Ostroga piętowa a zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Ból w okolicy pięty pojawiający się podczas chodzenia nie koniecznie musi wynikać z urazu np. skręcenia kostki. Jeśli pojawia się powoli i z czasem narasta może świadczyć o przewlekłym charakterze i zwiastować zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Pierwszym i podstawowym objawem problemów z rozcięgnem podeszwowym jest ból w okolicy kości piętowej od strony podeszwowej stopy. Ból nasila się szczególnie pod wpływem nadmiernego nadwyrężania. Charakterystycznym objawem jest ból pojawiający się z samego rana zaraz po wstaniu z łóżka. Skąd bierze się ten problem oraz jak z nim walczyć przeczytasz w poniższym tekście.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego- przyczyny.

Bardzo istotnym czynnikiem w etiologi problemów z rozcięgnem podeszwowym jest odpowiednia budowa stopy, to jest występowanie naturalnych wyniosłości wspieranych przez prawidłowo napięte mięśnie. Jeśli napięcie mięśniowe jest zbyt słabe wysklepienie przyśrodkowe może opadać, doprowadzając do płaskostopia. Sprzyja to nadmiernym obciążeniom rozcięgna. Płaskostopie to przypadłość w której łuk podłużny stopy opada, tworząc stopę płaską. Zmniejsza się funkcja amortyzująca stopy, kości w stawach układają się nieprawidłowo a mięśnie i więzadła są nieprawidłowo napięte. Innym defektem w obrębie stopy jest stopa wydrążona. To sytuacja w której mięśnie podeszwowej strony nadmiernie napinają się, stopa staje się krótsza, jakby „ściśnięta”. Ta sytuacja również powoduje nieprawidłowości na tkankach miękkich. Należy także zaznaczyć, że nieprawidłowości w stopie odbijają się na całym ciele, zmieniając ułożenie miednicy i poszczególnych części ciała względem siebie. Warto wspomnieć także o teorii łańcuchów mięśniowo- powięziowych, która mówi, że przyczep końcowy danego mięśnia łączy się niejako z przyczepem następnego mięśnia wobec czego poszczególne mięśnie łączą się tworząc całe taśmy. Nadmierne napięcie danego mięśnia może więc przenosić nadmierne napięcie na cały łańcuch.

Problem z rozcięgnem należy odróżnić od:

  • podrażnienia korzeni nerwowych,
  • ucisku na nerw piszczelowy oraz jego gałęzi,
  • obrzęku pourazowego,
  • zapalenia kaletki ścięgna Achillesa,
  • utrudnionego przepływu krwi i zastojów.

Tytułowe ostrogi to nic innego jak narośl na kości piętowej od strony podeszwowej. Taka narośl jest widoczna na zdjęciu RTG jednak nie każdy pacjent z tego typu dolegliwościami posiada takie narośla, około 50% pacjentów je posiada. Źródłem bólu jest bowiem stan zapalny w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości, a nie same zmiany kostne. W tym miejscu z biegiem czasu powstają mikrozwapnienia

Ostroga piętowa – leczenie.

Leczenie w wielu przypadkach jest długotrwałe, ale dosyć skuteczne – ok. 90% pacjentów pozbywa się swojego problemu bezoperacyjnie. Leczenie opiera się na wielu aspektach i może zawierać:

  • podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, aby okresowo zniwelować ból,
  • ćwiczenia rozciągające/ zmniejszające napięcie mięśni łydki i stopy, pamiętamy o pracy z całym łańcuchem mięśniowo- powięziowym,
  • różne formy masażu, w tym masaż tkanek głębokich, który zmniejsza napięcie mięśniowe i usprawnia przepływ płynów tkankowych,
  • terapia falą uderzeniową,
  • dopasowanie odpowiedniego obuwia, a jeśli zajdzie taka potrzeba to zastosowanie specjalnie dobranych wkładek ortopedycznych.

W przeszłości ostrogi piętowe które nie zmniejszały się pod wpływem rehabilitacji były operowane jednak obecnie odchodzi się od takich pomysłów.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.