Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć bczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia.

Łokieć tenisisty -diagnostyka różnicowa.

Aby przeprowadzić skuteczne leczenie należy wykluczyć inne czynniki patologiczne jak:

 • ucisk na nerw- lokalne struktury otaczające nerw na jego drodze mogą powodować jego drażnienie i wywoływać tym samym nieprzyjemne doznania,
 • uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu łokciowego- mowa tutaj o naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu więzadeł,
 • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
 • zespół ciasnoty międzypowięziowej, nadmierne ciśnienie w przegrodach międzymięśniowych może doprowadzać do ucisku na struktury takie jak nerwy czy naczynia krwionośne,
 • zespół odwracacza- to jest nadmierne napięcie mięśnia odwracacza (musculus supinator).

Łokieć tenisisty- diagnozowanie.

Najbardziej charakterystycznym objawem w łokciu tenisisty jest ból oraz wyraźna tkliwość w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból ten nasila się przy prowokacji grupy prostowników- prostowania z oporem, czy testu krzesełkowego. Test krzesła to standardowy test którego zadaniem jest wykrycie opisywanego problemu. Jego wykonanie jest następujące: pacjent proszony jest o podniesienie krzesła chwytając je nachwytem, to jest stroną dłoniową skierowaną w dół. Pojawienie się znajomego bólu w okolicy łokcia oznacza wynik pozytywny. Do innych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu ręki w pięść, krążeniu nadgarstkami, oraz wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni prostowników. Naszą diagnostykę można wspomóc badaniem obrazowym jak: USG, RTG, czy rezonans magnetyczny.

Łokieć tenisisty- leczenie.

Leczenie obejmuje wszelkie metody powodujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni prostowników nadgarstka:

 • terapia powięziowa,
 • terapia falą uderzeniową,
 • suche igłowanie,
 • masaż,
 • terapia manualna,
 • rozciąganie.

Oczywiście w trakcie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Whiplash czyli Smagnięcie biczem

Whiplash, znany również jako uraz smagnięcia biczem, to kontuzja dotykająca odcinek szyjny kręgosłupa. Nazwa tej

Syndrom wysuniętej głowy (FHP)

Forward Head Posture (FHP)- wynika z nieprawidłowej postawy, gdzie głowa jest wysunięta do przodu względem barków. Wykazano, że wysunięta do przodu głowa jest częstym zaburzeniem postawy, z ostrożnymi szacunkami cierpi na nią 66% populacji pacjentów.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.