Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL

Zerwanie ACL - wiązadło krzyżowe przednie

Więzadło krzyżowe przednie- ACL- (ligamentum cruciatum anterius) jest elementem stawu kolanowego. Więzadła są mocnymi łącznotkankowymi stabilizatorami stawu, odpowiadają więc za to, żeby dany staw nie ruszał się ponad normę. ACL przyczepia się do przedniej część kości piszczelowej i tylnej części kości udowej. Trzeba zaznaczyć, że w okolicy kolana znajduje się dużo więcej więzadeł nić tylko krzyżowe przednie i one także mogą ulec uszkodzeniu.

Jak dochodzi do zerwania więzadła.

Więzadła są stabilizatorami biernymi stawu kolanowego, to oznacza, że są także stabilizatory czynne (aktywne) i są nimi mięśnie ! Mięśnie przebiegające przez kolano (czworogłowy, kulszowo-goleniowe, przywodziciele) również wpływają na stabilność kolana. Jeśli mają odpowiednią siłę, napięcie oraz kontrolę nerwową są bardzo ważne w utrzymaniu stabilizacji stawu. Jeżeli jednak aparat mięśniowy jest osłabiony, więzadła przejmują więcej obciążeń. Nadmierne, sumujące się przeciążenia więzadeł mogą w końcu doprowadzić do zerwania danego więzadła.

Jeżeli chodzi o objawy zerwanego więzadła to są to:

  • wyraźny trzask zrywanego więzadła,
  • ból,
  • obrzęk,
  • niestabilność nogi.

Zerwane więzadło ACL- diagnostyka.

Bardzo ważnym etapem po zerwaniu więzadła jest diagnostyka. Podczas wywiadu dowiadujemy się jak doszło do urazu (czy w ogóle był jakiś uraz), jeśli tak jaki był mechanizm – czyli jak doszło do skręcenia kolana. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne i cała bateria testów sprawdzających stabilność kolana takie jak: test szuflady przedniej, test Lachmana i inne. W następnej kolejności wykonuje się badanie obrazowe: RTG- aby wykluczyć złamania, UGS i rezonans magnetyczny aby sprawdzić pozostałe struktury. Musimy bowiem upewnić się nie tylko czy doszło do zerwania ACL i w jaki sposób, ale także czy nie ma urazów towarzyszących jak np. urazy łąkotek.

Czy zerwane więzadło krzyżowe zawsze trzeba operować ?

Nie, wskazaniem do operacji jest niestabilność i ból. Wszystko zależy także od pacjenta, jego wieku, trybu życia, pracy i oczekiwań. Jeżeli mamy do czynienia z osobą w średnim wieku, która nie uprawia sportu, nie ma pracy fizycznej i nie odczuwa dolegliwości z powodu braku więzadła nie jest konieczne aby wykonać rekonstrukcję. Inaczej ma się sytuacja w przypadku, gdy pacjentem jest osoba młoda, zawodowo uprawiająca sport- wtedy większość lekarzy zaleca rekonstrukcję.

Rekonstrukcja ACL i szycie łąkotki |REHABILIO|

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.