Endoproteza biodra- na czym polega wymiana biodra?

Staw biodrowy – budowa.

Staw biodrowy zbudowany jest z panewki utworzonej przez kości miednicy połączonej z głowa kości udowej. Dodatkowymi elementami stabilizującymi staw są więzadła:

  • biodrowo-udowe,
  • łonowo- udowe,
  • kulszowo-udowe.

Więzadła zabezpieczają staw przed nadmiernymi ruchami, a co za tym idzie przed uszkodzeniem. Przez staw przechodzą mięśnie odpowiadające za wykonywanie ruchów w stawie. Powierzchnie kostne stawu pokryte są chrząstką, która poprawia ślizg i zmniejsza tarcia. Jeżeli z jakiegoś powodu dochodzi do zmniejszenia grubości chrząstki i powierzchnie stawowe zaczynają się ze sobą kontaktować może dochodzić do powstawania zwyrodnień. W przypadku postępowania zwyrodnień może dojść do tak rozległych uszkodzeń, że należy zastosować wymianę stawu biodrowego. Innymi wskazaniami do wymiany biodra są: choroby reumatoidalne, złamania w okolicy stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej, choroby nowotworowe.

Wszczepienie protezy biodra to zabieg polegający na wymianie elementów kostnych: głowę kości udowej zastępuje się czymś na kształt „kulki”, natomiast w panewkę zostaje wstawiony element metalowy pasujący do kuli.

Endoprotezy podzielić można na:

  • Cementowe- zazwyczaj stosowane u osób po 75 roku życia, elementy mocowane są na tzw. cemencie kostnym
  • Bezcementowe – implant osadzany jest bezpośrednio w kości,
  • Hybrydowe- gdzie jeden element osadzany jest za pomocą cementu.

Proteza składa się z trzpienie, który osadzany jest w kanale szpikowym kości udowej, na nim osadzana jest głowa w kształcie kuli- to właśnie ona umożliwia wykonywanie ruchów. Drugim elementem jest część panewkowa.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.