Operacja stawu skokowego- na czym polega.

Artroskopia stawu skokowego to zabieg operacyjny polegający na niewielkim nacięciu tkanek i wprowadzeniu przez nie kamery i narzędzi operacyjnych. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych ( w celu potwierdzenia diagnozy) jak i w celu naprawy uszkodzonych tkanek – na przykład rekonstrukcji więzadła. Artroskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż operacja. Zabieg ten wykonuje się w przypadku: złamań, niestabilności stawu skokowego, uszkodzenia chrząstki stawowej czy pojawieniu się w stawie ciała wolnego.

Budowa stawu skokowego.

Staw skokowy dzielimy na górny i dolny. Staw skokowy górny do połączenie pomiędzy dwiema kośćmi podudzia (piszczelowa i strzałkowa) a kością strzałkową. Staw skokowy dolny natomiast to połączenie kości skokowej z kością piętową. Oba te stawy stabilizowane są przez liczne więzadła i ścięgna mięśni przebiegające w okolicy stawu.

źródło zdjęcia: www.drmick.pl

Niestabilność stawu skokowego.

Gdy wielokrotnie dochodzi do „skręcenia kostki” może to w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia budowy i funkcji struktur które mają za zadanie stabilizować staw skokowy. Bardzo często przy skręceniach stawu skokowego dochodzi do rozciągnięcia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (ATFL) a w konsekwencji dochodzi do niestabilności stawu skokowego. Pacjent odczuwa ból, staw skokowy puchnie i daje wrażenie jakby był zbyt luźny.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.