Endoproteza biodra- na czym polega wymiana biodra?

Staw biodrowy – budowa.

Staw biodrowy zbudowany jest z panewki utworzonej przez kości miednicy połączonej z głowa kości udowej. Dodatkowymi elementami stabilizującymi staw są więzadła:

  • biodrowo-udowe,
  • łonowo- udowe,
  • kulszowo-udowe.

Więzadła zabezpieczają staw przed nadmiernymi ruchami, a co za tym idzie przed uszkodzeniem. Przez staw przechodzą mięśnie odpowiadające za wykonywanie ruchów w stawie. Powierzchnie kostne stawu pokryte są chrząstką, która poprawia ślizg i zmniejsza tarcia. Jeżeli z jakiegoś powodu dochodzi do zmniejszenia grubości chrząstki i powierzchnie stawowe zaczynają się ze sobą kontaktować może dochodzić do powstawania zwyrodnień. W przypadku postępowania zwyrodnień może dojść do tak rozległych uszkodzeń, że należy zastosować wymianę stawu biodrowego. Innymi wskazaniami do wymiany biodra są: choroby reumatoidalne, złamania w okolicy stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej, choroby nowotworowe.

Wszczepienie protezy biodra to zabieg polegający na wymianie elementów kostnych: głowę kości udowej zastępuje się czymś na kształt „kulki”, natomiast w panewkę zostaje wstawiony element metalowy pasujący do kuli.

Endoprotezy podzielić można na:

  • Cementowe- zazwyczaj stosowane u osób po 75 roku życia, elementy mocowane są na tzw. cemencie kostnym
  • Bezcementowe – implant osadzany jest bezpośrednio w kości,
  • Hybrydowe- gdzie jeden element osadzany jest za pomocą cementu.

Proteza składa się z trzpienie, który osadzany jest w kanale szpikowym kości udowej, na nim osadzana jest głowa w kształcie kuli- to właśnie ona umożliwia wykonywanie ruchów. Drugim elementem jest część panewkowa.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.