Rehabilitacja pooperacyjna.

Rehabilitacja pooperacyjna to specyficzny rodzaj rehabilitacji wykonywany w przypadku pacjentów, którzy są świeżo po zabiegu chirurgicznym, neurochirurgicznym, lub ortopedycznym. Jest to nieodzowny element w powrocie pacjenta do pełnej sprawności ruchowej. Rehabilitację pooperacyjną wykonuje się w przypadku takich zabiegów jak;

Kolano:

Bark:

Biodro:

Kręgosłup:

Rehabilitacja pooperacyjna- kiedy wybrać się do fizjoterapeuty ?

Do fizjoterapeuty najlepiej udać się jeszcze przed zabiegiem. Na pierwszej wizycie rehabilitant wytłumaczy jakie będą konsekwencje zabiegu, czego można się spodziewać, czego unikać i jak się zachowywać. Niektóre informacje są bardzo istotne: na przykład po zabiegu szycia łąkotki nie należy obciążać danej kończyny, gdyż wiąże się to ryzykiem uszkodzenia. Po wstawieniu endoprotezy należy unikać zgięcia w stawie biodrowym powyżej 90*. Każdy przypadek jest indywidualny i niesie ze sobą jakieś zakazy. Z drugiej strony należy także wiedzieć co należy robić, kiedy zacząć ćwiczyć? Jakie ćwiczenia wykonywać ? W przypadku niektórych operacji po zabiegu dochodzi do ograniczenia aktywności i w związku z tym siła i masa mięśniowa spada. Odpowiednie przygotowanie się jeszcze przed zabiegiem powoduje, że spadki są mniejsze.

Jak przebiega wizyta ?

Przebieg wizyty zależy od miejsca i rodzaju wykonanego zabiegu, natomiast zawiera główne elementy takie jak:

  1. Przeprowadzenie wywiadu i analiza wypisu szpitalnego. Fizjoterapeuta musi zapoznać się z rodzajem wykonanego zabiegu oraz z uwagami lekarza, jeśli jakieś dodatkowe istniały.
  2. Wyznaczenie etapów i celów rehabilitacji.
  3. Rozpoczęcie rehabilitacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna ma za zadanie:

W późniejszym okresie może być potrzebna reedukacja chodu jeśli pacjent poruszał się o kulach.

Następnie wykonuje się trening medyczny, czyli płynne przejście z rehabilitacji do mocniejszego treningu.

Końcowym etapem są testy pozwalające na powrót do sportu- jeśli taki jest planowany.

Rehabilitacja po operacji – metody pracy.

W tej dziedzinie fizjoterapii wykorzystuje się takie metody jak: