Zwyrodnienia kręgosłupa- czy one bolą ?

Ból kręgosłupa w obecnych czasach to prawdziwa plaga. Dotyka coraz młodsze osoby, które nie mogą sobie z tym w żaden sposób poradzić. Ten problem może mieć jednak różne źródła, a odnalezienie prawdziwej przyczyny jest kluczowe w procesie leczenia. Mówiąc krótko nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „jak uwolnić się od bólu kręgosłupa”?

Trzech pacjentów.

Do gabinetu zawitało trzech pacjentów:

  • Adam- 35 lat, pracujący fizycznie,

Mam strasznie zniszczony kręgosłup, zrobiłem RTG i wyszły mi zwyrodnienia, osteofity”.

  • Barbara- 40 lat, sprzątaczka,

Mój kręgosłup się rozsypuje, na rezonansie wyszły przepukliny”.

  • Celina- 20 lat, studentka, aktywna sportowo:

„Strasznie boli mnie kręgosłup, nie wiem dlaczego. Wszyscy mówią, że to rwa, ale ja mam jakoś dziwnie ustawioną miednicę”.

Wszyscy pacjenci: A, B i C mają dokładnie takie same objawy: Ból kręgosłupa rozchodzący się na boki, ból pośladka schodzący do nogi. Wszyscy mają problem z ruchami kręgosłupa, nie mogą się schylić aby zawiązać buta, nie mogą także wykonywać skrętów. Najgorzej jest rano, po przebudzeniu.

Takie same objawy, różna przyczyna.

Czy to możliwe, że różne problemy powodują ten sam ból i ograniczenie ruchu ? Tak, to możliwe, dlatego najważniejszym czynnikiem w procesie leczenia jest diagnostyka i znalezienie źródła bólu.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inny problem. Każdy z pacjentów podaje taką diagnozę, jakie wykonał badanie. Adam wykonał prześwietlenie i twierdzi, że ma zwyrodnienia i stąd ten ból, ale czy ma przepukliny w kręgosłupie ? Czy ma prawidłowe ustawienie miednicy i nic nie powoduje ucisku na nerwy ? Tego nie wiemy. To, czy w tym wypadku leczenie zwyrodnień kręgosłupa na podstawie obrazu RTG przyniesie skutek , zależy jedynie od szczęścia. Badania pokazują, że znaczna część osób posiadająca zwyrodnienia kręgosłupa nie ma dolegliwości bólowych! Zwyrodnienia kręgosłupa to po prostu „zużywanie” się kręgosłupa. Wiadomo także, że wielkość zwyrodnień zwiększa się wraz z wiekiem i zależy od wielu czynników. Badanie porównujące osoby w różnym wieku, wykazujące zwyrodnienia stwierdza, że ból kręgosłupa NIE ZALEŻY od wielkości zwyrodnień.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12642766

Idąc dalej, Barbara ma ból z powodu przepukliny kręgosłupa uciskającej na kręgosłup. Tak przynajmniej ktoś jej powiedział. Co jednak ze zwyrodnieniami ? Czy one występują ? Jeśli tak to skąd wiadomo, czy boli ucisk na korzenie nerwowe, czy zwyrodnienia ? A może to miednica jest źle ustawiona i mięśnie są zbyt mocno napięte ?

Celina- twierdzi, że ma napięte mięśnie od sportu, nie wiadomo czy ma zwyrodnienia i przepukliny ?

Co robić ?

Trzy różne osoby, trzy różne diagnozy i wszystkie mogą być mylne. Aby być pewnym co do przyczyny problemu należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, wykonać badanie zakresu ruchów, przetestować więzadła, wykonać testy mięśniowe. Następnie możemy nasz wynik porównać z wynikiem badania obrazowego i wdrożyć leczenie.

„Leczę pacjenta, a nie obrazek RTG, interesuje mnie więc pacjent, jego objawy i to co mówi”.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.