Endoproteza biodra-małoinwazyjny dostęp przedni.

Co to jest endoprotezoplastyka ?

Endoprotezoplastyka biodra to zabieg polegający na usunięciu elementów stawu biodrowego i zastąpieniu go elementami sztucznymi. Zabieg ten może być częściowy- jeśli wymieniany jest jeden komponent (biodrowy/ udowy), lub całościowy, w przypadku gdy operator wstawia element biodrowy i udowy. Klasycznym sposobem wykonania jest dojście boczne, od jakiegoś czasu natomiast istnienie możliwość wykonania tak zwanego małoinwazyjnego dojścia przedniego. Ten rodzaj zabiegu, jeżeli jest możliwy, jest dużo bardziej korzystny dla pacjenta, gdyż jest sposobem „międzymięśniowym”. Oznacza to, że podczas zabiegu, ortopeda dostając się do stawu biodrowego nie rozcina mięśni, a dociera do stawu pomiędzy nimi. Sytuacja ta sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia mięśni w wyniku czego powrót pacjenta do zdrowia jest dużo szybszy !

Jak wygląda zabieg ?

  1. Przejście przedniego dostępu do biodra przebiega 2/3 powyżej krętarza większego i 1/3 poniżej kolca biodrowego na długości 6-8 cm. Po nacięciu skóry i tkanki tłuszczowej lokalizowana jest powięź mięśnia napinacza powięzi szerokiej, która następnie także jest nacinana. Następnie mięsień ten jest przesuwany do bocznie, natomiast mięsień krawiecki przemieszcza się do wewnątrz, co powoduje wyeksponowanie niezbędnej płaszczyzny.
  2. Lokalizowany jest boczny brzeg mięśnia biodrowego i z niego przechodzi się na szyjkę kości udowej. Wejście do torebki stawowej pomiędzy m. biodrowym a prostym uda. Następnie chirurg dokonuje rozcięcia torebki stawowej.
  3. Poprzez  zwichnięcie przednie i rotację odsłania się głowę kości udowej i szyjkę kości udowej.
  4. Odmierzenie i ucięcie głowy kości udowej wraz z szyjką.
  5. Dostęp do panewki stawu biodrowego. Mięsień pośladkowy średni i krótkie rotatory stawu biodrowego są całkowicie zachowane.
  6. Założenie protezy.
  7. Ustawienie powierzchni stawowych i zamknięcie rany. Zostaje dren.

Po zabiegu.

Jeszcze tego samego dnia podejmowana jest próba pionizacji. Pacjent może zostać wypisany nawet następnego dnia. Stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa w postaci zastrzyków w brzuch. Zalecane jest chodzenie o 2 kulach z obciążeniem operowanej nogi na poziomie 50%, co oznacza, że możesz, jeśli tylko czujesz się pewnie stać bez podpierania się. Wiele źródeł podaje, że możliwe jest całkowite obciążenie kończyny w odniesieniu do odczuć pacjenta. To pacjent decyduje kiedy odrzuci kule, natomiast najczęściej jest do 2-3 tydzień.

Prowadzenie samochodu możliwe jest już nawet po tygodniu, jeśli po wizycie kontrolnej pacjent nie potrzebuje leków przeciwbólowych. Dozwolone są wszystkie ruchy (nie ma zakazów) poza pozycjami ekstremalnymi.

Początkowo fizjoterapia nie różni się od tej w przypadku klasycznej wymiany, natomiast postępuje dużo szybciej.

Fizjoterapia kontynuowana jest do osiągnięcia przez pacjentów celów przedoperacyjnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie ćwiczenia wykonywać w pierwszym okresie po zabiegu wymiany biodra kliknij poniższy link:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.