Artroskopia stawu skokowego to zabieg operacyjny polegający na niewielkim nacięciu tkanek i wprowadzeniu przez nie kamery i narzędzi operacyjnych. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych ( w celu potwierdzenia diagnozy) jak i w celu naprawy uszkodzonych tkanek – na przykład rekonstrukcji więzadła. Artroskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż operacja. Zabieg ten wykonuje się w przypadku: złamań, niestabilności stawu skokowego, uszkodzenia chrząstki stawowej czy pojawieniu się w stawie ciała wolnego.
Budowa stawu skokowego.
Staw skokowy dzielimy na górny i dolny. Staw skokowy górny do połączenie pomiędzy dwiema kośćmi podudzia (piszczelowa i strzałkowa) a kością strzałkową. Staw skokowy dolny natomiast to połączenie kości skokowej z kością piętową. Oba te stawy stabilizowane są przez liczne więzadła i ścięgna mięśni przebiegające w okolicy stawu.

Niestabilność stawu skokowego.
Gdy wielokrotnie dochodzi do „skręcenia kostki” może to w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia budowy i funkcji struktur które mają za zadanie stabilizować staw skokowy. Bardzo często przy skręceniach stawu skokowego dochodzi do rozciągnięcia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (ATFL) a w konsekwencji dochodzi do niestabilności stawu skokowego. Pacjent odczuwa ból, staw skokowy puchnie i daje wrażenie jakby był zbyt luźny.
