Ból kolana- studium przypadku.

Marcin trafił do gabinetu z bólem kolana. Kilka razy w tygodniu gra w piłkę z kolegami ale jak sam twierdził, ból pojawił się znikąd, nie miał żadnego urazu. Kilka dni w kolanie pojawił się lekki ból, jednak z dnia na dzień ból jakby się nasilał. Marcin nie był przekonany czy może spokojnie trenować, czy przypadkiem nie doprowadzi do większego urazu. Jego kolega z drużyny miał podobny problem i trzeba było zrobić artroskopię, której Marcin chciał uniknąć.

W gabinecie zacząłem od dokładnego wywiadu– okazało się, że Marcin doznał kiedyś kontuzji tego kolana, było to kilka lat temu na nartach. W trakcie zjeżdżania zaliczył wywrotkę i wykręcił sobie kolano, pojawił się ból i opuchlizna, ale po kilku dniach zapomniał o całym zajściu.  

Badanie zacząłem od sprawdzenia siły mięśniowej, okazało się, że mięsień czworogłowy nie pracuje prawidłowo i jest osłabiony. W trakcie badania dotykiem poszczególnych struktur w okolicy kolana okazało się także, że bolesne są okolice więzadła pobocznego kolana. Badanie zakresu ruchu również uwidoczniło problem- bowiem podczas rotacji pojawiał się ból w okolicy łąkotki. Źródłem tych wszystkich nieprawidłowości okazał się być przestarzały uraz, o którym Marcin nawet nie pamiętał.

Fizjoterapia obejmowała więc:

  1. Ćwiczenia polegające na wzmocnieniu mięśnia czworogłowego,
  2. Ćwiczenia stabilizacji kolana, żeby kolano było „pewne” podczas gry,
  3. Masaż poprzeczny więzadeł pobocznych aby przywrócić ich prawidłową pracę,
  4. Masaż rozluźniający tylną grupę uda, która była nadmiernie napięta.

Po terapii pacjent musiał wykonywać przez pewien okres ćwiczenia mające na celu poprawę siły mięśniowej i przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych. Po niedługim czasie kolano przestało boleć, Marcin mógł spokojnie i bez strachu grać w piłkę i co najważniejsze nie musiał wykonywać artroskopii.

Jeżeli Ty także potrzebujesz wizyty u fizjoterapeuty kliknij w poniższy link i zapisz się na wizytę:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Uszkodzenie łąkotek- ćwiczenia w 1 fazie.

Łąkotka to niewielka struktura zbudowana z tkanki chrzęstnej. Ma kształt półksiężyca i znajduje się w kolanie pomiędzy kością udową a piszczelową. W każdym kolanie znajdują

Endoprotezoplastyka biodra- ćwiczenia w 1 fazie.

Okres przedoperacyjny. W większości przypadków zabieg endoprotezoplastyki jest zabiegiem planowanym w związku z czym pacjent może i powinien się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo ważne

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.