Jak przygotować się do operacji ?

Jeżeli przez swojego lekarza zostałeś skierowany na zabieg operacyjny to pewnie w głowie masz wiele pytań. To zrozumiałe, a rozwianie wątpliwości przez lekarza może Cię naprawdę uspokoić dlatego też nie bój się pytać. Oto kilka pytań które mogą być przydatne podczas konsultacji lekarskiej.

 1. Na czym polega zabieg – Co dokładnie będzie operowane ?
 2. Jakie będzie znieczulenie ?
 3. Czy operacja jest konieczna ?
 4. Czy są inne możliwości operacji ?
 5. Co ze szczepieniami ?
 6. Kiedy po zabiegu wyjdę do domu ?
 7. Jak będą wyglądały najbliższe dni ?
 8. Czego nie mogę robić ?
 9. Kiedy mogę wrócić do pracy ?
 10. Kiedy rozpocząć rehabilitację ?
 11. Kiedy wrócę do pełnej sprawności ?
1. Na czym polega zabieg – co dokładnie będzie operowane ?

Ten podpunkt może wydawać się śmieszny, ale wciąż zdarzają się osoby przychodzące na rehabilitację, które nie wiedzą dokładnie co zostało wykonane podczas zabiegu. To bardzo istotne aby mieć wiedzę:

Czy doszło do uszkodzenia / naprawy mięśni ?

Czy zostało coś wycięte ?

Czy zostały wstawione  elementy metalowe ?

2. Jakie będzie znieczulenie ?

Rodzaj znieczulenia jest uzależniony oczywiście od rodzaju operacji, warto jednak wiedzieć jakie niesie ze sobą konsekwencje, jakie są wskazania i przeciwwskazania.

3. Czy operacja jest konieczna ?

Jeżeli chodzi o zabiegi ortopedyczne niektóre patologie leczy się zachowawczo. Często jest to połączenie leków (farmakoterapia) i fizjoterapii. Niektórzy lekarze zalecają spróbować fizjoterapii, a jeśli to nie pomoże to dopiero wtedy kwalifikują na zabieg.

4. Czy są inne możliwości operacji ?

 Pytanie to dotyczy już samej metody operacji. Czasem zdarza się, że dany uraz można operować na kilka różnych sposobów a wybór sposobu może decydować na przykład o czasie powrotu do sprawności, lub możliwości kontynuowania pracy. Dla przykładu, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) można operować kilkoma metodami:

– pobierając przeszczep ze ścięgna mięśnia półścięgnistego,

-pobierając przeszczep z więzadła rzepki,

-pobierając przeszczep z mięśnia prostego uda,

-metodą internal Bracing,

Jak widzisz różne są metody i wszystkie mają swoje konsekwencje – nie bój się wybrać optymalnej dla siebie.

5. Co ze szczepieniami ?

W przypadku klasycznej operacji konieczne jest wykonanie szczepienia na WZW. Okazuje się jednak, że niekiedy można uniknąć szczepienia. Drogą do tego jest wykonanie badania na przeciwciała – sprawdzisz w ten sposób, czy Twoje stare szczepienia jeszcze Cię chronią. Ważną kwestią są tutaj też szczepienia na COVID – zapytaj czy są konieczne, a jeśli tak to w ilu dawkach.

6. Kiedy po zabiegu wyjdę do domu ?

To z pewnością ważne pytanie, nikt nie lubi przebywać w szpitalu. Niestety w niektórych przypadkach jest to konieczne.

7. Jak będą wyglądały najbliższe dni ?

Zapytaj, czy musisz unikać jakichś pozycji ? A może masz tylko leżeć ? Czego unikać, a co Ci wolno ?

8. Czego nie mogę robić ?

Kolejne bardzo ważne pytanie które należy zadać lekarzowi. Każda operacja łączy się z konkretnymi konsekwencjami które zależą od rodzaju operacji. Dla przykładu po szyciu łąkotki kolana nie można w pełni stawać na operowaną nogą przez 5-6 tygodni. Po zabiegu szycia stożka rotatorów nie wolno zginać ramienia ponad 90*

9. Kiedy mogę wrócić do pracy ?

To z pewnością zależy od wielu czynników takich jak rodzaj wykonywanej pracy, oraz uszkodzenia wywołane urazem/ zabiegiem.

10. Kiedy rozpocząć rehabilitację ?

Nieodzownym elementem leczenia jest rehabilitacja pooperacyjna. Warto zapytać lekarza prowadzącego kiedy ją rozpocząć.

11. Kiedy wrócę do pełnej sprawności ?

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.