Endoproteza biodra- na czym polega wymiana biodra?

Staw biodrowy – budowa.

Staw biodrowy zbudowany jest z panewki utworzonej przez kości miednicy połączonej z głowa kości udowej. Dodatkowymi elementami stabilizującymi staw są więzadła:

  • biodrowo-udowe,
  • łonowo- udowe,
  • kulszowo-udowe.

Więzadła zabezpieczają staw przed nadmiernymi ruchami, a co za tym idzie przed uszkodzeniem. Przez staw przechodzą mięśnie odpowiadające za wykonywanie ruchów w stawie. Powierzchnie kostne stawu pokryte są chrząstką, która poprawia ślizg i zmniejsza tarcia. Jeżeli z jakiegoś powodu dochodzi do zmniejszenia grubości chrząstki i powierzchnie stawowe zaczynają się ze sobą kontaktować może dochodzić do powstawania zwyrodnień. W przypadku postępowania zwyrodnień może dojść do tak rozległych uszkodzeń, że należy zastosować wymianę stawu biodrowego. Innymi wskazaniami do wymiany biodra są: choroby reumatoidalne, złamania w okolicy stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej, choroby nowotworowe.

Wszczepienie protezy biodra to zabieg polegający na wymianie elementów kostnych: głowę kości udowej zastępuje się czymś na kształt „kulki”, natomiast w panewkę zostaje wstawiony element metalowy pasujący do kuli.

Endoprotezy podzielić można na:

  • Cementowe- zazwyczaj stosowane u osób po 75 roku życia, elementy mocowane są na tzw. cemencie kostnym
  • Bezcementowe – implant osadzany jest bezpośrednio w kości,
  • Hybrydowe- gdzie jeden element osadzany jest za pomocą cementu.

Proteza składa się z trzpienie, który osadzany jest w kanale szpikowym kości udowej, na nim osadzana jest głowa w kształcie kuli- to właśnie ona umożliwia wykonywanie ruchów. Drugim elementem jest część panewkowa.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Przepuklina odcinka szyjnego

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, często określana mianem przepukliny dysku, jest stanem, który może prowadzić do

Whiplash czyli Smagnięcie biczem

Whiplash, znany również jako uraz smagnięcia biczem, to kontuzja dotykająca odcinek szyjny kręgosłupa. Nazwa tej

Syndrom wysuniętej głowy (FHP)

Forward Head Posture (FHP)- wynika z nieprawidłowej postawy, gdzie głowa jest wysunięta do przodu względem barków. Wykazano, że wysunięta do przodu głowa jest częstym zaburzeniem postawy, z ostrożnymi szacunkami cierpi na nią 66% populacji pacjentów.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.