Jak przygotować się do operacji ?

Jeżeli przez swojego lekarza zostałeś skierowany na zabieg operacyjny to pewnie w głowie masz wiele pytań. To zrozumiałe, a rozwianie wątpliwości przez lekarza może Cię naprawdę uspokoić dlatego też nie bój się pytać. Oto kilka pytań które mogą być przydatne podczas konsultacji lekarskiej.

 1. Na czym polega zabieg – Co dokładnie będzie operowane ?
 2. Jakie będzie znieczulenie ?
 3. Czy operacja jest konieczna ?
 4. Czy są inne możliwości operacji ?
 5. Co ze szczepieniami ?
 6. Kiedy po zabiegu wyjdę do domu ?
 7. Jak będą wyglądały najbliższe dni ?
 8. Czego nie mogę robić ?
 9. Kiedy mogę wrócić do pracy ?
 10. Kiedy rozpocząć rehabilitację ?
 11. Kiedy wrócę do pełnej sprawności ?
1. Na czym polega zabieg – co dokładnie będzie operowane ?

Ten podpunkt może wydawać się śmieszny, ale wciąż zdarzają się osoby przychodzące na rehabilitację, które nie wiedzą dokładnie co zostało wykonane podczas zabiegu. To bardzo istotne aby mieć wiedzę:

Czy doszło do uszkodzenia / naprawy mięśni ?

Czy zostało coś wycięte ?

Czy zostały wstawione  elementy metalowe ?

2. Jakie będzie znieczulenie ?

Rodzaj znieczulenia jest uzależniony oczywiście od rodzaju operacji, warto jednak wiedzieć jakie niesie ze sobą konsekwencje, jakie są wskazania i przeciwwskazania.

3. Czy operacja jest konieczna ?

Jeżeli chodzi o zabiegi ortopedyczne niektóre patologie leczy się zachowawczo. Często jest to połączenie leków (farmakoterapia) i fizjoterapii. Niektórzy lekarze zalecają spróbować fizjoterapii, a jeśli to nie pomoże to dopiero wtedy kwalifikują na zabieg.

4. Czy są inne możliwości operacji ?

 Pytanie to dotyczy już samej metody operacji. Czasem zdarza się, że dany uraz można operować na kilka różnych sposobów a wybór sposobu może decydować na przykład o czasie powrotu do sprawności, lub możliwości kontynuowania pracy. Dla przykładu, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) można operować kilkoma metodami:

– pobierając przeszczep ze ścięgna mięśnia półścięgnistego,

-pobierając przeszczep z więzadła rzepki,

-pobierając przeszczep z mięśnia prostego uda,

-metodą internal Bracing,

Jak widzisz różne są metody i wszystkie mają swoje konsekwencje – nie bój się wybrać optymalnej dla siebie.

5. Co ze szczepieniami ?

W przypadku klasycznej operacji konieczne jest wykonanie szczepienia na WZW. Okazuje się jednak, że niekiedy można uniknąć szczepienia. Drogą do tego jest wykonanie badania na przeciwciała – sprawdzisz w ten sposób, czy Twoje stare szczepienia jeszcze Cię chronią. Ważną kwestią są tutaj też szczepienia na COVID – zapytaj czy są konieczne, a jeśli tak to w ilu dawkach.

6. Kiedy po zabiegu wyjdę do domu ?

To z pewnością ważne pytanie, nikt nie lubi przebywać w szpitalu. Niestety w niektórych przypadkach jest to konieczne.

7. Jak będą wyglądały najbliższe dni ?

Zapytaj, czy musisz unikać jakichś pozycji ? A może masz tylko leżeć ? Czego unikać, a co Ci wolno ?

8. Czego nie mogę robić ?

Kolejne bardzo ważne pytanie które należy zadać lekarzowi. Każda operacja łączy się z konkretnymi konsekwencjami które zależą od rodzaju operacji. Dla przykładu po szyciu łąkotki kolana nie można w pełni stawać na operowaną nogą przez 5-6 tygodni. Po zabiegu szycia stożka rotatorów nie wolno zginać ramienia ponad 90*

9. Kiedy mogę wrócić do pracy ?

To z pewnością zależy od wielu czynników takich jak rodzaj wykonywanej pracy, oraz uszkodzenia wywołane urazem/ zabiegiem.

10. Kiedy rozpocząć rehabilitację ?

Nieodzownym elementem leczenia jest rehabilitacja pooperacyjna. Warto zapytać lekarza prowadzącego kiedy ją rozpocząć.

11. Kiedy wrócę do pełnej sprawności ?

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.