Rwa kulszowa. Co tak naprawdę Cię boli ?

Nie ma dnia, aby do gabinetu nie wszedł pacjent trzymający się za plecy i narzekający, że ma ból kręgosłupa a wszystkiemu winna jest rwa kulszowa. Gdy pytam skąd wie, że to właśnie rwa kulszowa najczęściej słyszę:

bo boli mnie od kręgosłupa do nogi,

bo kolega miał tak samo i miał rwe,

bo już tak miałem kiedyś i to była rwa,

bo lekarz powiedział, że to rwa.

Dostrzegam tutaj ogromny problem ponieważ nie każdy ból podążający od kręgosłupa, przez pośladek do nogi to rwa. Aby zdiagnozować rwę i wykluczyć inne czynniki należy wykonać szereg testów i przeprowadzić dokładny wywiad. Pięcio-minutowa wizyta polegająca jedynie na wskazaniu gdzie boli nie ma tutaj żadnej wartości diagnostycznej.

Rwa kulszowa- co to jest ?

Z kręgosłupa, na wysokości pomiędzy czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym, oraz pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym i pierwszym krzyżowym wychodzą korzenie nerwowe. Łączą się one tworząc nerw kulszowy – największy nerw w ciele człowieka. Ucisk na te korzenie, oraz na nerw kulszowy i objawy które temu towarzyszą to właśnie rwa kulszowa.

Rwa kulszowa- skąd się bierze ?

Korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa mogą zostać uciśnięte przez uwypuklający się krążek międzykręgowy (dysk). Stąd osoby które mają ból kręgosłupa i wykonały rezonans na którym wyszły przepukliny są pewne, że to właśnie przyczyna ich problemu. Struktury te mogą być także uciśnięte przez nieprawidłowe ułożenie kręgów, a na wysokości pośladka nerw kulszowy może być uciskany też przez mięsień gruszkowaty.

Objawy pseudokorzeniowe.

Czasem jednak zdarza się, że mamy objawy podobne do tych jakie pochodzą z ucisku na nerw ale nim nie są. Do takiej sytuacji dochodzi jeśli struktury w okolicy nerwu kulszowego (więzadła, mięśnie, stawy) wykazują patologię i udają rwę kulszową.

Do takiej sytuacji może dojść w przypadku:

 • nieprawidłowego ustawienia kości krzyżowej- tendencja do kręgozmyków.
 • nieprawidłowego napięcia więzadeł stawu krzyżowo-biodrowych,
 • zbyt dużego napięcia mięśni w okolicy pośladka – na przykład mięsień gruszkowaty,
 • zbyt mocno napinające się więzadła okolicy biodra,
 • patologii kaletki krętarza kości udowej.

Rwa kulszowa – dlaczego diagnostyka jest tak bardzo ważna ?

Po pierwsze różnicowanie skąd pochodzi Twój ból jest kluczowe w procesie leczenia. Trzeba ukierunkować konkretne działania na konkretne struktury w konkretnym celu. Na przykład w przypadku nadmiernie napiętych więzadeł możemy zastosować masaż poprzeczny, igłowanie, oraz taping w celu rozluźnienia więzadła i zmniejszenia bólu. Robienie nieukierunkowanych zabiegów typu prądy TENS na odcinek LS jest działaniem po omacku, dlatego czasem zadziała, a czasem nie.

Po drugie, dokładna diagnostyka może Cię ustrzec przed niepotrzebną operacją. Jeśli bowiem będziesz miał ból pseudokorzeniowy pochodzący z napinającego się mięśnia, ale w badaniu okaże się, że masz także niewielkie przepukliny w odcinku LS możesz zostać skierowany na operację. Niestety, taka operacja nie będzie skuteczne, gdyż nie zlikwiduje przyczyny bólu.

Rwa kulszowa- badanie.

Proces diagnostyczny, czyli po prostu badanie jest kluczowe w Twoim leczeniu i powinno obejmować:

 • Przeprowadzenie dokładnego wywiadu w którym dowiemy się o Twoich starych urazach,
 • Badanie palpacyjne (macanie) bolesnych struktur aby określić co dokładnie boli.
 • Sprawdzenie ruchomości kręgosłupa oraz kończyn dolnych aby sprawdzić czy ruch w stawach jest prawidłowy.
 • Testy napięciowe nerwów (między innymi nerwu kulszowego), aby sprawdzić, czy jest zbyt mocno napięty.
 • Testy mięśniowe w celu znalezienia nadmiernie napiętych mięśni, które mogą powodować ból.

Idealne rozwiązanie jest wtedy, gdy takie badanie możemy porównać z obrazem rezonansu magnetycznego, lub RTG.

Dopiero wtedy jestem w stanie zaproponować indywidualnie dobraną rehabilitację, którą należy konsekwentnie stosować, a jeśli po jakimś czasie okaże się, że jest nie skuteczna- dopiero wtedy myśleć o zabiegu.

Rwa kulszowa- leczenie.

Niewątpliwie pierwszym krokiem w drodze do wyleczenia bólu pleców spowodowanego przez mięsień gruszkowaty jest ustalenie przyczyny jego nadmiernego napięcia. Jeżeli już wyeliminujemy ten problem nie pozostaje nic innego jak rozluźnienie mięśni, zwolnienie ucisku na nerw i poprawienie ślizgu tego nerwu. Jest to możliwe na wiele sposobów:

 • Różne formy masażu, w tym masaż tkanek głębokich. Jest to technika pozwalająca dotrzeć nawet do głęboko położonych mięśni i je rozluźnić.
 • Suche igłowanie, to rozbijanie punktów spustowych (nadmiernie napiętych miejsc w mięśniu) za pomocą igły stosowanej przy akupunkturze. Nie ma to jednak nic wspólnego z medycyną wschodu, a polega jedynie na mechanicznym „rozbiciu” konkretnego punktu.
 • Rozluźnianie powięziowe, to techniki stosowane bezpośrednio na powięź, czyli tkankę łączną utrzymującą poszczególne elementy ciała w całości.
 • Kinesiotaping, to specjalne taśmy wykazująca mechaniczne podobieństwo do skóry, które są naklejane na ciało. Ich zadaniem będzie tutaj zmniejszenie napięcia mięśnia.
 • Relaksacja poizometryczna, jest to forma rozluźniania mięśnia po uprzednim skurczu izometrycznym.
 • Rozciąganie, którego zadaniem jest zwiększenie długości mięśnia.
 • Techniki neurodynamiczne, czyli polegające na wykonaniu ślizgu danego nerwu względem sąsiednich tkanek w celu zmniejszenia nacisku przez nie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.