Operacja stawu skokowego- na czym polega.

Operacja stawu skokowego, noga w gipsie

Artroskopia stawu skokowego to zabieg operacyjny polegający na niewielkim nacięciu tkanek i wprowadzeniu przez nie kamery i narzędzi operacyjnych. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych ( w celu potwierdzenia diagnozy) jak i w celu naprawy uszkodzonych tkanek – na przykład rekonstrukcji więzadła. Artroskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż operacja. Zabieg ten wykonuje się w przypadku: złamań, niestabilności stawu skokowego, uszkodzenia chrząstki stawowej czy pojawieniu się w stawie ciała wolnego.

Budowa stawu skokowego.

Staw skokowy dzielimy na górny i dolny. Staw skokowy górny do połączenie pomiędzy dwiema kośćmi podudzia (piszczelowa i strzałkowa) a kością strzałkową. Staw skokowy dolny natomiast to połączenie kości skokowej z kością piętową. Oba te stawy stabilizowane są przez liczne więzadła i ścięgna mięśni przebiegające w okolicy stawu.

źródło zdjęcia: www.drmick.pl

Niestabilność stawu skokowego.

Gdy wielokrotnie dochodzi do „skręcenia kostki” może to w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia budowy i funkcji struktur które mają za zadanie stabilizować staw skokowy. Bardzo często przy skręceniach stawu skokowego dochodzi do rozciągnięcia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (ATFL) a w konsekwencji dochodzi do niestabilności stawu skokowego. Pacjent odczuwa ból, staw skokowy puchnie i daje wrażenie jakby był zbyt luźny.

Ograniczenie ruchomości stopy po operacji.

Po przeprowadzonej operacji najczęściej zalecane jest unieruchomienie kończyny. Rodzaj unieruchomienia (gips, szyna, orteza) zależy oczywiście od rodzaju operacji, natomiast bardzo często po okresie unieruchomienia pacjent ma ograniczone ruchy, to znaczy, nie może poruszyć stopą do góry i/lub w dół. Ograniczone ruchy mogą powodować ból, dyskomfort, a nawet utrudniać czynności dnia codziennego jak na przykład chodzenie.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń na poprawę ruchomości stopy.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.