Operacja stawu skokowego- na czym polega.

Artroskopia stawu skokowego to zabieg operacyjny polegający na niewielkim nacięciu tkanek i wprowadzeniu przez nie kamery i narzędzi operacyjnych. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych ( w celu potwierdzenia diagnozy) jak i w celu naprawy uszkodzonych tkanek – na przykład rekonstrukcji więzadła. Artroskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż operacja. Zabieg ten wykonuje się w przypadku: złamań, niestabilności stawu skokowego, uszkodzenia chrząstki stawowej czy pojawieniu się w stawie ciała wolnego.

Budowa stawu skokowego.

Staw skokowy dzielimy na górny i dolny. Staw skokowy górny do połączenie pomiędzy dwiema kośćmi podudzia (piszczelowa i strzałkowa) a kością strzałkową. Staw skokowy dolny natomiast to połączenie kości skokowej z kością piętową. Oba te stawy stabilizowane są przez liczne więzadła i ścięgna mięśni przebiegające w okolicy stawu.

źródło zdjęcia: www.drmick.pl

Niestabilność stawu skokowego.

Gdy wielokrotnie dochodzi do „skręcenia kostki” może to w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia budowy i funkcji struktur które mają za zadanie stabilizować staw skokowy. Bardzo często przy skręceniach stawu skokowego dochodzi do rozciągnięcia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (ATFL) a w konsekwencji dochodzi do niestabilności stawu skokowego. Pacjent odczuwa ból, staw skokowy puchnie i daje wrażenie jakby był zbyt luźny.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.