Ból biodra, czyli zespół bólowy krętarza większego.

Krętarz większy kości udowej do niewielki wyrostek znajdujący się w bliższej części kości udowej w okolicy miednicy. Jest to miejsce przyczepu wielu mięśni, dlatego też ich prawidłowe napięcie jest kluczowe dla zapobiegania tej przypadłości. Jeśli bowiem napięcie mięśniowe z jakiegoś powodu będzie zbyt mocne, dany mięsień (bądź mięśnie) mogą próbować wyrwać się z przyczepu. W miejscu przyczepu powstaje wtedy stan zapalny a samo miejsce jest bardzo bolesne.

Przyczyną nierównomiernego napięcia i nadmiernego obciążania przyczepu może być:

 • nieprawidłowe ustawienie miednicy,
 • długotrwała, nieprawidłowa postawa,
 • nierównomierna długość kończyn dolnych,
 • wielokrotne powtarzanie jednego wzorca ruchowego.

Należy odróżnić tą jednostkę chorobową od takich patologii jak:

 • zablokowanie w stawie krzyżowo-biodrowym,
 • zespół mięśnia gruszkowatego,
 • ból pochodzący z więzadeł stawu krzyżowo-biodrowego,
 • ucisk na nerw kulszowy,
 • zwyrodnienia stawu biodrowego.

Zapalenie kaletki krętarzowej, biodrowej.

W okolicy biodra znajdują się aż trzy kaletki – czyli niewielkie poduszeczki wypełnione płynem. Ich zadaniem jest amortyzowanie, oraz zmniejszenie tarcia pomiędzy konkretnymi strukturami, na przykład pomiędzy ścięgnem mięśnia a jego przyczepem do kości. Kaletki okolicy biodra to kaletka:

 • krętarzowa,
 • biodrowo-lędźwiowa,
 • kulszowa.

Patologia kaletki może doprowadzić w konsekwencji do zapalenia kaletki, którego głównymi objawami są: ból, tkliwość, obrzęk, kłucie w biodrze podczas ćwiczenia a niekiedy nawet ograniczenie ruchomości nogi.

Ból biodra-terapia.

Na samym początku ogranicza się do działania przeciwbólowego i zmniejszającego stan zapalny. Można zastosować:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Taśmy kineisotaping, czyli specjalne plastry o właściwościach podobnych do właściwości skóry. Ich wyjątkowość polega na tym, że mogą zostać zaaplikowane zarówno w taki sposób aby rozluźniać mięśnie, oraz w taki aby je wzmacniać (jeśli są osłabione).
 • Ćwiczenia w odciążeniu, czyli ćwiczenia w których staw jest odciążony i tarcie jest zmniejszone. Przykładem takiego ćwiczenia jest na przykład ćwiczenie w basenie, gdzie dodatkowo ciepła woda rozluźnia mięśnie i powoduje jeszcze większe odciążenie stawów.
 • Terapia powięziowa, której celem jest przywrócenie prawidłowego ślizgu tkanek miękkich oraz ich rozluźnienie.
 • Terapia manualna, poprawiająca ruchomość elementów stawowych.
 • Kontrola ustawienia miednicy i kończyn dolnych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

 • Mięśnia brzuchatego łydki
 • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.