wyżej wymienionych.

Konflikt panewkowo-udowy – objawy.

Typowym objawem konfliktu jest ból określany przez pacjenta jako pochodzący z biodra i/ lub z pachwiny. Taki ból często pojawia się po długim siedzeniu, jak i w trakcie chodzenia.  Kolejnym elementem jest ograniczenie ruchomości stawu biodrowego – szczególnie rotacji wewnętrznej.

Konflikt panewkowo-udowy – diagnostyka.

Diagnostyka rozpoczyna się oczywiście od dokładnego wywiadu w którym dowiadujemy się jak wyglądają objawy, od kiedy występują, ale także pytamy o wcześniejsze urazy, operacje, czy wypadki. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne. Podstawowe testy diagnostyczne to:

  • test FABER
  • test FADDIR,
  • test tylnego konfliktu.

Kolejnym bardzo ważnym etapem diagnostyki jest badanie obrazowe RTG, lub też rezonans magnetyczny.

Konflikt panewkowo-udowy – leczenie.

Leczenie uzależnione jest od typu patologii, a także od uszkodzeń dodatkowych jak na przykład stan obrąbka. Wyróżnia się leczenie:

  • zachowawcze – polegające głównie na modyfikacji stylu życia i przyjmowaniu leków przeciwbólowych,
  • chirurgiczne- polegające na operacyjnym usunięciu patologii,
  • artroskopowe –

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.