Zapalenie kaletki podbarkowej

Kaletka podbarkowa to niewielka struktura przypominająca poduszeczkę wypełnioną płynem. Znajduje się ona na granicy mięśnia nadgrzebieniowego z wyrostkiem barkowym oraz mięśniem naramiennym. Jej zadaniem jest amortyzacja i poprawa ślizgu pomiędzy strukturami podczas ruchu. Bardzo często przypadłość ta występuje wraz z innymi patologiami barku, to jest:

  • Uraz stożka rotatorów,
  • Patologie głowy długiej ścięgna bicepsa,
  • Ciasnoty podbarkowej.

Przyczyny

Jeżeli ruch prowadzony w stawie ramiennym jest prawidłowy, a siły działające na ten staw i jego struktury rozkładane są równomiernie wszystkie elementy ślizgają się prawidłowo. Jeżeli z jakiego powodu dojdzie do zaburzenia ruchu to powtarzalne, nieprawidłowe wzorce mogą powodować drażnienie kaletki przez struktury sąsiadujące- często przez ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Najczęstsze przyczyny to między innymi:

  • Dyskineza łopatki– nieprawidłowe ustawienie łopatki może zmniejszać przestrzeń między wyrostkiem barkowym kaletką i głową kości ramiennej. Taka zmniejszona przestrzeń jest miejsce ciasnoty i może powodować drażnienie kaletki.
  • Uniesienie głowy kości ramiennej w kierunku wyrostka barkowego co również zmniejsza przestrzeń podbarkową. Może być to spowodowane nadmiernym napięciem mięśnia nadgrzebieniowego, i/ lub dwugłowego ramienia.
  • Zbyt duże, lub zbyt częste mikrourazy wywołane treningiem sportowym – na przykład w sportach rzucanych.
  • Nieprawidłowa sylwetka ciała spowodowana pro trakcją barku i rotacją wewnętrzną kości ramiennej.

Objawy.

Zazwyczaj ból pojawia się powoli i stopniowo narasta. Z biegiem czasu i powtarzaniem szkodliwych ruchów kaletka jest drażniona, wypełnia się płynem, zwiększa swoją objętość napierając na struktury podoczne które wysyłają sygnał bólowy. Powiększona kaletka powoduje, że podczas ruchu odwodzenia lub zgięcia ramienia nie mieści się ona pod wyrostkiem barkowym, dlatego też bardzo często jest to najbardziej bolesny moment.

Diagnostyka

Usg jest badaniem obrazującym co dzieje się z kaletką. Warto wykonać zdjęcie RTG w celu wykluczenia innych patologii.

Leczenie zachowawcze

Pierwszym krokiem do leczenia jest oczywiście prawidłowa diagnoza. Należy określić z jakiego powodu kaletka może być „drażniona”. W tym celu terapeuta dokonuje oceny:

Ustawienia elementów kostnych względem siebie– czy przestrzeń między głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym jest zmniejszona, czy kość ramienna jest uniesiona, czy łopatka i jej panewka jest obniżona, czy ramie jest w nadmiernej rotacji wewnętrznej, czy łopatka jest odpowiednio ustawiona na klatce piersiowej.

Siła mięśni i ich wspólne relacje- czy mięsień piersiowy mniejszy jest nadmiernie napięty powodując obniżenie panewki ? Czy zbyt silne zginacze (mięsień kruczo ramienny, biceps) pociągają kość ramienną do ku górze ? Czy mięsień nadgrzebieniowy jest nadmiernie napięty drażniąc kaletkę bezpośrednio?

Czy w barku znajdują się inne czynniki które mogą powodować zapalenie kaletki – na przykład zwapnienia w mięśniu nadgrzebieniowym ?

Na tej podstawie terapeuta dobiera odpowiednie metody, najczęściej są to:

  • Różne formy masażu – rozluźnianie nadmierne napiętych mięśni.
  • Trening (aktywacja) mięśni osłabionych.
  • Terapia manualna stawów.
  • Taping.

Często konieczny jest odpoczynek w celu zmniejszenia drażnienia kaletki i struktur sąsiadujących.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Złamanie kości przedramienia u dzieci

Złamania kości przedramienia są jednym z najczęstszych urazów u dzieci. Dzieje się tak z kilku powodów. Zabawy dzieci są energiczne co wiąże się z różnego rodzaju upadkami. Dodatkowo kości dzieci są mniej wytrzymałe niż u dorosłych. Zrozumienie, objawów i późniejszych konsekwencji powinny być szczególnie ważne dla rodziców aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się promieniującym bólem wzdłuż nerwu kulszowego, który rozciąga się od dolnego odcinka pleców lub pośladka do jednej lub obu nóg. Częsty błąd polega na nazywaniu każdego bólu dolnej części pleców lub promieniującego bólu nogi jako rwy kulszowej.

Rwa kulszowa jest diagnozowana na podstawie obecności promieniującego bólu w jednej nodze, z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi, takimi jak parestezje i osłabienie mięśni, które są bezpośrednim wynikiem podrażnienia nerwu kulszowego lub korzenia nerwu kulszowego. Ból który towarzyszy temu schorzeniu często pojawia się przy pochylaniu w przód, skręcaniu, lub podczas kaszlu.

Zespół nerwu nadłopatkowego

Zespół nerwu nadłopatkowego to zaburzenie neurologiczne, które dotyczy kończyny górnej. Wiele osób cierpi na ten problem, ale często nie zdają sobie sprawy, co to za schorzenie i jakie są jego objawy.

Zespół nerwu nadłopatkowego –przyczyny

Zespół nerwu nadłopatkowego występuje, gdy nerw ten zostaje uszkodzony lub jest uciskany. Droga przebiegu nerwu to:

dół nadobojczykowy,

następnie przechodzi pod mięśniem czworobocznym w kierunku łopatki,

przechodzi przez wcięcie łopatki które ograniczone jest więzadłem,

po czym zmierza w dół.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej, TOS, to schorzenie, które występuje z powodu ucisku nerwów lub naczyń krwionośnych w okolicy szyi i górnej części klatki piersiowej. Ucisk ten może prowadzić do różnych objawów, które wpływają na codzienne życie pacjenta. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.