Endoproteza biodra- na czym polega wymiana biodra?

Endoproteza biodra, fizjoterapeuta, www.fizjoterapeuta-sanok.pl

Staw biodrowy – budowa.

Staw biodrowy zbudowany jest z panewki utworzonej przez kości miednicy połączonej z głowa kości udowej. Dodatkowymi elementami stabilizującymi staw są więzadła:

  • biodrowo-udowe,
  • łonowo- udowe,
  • kulszowo-udowe.

Więzadła zabezpieczają staw przed nadmiernymi ruchami, a co za tym idzie przed uszkodzeniem. Przez staw przechodzą mięśnie odpowiadające za wykonywanie ruchów w stawie. Powierzchnie kostne stawu pokryte są chrząstką, która poprawia ślizg i zmniejsza tarcia. Jeżeli z jakiegoś powodu dochodzi do zmniejszenia grubości chrząstki i powierzchnie stawowe zaczynają się ze sobą kontaktować może dochodzić do powstawania zwyrodnień. W przypadku postępowania zwyrodnień może dojść do tak rozległych uszkodzeń, że należy zastosować wymianę stawu biodrowego. Innymi wskazaniami do wymiany biodra są: choroby reumatoidalne, złamania w okolicy stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej, choroby nowotworowe.

Wszczepienie protezy biodra to zabieg polegający na wymianie elementów kostnych: głowę kości udowej zastępuje się czymś na kształt „kulki”, natomiast w panewkę zostaje wstawiony element metalowy pasujący do kuli.

Endoprotezy podzielić można na:

  • Cementowe- zazwyczaj stosowane u osób po 75 roku życia, elementy mocowane są na tzw. cemencie kostnym
  • Bezcementowe – implant osadzany jest bezpośrednio w kości,
  • Hybrydowe- gdzie jeden element osadzany jest za pomocą cementu.

Proteza składa się z trzpienie, który osadzany jest w kanale szpikowym kości udowej, na nim osadzana jest głowa w kształcie kuli- to właśnie ona umożliwia wykonywanie ruchów. Drugim elementem jest część panewkowa.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.