Ból pod mostkiem- jakie mogą być przyczyny ?

Ból w mostku

Mostek to płaska kość wchodząca w skład klatki piersiowej, której zadaniem z jednej strony jest być sztywną konstrukcją chroniącą organy wewnętrzne takie jak serce, czy płuca, z drugiej jednak klatka piersiowa porusza się przy każdym oddechu. Skąd więc może pochodzić ból, kłucie, lub inne dolegliwości okolicy mostka i czy to może być coś poważnego ?

Ból nad mostkiem.

Mostek połączony jest po obu stronach z żebrami, a połączenie to nazywane jest stawem mostkowo- żebrowym. Podczas oddychania zachodzą tutaj niewielkie ruchy. U góry, z obu stron do motka przymocowany jest obojczyk tworzący staw mostkowo-obojczykowy. Staw ten wzmocniony jest więzadłami i torebką stawową. Przy urazach ręki (pociągnięcie ręki, zbyt duży zamach przy rzucie), a także przy upadkach na ramie, czy klatkę piersiową może dochodzić do przesunięcia się obojczyka i podrażnienia tego stawu, dochodząc w skrajnych sytuacjach do zwichnięcia, czy nawet złamania obojczyka. Naciągnięte więzadła, lub zestarzała kontuzja tej okolicy może powodować ból w górnej części klatki piersiowej, tuż nad mostkiem.

Pieczenie w mostku-przyczyny.

Klatka piersiowa jest niejako łącznikiem między głową i szyją, a brzuchem. Przez ten łącznik przebiegają struktury układu pokarmowego takie jak przełyk. Przełyk wchodzi do żołądka tuż pod mostkiem, pod żebrami, po lewej stronie. Wejście przełyku do żołądka odgrodzone jest mięśniami- zwieraczami, które otwierają się jedynie, gdy konsumowane przez nas jedzenie dociera właśnie w ten rejon i transportowane jest do żołądka w celu strawienia. W żołądku panuje niskie ph które umożliwia prawidłowe trawienie treści pokarmowej. Czasem jednak dochodzi do sytuacji w której mięśnie zwieracze nie działają prawidłowo, przejście z przełyku do żołądka nie jest prawidłowo odgrodzone i kwaśna treść pokarmowa „chlapie” podrażniając przełyk. Taka sytuacja często nazywana jest jako zgaga i prowadzić może do rozwinięcia się choroby refleksowej przełyku- GERD (gastro-esophageal reflux disease). Choroba ta dotyczy około 10% populacji krajów wysoko rozwiniętych i związana jest z cofaniem się treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku. U większości pacjentów z tą chorobą rozpoznaje się przepuklinę rozworu przełykowego. Jednym z najczęstszych objawów tej przypadłości jest właśnie pieczenie w mostku i ból.

Skurcze pod mostkiem.

Klatka piersiowa to nie tylko kości, więzadła i stawy, ale także mięśnie. W okolicy mostka przyczepiają się między innymi takie mięśnie jak:

  • mostkowo-obojczykowo-sutkowy,
  • podobojczykowy,
  • piersiowy większy,
  • międzyżebrowe,
  • poprzeczny klatki piersiowej.

To właśnie ten ostatni przyczepia się do mostka od wewnętrznej strony, biegnąc dalej do żeber. Mięsień ten podlega takim samym prawom jak każdy inny mięsień, więc może powodować skurcze, czy dawać promieniujący ból w wyniku napiętych włókien mięśniowych. Jest on podrażniany na przykład przez wielokrotne uderzenia w klatkę piersiową, jak w treningu sztuk walki. Wykazuje także pewne połączenie powięziowe z mięśniem poprzecznym brzucha, więc może reagować także na problemy w rejonie jamy brzusznej.

Przepona- czyli ból w mostku i plecach.          

Przepona to mięsień przyczepiający się zarówno do kręgosłupa lędźwiowego, oraz do żeber po wewnętrznej stronie. Jest to główny mięsień oddechowy co oznacza, że pracuje podczas oddychania. Podczas wdechu przepona kurczy się obniżając swoje kopuły – wtedy powietrze wtłaczane jest do płuc. Przy wydechu, przepona zostaje rozluźniona, podąża do góry, wypychając z płuc powietrze. Również przepona może ulegać pewnym napięciom, sklejeniom, lub innym podrażnieniom. Często widzę problem z przeponą u osób z wadą postawy- np. przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nieprawidłowe położenie przepony, a co za tym idzie jej nieprawidłowa praca podczas oddechu może generować ból który określany jest przez pacjentów jako „przeszywający na pół”, „biegnący na wylot”.

Trzeba oczywiście pamiętać, że w klatce piersiowej zamknięte jest serce i to również problemy z układu krwionośnego mogą dawać dolegliwości bólowe. W chorobie wieńcowej jednym z charakterystycznych objawów jest właśnie ból w klatce piersiowej, który nazywany jest dławicowym- powoduje wrażenie ucisku, gniecenia. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć tego objawu i udać się do specjalisty na diagnostykę.

Podsumowując, ból w okolicy mostka może mieć różne przyczyny, mogą być one związane z układem ruchu jak mięśnie, kości i więzadła. Czasem jednak zdarza się, że te dolegliwości powodowane są przez układ pokarmowy. U innych osób powodem jest układ sercowo-naczyniowy. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć żadnego z nich.


Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.