Ból pod mostkiem- jakie mogą być przyczyny ?

Ból w mostku

Mostek to płaska kość wchodząca w skład klatki piersiowej, której zadaniem z jednej strony jest być sztywną konstrukcją chroniącą organy wewnętrzne takie jak serce, czy płuca, z drugiej jednak klatka piersiowa porusza się przy każdym oddechu. Skąd więc może pochodzić ból, kłucie, lub inne dolegliwości okolicy mostka i czy to może być coś poważnego ?

Ból nad mostkiem.

Mostek połączony jest po obu stronach z żebrami, a połączenie to nazywane jest stawem mostkowo- żebrowym. Podczas oddychania zachodzą tutaj niewielkie ruchy. U góry, z obu stron do motka przymocowany jest obojczyk tworzący staw mostkowo-obojczykowy. Staw ten wzmocniony jest więzadłami i torebką stawową. Przy urazach ręki (pociągnięcie ręki, zbyt duży zamach przy rzucie), a także przy upadkach na ramie, czy klatkę piersiową może dochodzić do przesunięcia się obojczyka i podrażnienia tego stawu, dochodząc w skrajnych sytuacjach do zwichnięcia, czy nawet złamania obojczyka. Naciągnięte więzadła, lub zestarzała kontuzja tej okolicy może powodować ból w górnej części klatki piersiowej, tuż nad mostkiem.

Pieczenie w mostku-przyczyny.

Klatka piersiowa jest niejako łącznikiem między głową i szyją, a brzuchem. Przez ten łącznik przebiegają struktury układu pokarmowego takie jak przełyk. Przełyk wchodzi do żołądka tuż pod mostkiem, pod żebrami, po lewej stronie. Wejście przełyku do żołądka odgrodzone jest mięśniami- zwieraczami, które otwierają się jedynie, gdy konsumowane przez nas jedzenie dociera właśnie w ten rejon i transportowane jest do żołądka w celu strawienia. W żołądku panuje niskie ph które umożliwia prawidłowe trawienie treści pokarmowej. Czasem jednak dochodzi do sytuacji w której mięśnie zwieracze nie działają prawidłowo, przejście z przełyku do żołądka nie jest prawidłowo odgrodzone i kwaśna treść pokarmowa „chlapie” podrażniając przełyk. Taka sytuacja często nazywana jest jako zgaga i prowadzić może do rozwinięcia się choroby refleksowej przełyku- GERD (gastro-esophageal reflux disease). Choroba ta dotyczy około 10% populacji krajów wysoko rozwiniętych i związana jest z cofaniem się treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku. U większości pacjentów z tą chorobą rozpoznaje się przepuklinę rozworu przełykowego. Jednym z najczęstszych objawów tej przypadłości jest właśnie pieczenie w mostku i ból.

Skurcze pod mostkiem.

Klatka piersiowa to nie tylko kości, więzadła i stawy, ale także mięśnie. W okolicy mostka przyczepiają się między innymi takie mięśnie jak:

  • mostkowo-obojczykowo-sutkowy,
  • podobojczykowy,
  • piersiowy większy,
  • międzyżebrowe,
  • poprzeczny klatki piersiowej.

To właśnie ten ostatni przyczepia się do mostka od wewnętrznej strony, biegnąc dalej do żeber. Mięsień ten podlega takim samym prawom jak każdy inny mięsień, więc może powodować skurcze, czy dawać promieniujący ból w wyniku napiętych włókien mięśniowych. Jest on podrażniany na przykład przez wielokrotne uderzenia w klatkę piersiową, jak w treningu sztuk walki. Wykazuje także pewne połączenie powięziowe z mięśniem poprzecznym brzucha, więc może reagować także na problemy w rejonie jamy brzusznej.

Przepona- czyli ból w mostku i plecach.          

Przepona to mięsień przyczepiający się zarówno do kręgosłupa lędźwiowego, oraz do żeber po wewnętrznej stronie. Jest to główny mięsień oddechowy co oznacza, że pracuje podczas oddychania. Podczas wdechu przepona kurczy się obniżając swoje kopuły – wtedy powietrze wtłaczane jest do płuc. Przy wydechu, przepona zostaje rozluźniona, podąża do góry, wypychając z płuc powietrze. Również przepona może ulegać pewnym napięciom, sklejeniom, lub innym podrażnieniom. Często widzę problem z przeponą u osób z wadą postawy- np. przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nieprawidłowe położenie przepony, a co za tym idzie jej nieprawidłowa praca podczas oddechu może generować ból który określany jest przez pacjentów jako „przeszywający na pół”, „biegnący na wylot”.

Trzeba oczywiście pamiętać, że w klatce piersiowej zamknięte jest serce i to również problemy z układu krwionośnego mogą dawać dolegliwości bólowe. W chorobie wieńcowej jednym z charakterystycznych objawów jest właśnie ból w klatce piersiowej, który nazywany jest dławicowym- powoduje wrażenie ucisku, gniecenia. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć tego objawu i udać się do specjalisty na diagnostykę.

Podsumowując, ból w okolicy mostka może mieć różne przyczyny, mogą być one związane z układem ruchu jak mięśnie, kości i więzadła. Czasem jednak zdarza się, że te dolegliwości powodowane są przez układ pokarmowy. U innych osób powodem jest układ sercowo-naczyniowy. Z pewnością nie powinieneś lekceważyć żadnego z nich.


Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.