Ból biodra, czyli zespół bólowy krętarza większego.

Krętarz większy kości udowej do niewielki wyrostek znajdujący się w bliższej części kości udowej w okolicy miednicy. Jest to miejsce przyczepu wielu mięśni, dlatego też ich prawidłowe napięcie jest kluczowe dla zapobiegania tej przypadłości. Jeśli bowiem napięcie mięśniowe z jakiegoś powodu będzie zbyt mocne, dany mięsień (bądź mięśnie) mogą próbować wyrwać się z przyczepu. W miejscu przyczepu powstaje wtedy stan zapalny a samo miejsce jest bardzo bolesne.

Przyczyną nierównomiernego napięcia i nadmiernego obciążania przyczepu może być:

 • nieprawidłowe ustawienie miednicy,
 • długotrwała, nieprawidłowa postawa,
 • nierównomierna długość kończyn dolnych,
 • wielokrotne powtarzanie jednego wzorca ruchowego.

Należy odróżnić tą jednostkę chorobową od takich patologii jak:

 • zablokowanie w stawie krzyżowo-biodrowym,
 • zespół mięśnia gruszkowatego,
 • ból pochodzący z więzadeł stawu krzyżowo-biodrowego,
 • ucisk na nerw kulszowy,
 • zwyrodnienia stawu biodrowego.

Zapalenie kaletki krętarzowej, biodrowej.

W okolicy biodra znajdują się aż trzy kaletki – czyli niewielkie poduszeczki wypełnione płynem. Ich zadaniem jest amortyzowanie, oraz zmniejszenie tarcia pomiędzy konkretnymi strukturami, na przykład pomiędzy ścięgnem mięśnia a jego przyczepem do kości. Kaletki okolicy biodra to kaletka:

 • krętarzowa,
 • biodrowo-lędźwiowa,
 • kulszowa.

Patologia kaletki może doprowadzić w konsekwencji do zapalenia kaletki, którego głównymi objawami są: ból, tkliwość, obrzęk, kłucie w biodrze podczas ćwiczenia a niekiedy nawet ograniczenie ruchomości nogi.

Ból biodra-terapia.

Na samym początku ogranicza się do działania przeciwbólowego i zmniejszającego stan zapalny. Można zastosować:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Taśmy kineisotaping, czyli specjalne plastry o właściwościach podobnych do właściwości skóry. Ich wyjątkowość polega na tym, że mogą zostać zaaplikowane zarówno w taki sposób aby rozluźniać mięśnie, oraz w taki aby je wzmacniać (jeśli są osłabione).
 • Ćwiczenia w odciążeniu, czyli ćwiczenia w których staw jest odciążony i tarcie jest zmniejszone. Przykładem takiego ćwiczenia jest na przykład ćwiczenie w basenie, gdzie dodatkowo ciepła woda rozluźnia mięśnie i powoduje jeszcze większe odciążenie stawów.
 • Terapia powięziowa, której celem jest przywrócenie prawidłowego ślizgu tkanek miękkich oraz ich rozluźnienie.
 • Terapia manualna, poprawiająca ruchomość elementów stawowych.
 • Kontrola ustawienia miednicy i kończyn dolnych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.