Rwa kulszowa, czy zespół mięśnia gruszkowatego?

Rwa kulszowa czyli ucisk na korzenie nerwowe na poziomie 4 i 5 kręgu lędźwiowego potrafi sprawić wiele kłopotów. Ból kręgosłupa promieniujący do nogi, drętwienie, problemy z pochylaniem się to tylko nieliczne efekty ucisku na nerw. Zdaża się jednak, że podobne dolegliwości pochodzą z innego źródła, jednym z nich jest ucisk na nerw kulszowy przez mięsień gruszkowaty.

Mięsień gruszkowaty (musculus piriformis) to krótki mięsień biegnący po stronie pośladkowej od kości krzyżowej do wyniosłości kości udowej, czyli krętarza większego. Właśnie w jego okolicy przechodzi nerw kulszowy (sciatic nerve), który biegnie do kończyny dolnej. Przebieg tego nerwu może mieć jednak różną drogę, najczęściej bo w 88% nerw wychodzi pod mięśniem gruszkowatym. Jeżeli ten mięsień będzie zbyt mocno napięty może spowodowac ucisk na nerw, a co za tym idzie różne dolegliwości, podobne do tych pochodzących z przepuklin kręgosłupa- może być więc mylony z dyskopatią. W takim wypadku rehabilitacja polega na rozluźnianiu tego mięśnia. Rozciąganie, masaż tkanek głębokich, igłowanie- to tylko niektóre techniki z którymi możesz się spotkać w gabinecie rehabilitacji. Trzeba jednak zadać sobie pytanie: „Dlaczego ten mięsień się napina” i wykluczyć przyczynę. Może to być nieprawidłowe ustawienie kości krzyżowej, różnica w długości nóg, czy złe ustawienie kończyny dolnej. Należy wtedy przebadać całą sylwetkę i działać holistycznie.

Odmienny przebieg mięśnia gruszkowatego.

Czasami zdarza się jednak, że nerw kulszowy układa się odmiennie niż wyżej wymieniony przykład. Badania pokazały, że:

 • u 11% ludzi część nerwu przechodzi pod nim, natomiast druga część przechodzi przez środek mięśnia gruszkowatego,
 • u 0.86% część nerwu przechodzi nad nerwem, a część pod okalając go jak widełki,
 • u 0.13% nerw przechodzi przez mięsień przebijając jego włókna.

Taka sytuacja stwarza największe prawdopodobieństwo ucisku na nerw, a co za tym idzie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Nie tylko nerw kulszowy.

Opowiadając o nerwie kulszowym należy zaznaczyć, że nie jest to jedyny długi nerw w tym rejonie ! W okolicy kości krzyżowej przed mięśniem gruszkowatym, parzyście, po prawej i lewej stronie znajduje się splot krzyżowy, czyli najprościej mówiąc plątanina nerwów wychodzących z kręgosłupa. Jednym z nerwów tego splotu jest wymieniony wcześniej nerw kulszowy, natomiast do długich nerwów wywodzących się z tego rejonu zaliczamy także:

 • nerw skórny tylny uda,
 • nerw pośladkowy górny i dolny,
 • nerw guziczny,
 • nerw sromowy.

W zasadzie każdy z tych nerwów może być drażniony przez sąsiednie struktury takie jak mięsień, czy więzadło.

Zespół mięśnia gruszkowatego- leczenie.

Niewątpliwie pierwszym krokiem w drodze do wyleczenia bólu pleców spowodowanego przez mięsień gruszkowaty jest ustalenie przyczyny jego nadmiernego napięcia. Jeżeli już wyeliminujemy ten problem nie pozostaje nic innego jak rozluźnienie mięśni, zwolnienie ucisku na nerw i poprawienie ślizgu tego nerwu. Jest to możliwe na wiele sposobów:

 • Różne formy masażu, w tym masaż tkanek głębokich. Jest to technika pozwalająca dotrzeć nawet do głęboko położonych mięśni i je rozluźnić.
 • Suche igłowanie, to rozbijanie punktów spustowych (nadmiernie napiętych miejsc w mięśniu) za pomocą igły stosowanej przy akupunkturze. Nie ma to jednak nic wspólnego z medycyną wschodu, a polega jedynie na mechanicznym „rozbiciu” konkretnego punktu.
 • Rozluźnianie powięziowe, to techniki stosowane bezpośrednio na powięź, czyli tkankę łączną utrzymującą poszczególne elementy ciała w całości.
 • Kinesiotaping, to specjalne taśmy wykazująca mechaniczne podobieństwo do skóry, które są naklejane na ciało. Ich zadaniem będzie tutaj zmniejszenie napięcia mięśnia.
 • Relaksacja poizometryczna, jest to forma rozluźniania mięśnia po uprzednim skurczu izometrycznym.
 • Rozciąganie, którego zadaniem jest zwiększenie długości mięśnia.
 • Techniki neurodynamiczne, czyli polegające na wykonaniu ślizgu danego nerwu względem sąsiednich tkanek w celu zmniejszenia nacisku przez nie.

Podsumowanie.

Mięsień gruszkowaty przechodzący w okolicy kości krzyżowej ma tendencję do uciskania na nerw kulszowy, a co za tym idzie do powstawania bólu w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Szczególna sytuacja ma miejsce gdy ten mięsień jest zbyt mocno napięty, lub gdy nerw przechodzi przez środek brzuśca. Jedną ze strategii leczenia tego typu schorzeń są zabiegi rozluźniające wymieniony wyżej mięsień , oraz poprawiające „ślizg” nerwu kulszowego względem sąsiednich tkanek.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.