Czy warto wykonać rehabilitację przed operacją kolana i jak to zrobić ?

Osoby zakwalifikowane do zabiegu operacyjnego kolana powinny wykonać rehabilitację przedoperacyjną. Rehabilitacja taka skraca okres dochodzenia do sprawności po wykonanym zabiegu. Ale są też inne korzyści, takie jak: poprawa funkcji kończyny dolnej, wzrost siły mięśniowej, poprawa funkcjonowania układu krwionośnego. Działanie takie pozostaje w sprzeczności z tym, jak często postępują pacjenci którzy , nadmiernie „oszczędzają” kończynę, doprowadzając tym samym do jej osłabienia, zmniejszenia masy mięśniowej, a nawet nabywając patologiczny chód.

Zaznaczyć trzeba, że rehabilitacja przedoperacyjna powinna być indywidualnie dopasowana do danego pacjenta, jego urazu i obecnego stanu. Nieprawidłowe ćwiczenia mogą pogłębiać uraz, a co za tym idzie szkodzić.

Ważnym aspektem jest także to, że pacjent po operacji jest już przygotowany do rehabilitacji, zna ćwiczenia i wie, jak je wykonać prawidłowo

Niektórzy sugerują nawet aby wykonać zabieg dopiero gdy siła mięśni (w tym przypadku mięśnia czworogłowego) zostanie odbudowana.

O co w takim razie warto zadbać na etapie przygotowania do zabiegu ?

UWAGA

Pamiętaj, że proces rehabilitacji ustalany jest przez osoby wykwalifikowane i należy go dobrać indywidualnie do przypadku.

Siła mięśniowa.

Zakres ruchu.

Stabilność.

Połączenie wszystkich powyższych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537599/

https://www.iaas-med.com/files/Journal/Volume26/26_2_REDDY.pdf

https://www.researchgate.net/publication/294720310_The_effectiveness_of_pre-operative_exercise_physiotherapy_rehabilitation_on_the_outcomes_of_treatment_following_anterior_cruciate_ligament_injury_A_systematic_review#read

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22288718/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19224907/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.