Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL

Więzadło krzyżowe przednie- ACL- (ligamentum cruciatum anterius) jest elementem stawu kolanowego. Więzadła są mocnymi łącznotkankowymi stabilizatorami stawu, odpowiadają więc za to, żeby dany staw nie ruszał się ponad normę. ACL przyczepia się do przedniej część kości piszczelowej i tylnej części kości udowej. Trzeba zaznaczyć, że w okolicy kolana znajduje się dużo więcej więzadeł nić tylko krzyżowe przednie i one także mogą ulec uszkodzeniu.

Jak dochodzi do zerwania więzadła.

Więzadła są stabilizatorami biernymi stawu kolanowego, to oznacza, że są także stabilizatory czynne (aktywne) i są nimi mięśnie ! Mięśnie przebiegające przez kolano (czworogłowy, kulszowo-goleniowe, przywodziciele) również wpływają na stabilność kolana. Jeśli mają odpowiednią siłę, napięcie oraz kontrolę nerwową są bardzo ważne w utrzymaniu stabilizacji stawu. Jeżeli jednak aparat mięśniowy jest osłabiony, więzadła przejmują więcej obciążeń. Nadmierne, sumujące się przeciążenia więzadeł mogą w końcu doprowadzić do zerwania danego więzadła.

Jeżeli chodzi o objawy zerwanego więzadła to są to:

  • wyraźny trzask zrywanego więzadła,
  • ból,
  • obrzęk,
  • niestabilność nogi.

Zerwane więzadło ACL- diagnostyka.

Bardzo ważnym etapem po zerwaniu więzadła jest diagnostyka. Podczas wywiadu dowiadujemy się jak doszło do urazu (czy w ogóle był jakiś uraz), jeśli tak jaki był mechanizm – czyli jak doszło do skręcenia kolana. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne i cała bateria testów sprawdzających stabilność kolana takie jak: test szuflady przedniej, test Lachmana i inne. W następnej kolejności wykonuje się badanie obrazowe: RTG- aby wykluczyć złamania, UGS i rezonans magnetyczny aby sprawdzić pozostałe struktury. Musimy bowiem upewnić się nie tylko czy doszło do zerwania ACL i w jaki sposób, ale także czy nie ma urazów towarzyszących jak np. urazy łąkotek.

Czy zerwane więzadło krzyżowe zawsze trzeba operować ?

Nie, wskazaniem do operacji jest niestabilność i ból. Wszystko zależy także od pacjenta, jego wieku, trybu życia, pracy i oczekiwań. Jeżeli mamy do czynienia z osobą w średnim wieku, która nie uprawia sportu, nie ma pracy fizycznej i nie odczuwa dolegliwości z powodu braku więzadła nie jest konieczne aby wykonać rekonstrukcję. Inaczej ma się sytuacja w przypadku, gdy pacjentem jest osoba młoda, zawodowo uprawiająca sport- wtedy większość lekarzy zaleca rekonstrukcję.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.