Endoproteza biodra-małoinwazyjny dostęp przedni.

Co to jest endoprotezoplastyka ?

Endoprotezoplastyka biodra to zabieg polegający na usunięciu elementów stawu biodrowego i zastąpieniu go elementami sztucznymi. Zabieg ten może być częściowy- jeśli wymieniany jest jeden komponent (biodrowy/ udowy), lub całościowy, w przypadku gdy operator wstawia element biodrowy i udowy. Klasycznym sposobem wykonania jest dojście boczne, od jakiegoś czasu natomiast istnienie możliwość wykonania tak zwanego małoinwazyjnego dojścia przedniego. Ten rodzaj zabiegu, jeżeli jest możliwy, jest dużo bardziej korzystny dla pacjenta, gdyż jest sposobem „międzymięśniowym”. Oznacza to, że podczas zabiegu, ortopeda dostając się do stawu biodrowego nie rozcina mięśni, a dociera do stawu pomiędzy nimi. Sytuacja ta sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia mięśni w wyniku czego powrót pacjenta do zdrowia jest dużo szybszy !

Jak wygląda zabieg ?

  1. Przejście przedniego dostępu do biodra przebiega 2/3 powyżej krętarza większego i 1/3 poniżej kolca biodrowego na długości 6-8 cm. Po nacięciu skóry i tkanki tłuszczowej lokalizowana jest powięź mięśnia napinacza powięzi szerokiej, która następnie także jest nacinana. Następnie mięsień ten jest przesuwany do bocznie, natomiast mięsień krawiecki przemieszcza się do wewnątrz, co powoduje wyeksponowanie niezbędnej płaszczyzny.
  2. Lokalizowany jest boczny brzeg mięśnia biodrowego i z niego przechodzi się na szyjkę kości udowej. Wejście do torebki stawowej pomiędzy m. biodrowym a prostym uda. Następnie chirurg dokonuje rozcięcia torebki stawowej.
  3. Poprzez  zwichnięcie przednie i rotację odsłania się głowę kości udowej i szyjkę kości udowej.
  4. Odmierzenie i ucięcie głowy kości udowej wraz z szyjką.
  5. Dostęp do panewki stawu biodrowego. Mięsień pośladkowy średni i krótkie rotatory stawu biodrowego są całkowicie zachowane.
  6. Założenie protezy.
  7. Ustawienie powierzchni stawowych i zamknięcie rany. Zostaje dren.

Po zabiegu.

Jeszcze tego samego dnia podejmowana jest próba pionizacji. Pacjent może zostać wypisany nawet następnego dnia. Stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa w postaci zastrzyków w brzuch. Zalecane jest chodzenie o 2 kulach z obciążeniem operowanej nogi na poziomie 50%, co oznacza, że możesz, jeśli tylko czujesz się pewnie stać bez podpierania się. Wiele źródeł podaje, że możliwe jest całkowite obciążenie kończyny w odniesieniu do odczuć pacjenta. To pacjent decyduje kiedy odrzuci kule, natomiast najczęściej jest do 2-3 tydzień.

Prowadzenie samochodu możliwe jest już nawet po tygodniu, jeśli po wizycie kontrolnej pacjent nie potrzebuje leków przeciwbólowych. Dozwolone są wszystkie ruchy (nie ma zakazów) poza pozycjami ekstremalnymi.

Początkowo fizjoterapia nie różni się od tej w przypadku klasycznej wymiany, natomiast postępuje dużo szybciej.

Fizjoterapia kontynuowana jest do osiągnięcia przez pacjentów celów przedoperacyjnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie ćwiczenia wykonywać w pierwszym okresie po zabiegu wymiany biodra kliknij poniższy link:

Pobierz

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.