Endoproteza biodra-małoinwazyjny dostęp przedni.

Rentgen protezy biodra

Co to jest endoprotezoplastyka ?

Endoprotezoplastyka biodra to zabieg polegający na usunięciu elementów stawu biodrowego i zastąpieniu go elementami sztucznymi. Zabieg ten może być częściowy- jeśli wymieniany jest jeden komponent (biodrowy/ udowy), lub całościowy, w przypadku gdy operator wstawia element biodrowy i udowy. Klasycznym sposobem wykonania jest dojście boczne, od jakiegoś czasu natomiast istnienie możliwość wykonania tak zwanego małoinwazyjnego dojścia przedniego. Ten rodzaj zabiegu, jeżeli jest możliwy, jest dużo bardziej korzystny dla pacjenta, gdyż jest sposobem „międzymięśniowym”. Oznacza to, że podczas zabiegu, ortopeda dostając się do stawu biodrowego nie rozcina mięśni, a dociera do stawu pomiędzy nimi. Sytuacja ta sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia mięśni w wyniku czego powrót pacjenta do zdrowia jest dużo szybszy !

Jak wygląda zabieg ?

  1. Przejście przedniego dostępu do biodra przebiega 2/3 powyżej krętarza większego i 1/3 poniżej kolca biodrowego na długości 6-8 cm. Po nacięciu skóry i tkanki tłuszczowej lokalizowana jest powięź mięśnia napinacza powięzi szerokiej, która następnie także jest nacinana. Następnie mięsień ten jest przesuwany do bocznie, natomiast mięsień krawiecki przemieszcza się do wewnątrz, co powoduje wyeksponowanie niezbędnej płaszczyzny.
  2. Lokalizowany jest boczny brzeg mięśnia biodrowego i z niego przechodzi się na szyjkę kości udowej. Wejście do torebki stawowej pomiędzy m. biodrowym a prostym uda. Następnie chirurg dokonuje rozcięcia torebki stawowej.
  3. Poprzez  zwichnięcie przednie i rotację odsłania się głowę kości udowej i szyjkę kości udowej.
  4. Odmierzenie i ucięcie głowy kości udowej wraz z szyjką.
  5. Dostęp do panewki stawu biodrowego. Mięsień pośladkowy średni i krótkie rotatory stawu biodrowego są całkowicie zachowane.
  6. Założenie protezy.
  7. Ustawienie powierzchni stawowych i zamknięcie rany. Zostaje dren.

Po zabiegu.

Jeszcze tego samego dnia podejmowana jest próba pionizacji. Pacjent może zostać wypisany nawet następnego dnia. Stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa w postaci zastrzyków w brzuch. Zalecane jest chodzenie o 2 kulach z obciążeniem operowanej nogi na poziomie 50%, co oznacza, że możesz, jeśli tylko czujesz się pewnie stać bez podpierania się. Wiele źródeł podaje, że możliwe jest całkowite obciążenie kończyny w odniesieniu do odczuć pacjenta. To pacjent decyduje kiedy odrzuci kule, natomiast najczęściej jest do 2-3 tydzień.

Prowadzenie samochodu możliwe jest już nawet po tygodniu, jeśli po wizycie kontrolnej pacjent nie potrzebuje leków przeciwbólowych. Dozwolone są wszystkie ruchy (nie ma zakazów) poza pozycjami ekstremalnymi.

Początkowo fizjoterapia nie różni się od tej w przypadku klasycznej wymiany, natomiast postępuje dużo szybciej.

Fizjoterapia kontynuowana jest do osiągnięcia przez pacjentów celów przedoperacyjnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie ćwiczenia wykonywać w pierwszym okresie po zabiegu wymiany biodra kliknij poniższy link:

Pobierz

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.