Czy warto wykonać rehabilitację przed operacją kolana i jak to zrobić ?

Osoby zakwalifikowane do zabiegu operacyjnego kolana powinny wykonać rehabilitację przedoperacyjną. Rehabilitacja taka skraca okres dochodzenia do sprawności po wykonanym zabiegu. Ale są też inne korzyści, takie jak: poprawa funkcji kończyny dolnej, wzrost siły mięśniowej, poprawa funkcjonowania układu krwionośnego. Działanie takie pozostaje w sprzeczności z tym, jak często postępują pacjenci którzy , nadmiernie „oszczędzają” kończynę, doprowadzając tym samym do jej osłabienia, zmniejszenia masy mięśniowej, a nawet nabywając patologiczny chód.

Zaznaczyć trzeba, że rehabilitacja przedoperacyjna powinna być indywidualnie dopasowana do danego pacjenta, jego urazu i obecnego stanu. Nieprawidłowe ćwiczenia mogą pogłębiać uraz, a co za tym idzie szkodzić.

Ważnym aspektem jest także to, że pacjent po operacji jest już przygotowany do rehabilitacji, zna ćwiczenia i wie, jak je wykonać prawidłowo

Niektórzy sugerują nawet aby wykonać zabieg dopiero gdy siła mięśni (w tym przypadku mięśnia czworogłowego) zostanie odbudowana.

O co w takim razie warto zadbać na etapie przygotowania do zabiegu ?

UWAGA

Pamiętaj, że proces rehabilitacji ustalany jest przez osoby wykwalifikowane i należy go dobrać indywidualnie do przypadku.

Siła mięśniowa.

Zakres ruchu.

Stabilność.

Połączenie wszystkich powyższych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537599/

https://www.iaas-med.com/files/Journal/Volume26/26_2_REDDY.pdf

https://www.researchgate.net/publication/294720310_The_effectiveness_of_pre-operative_exercise_physiotherapy_rehabilitation_on_the_outcomes_of_treatment_following_anterior_cruciate_ligament_injury_A_systematic_review#read

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22288718/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19224907/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.