Ból pod mostkiem- jakie mogą być przyczyny ?

Ból w mostku

Mostek to płaska kość wchodząca w skład klatki piersiowej, której zadaniem z jednej strony jest być sztywną konstrukcją chroniącą organy wewnętrzne takie jak serce, czy płuca, z drugiej jednak klatka piersiowa porusza się przy każdym oddechu. Skąd więc może pochodzić ból, kłucie, lub inne dolegliwości okolicy mostka i czy to może być coś poważnego ?

Ból nad mostkiem.

Mostek połączony jest po obu stronach z żebrami, a połączenie to nazywane jest stawem mostkowo- żebrowym. Podczas oddychania zachodzą tutaj niewielkie ruchy. U góry, z obu stron do motka przymocowany jest obojczyk tworzący staw mostkowo-obojczykowy. Staw ten wzmocniony jest więzadłami i torebką stawową. Przy urazach ręki (pociągnięcie ręki, zbyt duży zamach przy rzucie), a także przy upadkach na ramie, czy klatkę piersiową może dochodzić do przesunięcia się obojczyka i podrażnienia tego stawu, dochodząc w skrajnych sytuacjach do zwichnięcia, czy nawet złamania obojczyka. Naciągnięte więzadła, lub zestarzała kontuzja tej okolicy może powodować ból w górnej części klatki piersiowej, tuż nad mostkiem.

Pieczenie w mostku-przyczyny.

Klatka piersiowa jest niejako łącznikiem między głową i szyją, a brzuchem. Przez ten łącznik przebiegają struktury układu pokarmowego takie jak przełyk. Przełyk wchodzi do żołądka tuż pod mostkiem, pod żebrami, po lewej stronie. Wejście przełyku do żołądka odgrodzone jest mięśniami- zwieraczami, które otwierają się jedynie, gdy konsumowane przez nas jedzenie dociera właśnie w ten rejon i transportowane jest do żołądka w celu strawienia. W żołądku panuje niskie ph które umożliwia prawidłowe trawienie treści pokarmowej. Czasem jednak dochodzi do sytuacji w której mięśnie zwieracze nie działają prawidłowo, przejście z przełyku do żołądka nie jest prawidłowo odgrodzone i kwaśna treść pokarmowa „chlapie” podrażniając przełyk. Taka sytuacja często nazywana jest jako zgaga i prowadzić może do rozwinięcia się choroby refleksowej przełyku- GERD (gastro-esophageal reflux disease). Choroba ta dotyczy około 10% populacji krajów wysoko rozwiniętych i związana jest z cofaniem się treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku. U większości pacjentów z tą chorobą rozpoznaje się przepuklinę rozworu przełykowego. Jednym z najczęstszych objawów tej przypadłości jest właśnie pieczenie w mostku i ból.

Skurcze pod mostkiem.

Klatka piersiowa to nie tylko kości, więzadła i stawy, ale także mięśnie. W okolicy mostka przyczepiają się między innymi takie mięśnie jak:

  • mostkowo-obojczykowo-sutkowy,
  • podobojczykowy,
  • piersiowy większy,
  • międzyżebrowe,
  • poprzeczny klatki piersiowej.

To właśnie ten ostatni przyczepia się do mostka od wewnętrznej strony, biegnąc dalej do żeber. Mięsień ten podlega takim samym prawom jak każdy inny mięsień, więc może powodować skurcze, czy dawać promieniujący ból w wyniku napiętych włókien mięśniowych. Jest on podrażniany na przykład przez wielokrotne uderzenia w klatkę piersiową, jak w treningu sztuk walki. Wykazuje także pewne połączenie powięziowe z mięśniem poprzecznym brzucha, więc może reagować także na problemy w rejonie jamy brzusznej.

Przepona- czyli ból w mostku i plecach.          

Przepona to mięsień przyczepiający się zarówno do kręgosłupa lędźwiowego, oraz do żeber po wewnętrznej stronie. Jest to główny mięsień oddechowy co oznacza, że pracuje podczas oddychania. Podczas wdechu przepona kurczy się obniżając swoje kopuły – wtedy powietrze wtłaczane jest do płuc. Przy wydechu, przepona zostaje rozluźniona, podąża do góry, wypychając z płuc powietrze. Również przepona może ulegać pewnym napięciom, sklejeniom, lub innym podrażnieniom. Często widzę problem z przeponą u osób z wadą postawy- np. przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nieprawidłowe położenie przepony, a co za tym idzie jej nieprawidłowa praca podczas oddechu może generować ból który określany jest przez pacjentów jako „przeszywający na pół”, „biegnący na wylot”.

Trzeba oczywiście pamiętać, że w klatce piersiowej zamknięte jest serce i to również problemy z układu krwionośnego mogą dawać dolegliwości bólowe. W chorobie wieńcowej jednym z charakterystycznych objawów jest właśnie ból w klatce piersiowej, który nazywany jest dławicowym- powoduje wrażenie ucisku, gniecenia. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć tego objawu i udać się do specjalisty na diagnostykę.

Podsumowując, ból w okolicy mostka może mieć różne przyczyny, mogą być one związane z układem ruchu jak mięśnie, kości i więzadła. Czasem jednak zdarza się, że te dolegliwości powodowane są przez układ pokarmowy. U innych osób powodem jest układ sercowo-naczyniowy. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć żadnego z nich.


Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.