Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

1. Budowa i funkcja brzucha.

Brzuch zbudowany jest z tak zwanych ścian, jest to granica oddzielająca to co w środku „w brzuchu”, od tego co na zewnątrz. Wyróżnia się 4 ściany brzucha:

 • Przednia ściana brzucha
 • Dwie boczne ściany brzucha
 • Tylną ścianę brzucha.
Funkcje ścian brzucha:
 • Utrzymanie bezpiecznego, elastycznego „opakowania” dla wnętrzności brzucha,
 • Ochrona narządów wewnętrznych jamy brzusznej przed urazami zewnętrznymi,
 • Utrzymanie narządów wewnętrznych w stałym, anatomicznym położeniu,
 • Wspomaganie oddychania, (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470334/)
 • Stabilizacja kręgosłupa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2957802/) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3157598/)
Przednia ściana brzucha.

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego. Mięsień prosty przyczepia się do żeber (5-7) i wyrostka mieczykowatego. Kończy się natomiast na kości łonowej i spojeniu łonowym.  Jego głównym zadaniem jest zgięcie tułowia do przodu, obniżenie żeber i unoszenie miednicy.

Boczna ściana brzucha.

Boczna strona brzucha zawiera 3 warstwy mięśni:

 • Skośny brzucha zewnętrzny,
 • Skośny brzucha wewnętrzny,
 • Poprzeczny brzucha.

Mięsień skośny brzucha zewnętrzny przyczepia się do żeber (5-7) i do kości biodrowej, biegną od tyłu do przodu tworząc na końcu rozcięgno przyczepiające się do kresy białej, tworząc także więzadło pachwinowe. Mięsień zgina kręgosłup do boku, skręca tułów w stronę przeciwną. Kurcząc się obustronnie zgina tułów do przodu, a także pomaga przy oddychaniu.

Mięsień skośny brzucha wewnętrzny biegnie od powięzi piersiowo- lędźwiowej (pleców!) i więzadła pachwinowego i biegnie ku górze przyczepiając się do żeber (10-12). Zgina kręgosłup w bok i skręca tułów w tą samą stronę.

Mięsień poprzeczny brzucha przyczepia się do żeber (7-12), grzebienia biodrowego i więzadła pachwinowego i biegnie do rozcięgna półksiężycowatego.

Tylna ściana brzucha

zbudowana jest z mięśni czworobocznego lędźwi i lędźwiowego.

Mięsień czworoboczny lędźwi rozpoczyna się na kręgach L2-L5 i grzebieniu biodrowym a kończy się na 12 żebrze i kręgach L1-L4. Jego zadaniem jest zginanie tułowia do boku i stabilizacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Mięsień lędźwiowy rozpoczyna się na kręgach Th12-L4 i kończy się na kości udowej. Zgina staw biodrowy.

2. Operacja brzucha

Wiesz już, jak zbudowany jest brzuch i jakie ma funkcje, teraz dowiesz się, co dzieje się z brzuchem podczas poszczególnych zabiegów operacyjnych.

 1. Cesarskie cięcie.

Zanim przejdziemy do samej cesarki i jej efektów należy wspomnieć jaki wpływ ma ciąża i poród na mięśnia brzucha. Podczas ciąży dochodzi do „rozciągnięcia” mięśni budujących ściany brzucha i stają się one cieńsze – dotyczy to głównie mięśnia prostego brzucha. Badanie porównujące te mięśnie u osób z bólem pleców wykazały, że osoby z bólem miały cieńszy mięsień prosty brzucha. Badania porównujące „grubość” mięśni brzucha u kobiet po porodzie pokazało zmiany w morfologi mięśni brzucha (cieńszy mięsień prosty brzucha). Można więc założyć, że ciąża powoduje rozciągnięcie mięśnia prostego , a rozciągnięty prosty brzucha powoduje ból pleców.

Ciąża = zmniejszenie objętości mięśnie prostego brzucha = ból odcinka lędźwiowego ?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7926552/

Są różne metody wykonania cięcia cesarskiego, przykładowy przebieg tego zabiegu wygląda tak:

 • Nacięcie skóry
 • Preparowanie warstwy podskórnej
 • Rozszerzenie otworu powięziowego
 • Wejście do otrzewnej
 • Ostre powierzchowne, a następnie tępe wejście do macicy
 • Usunięcie łożyska
 • Zamknięcie macicy
 • Zamknięcie otrzewnej
 • Przerwane zamknięcie powięzi
 • Szycie skóry

Kobiety po porodzie miały słabsze zginacze tułowia, mniejszą wytrzymałość mięśniową i kontrolę motoryczną do 6 miesięcy po porodzie. Co więcej, kobiety, które urodziły przez cesarskie cięcie, miały jeszcze większe deficyty zginaczy tułowia pod względem męczliwości i stabilności momentu obrotowego niż kobiety, które rodziły drogą pochwową.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6045430/

2. Wycięcie wyrostka robaczkowego (appendektomia).

To zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego – zazwyczaj spowodowany ostrym zapaleniem wyrostka. Zabieg wykonuje się poprzez:

 • Klasyczne chirurgiczne cięcie – w trakcie tego zabiegu dochodzi do nacięcia mięśni brzucha (skośnego brzucha i poprzecznego brzucha) w celu przedostania się do otrzewnej.
 • Laparoskopię. Podczas laparoskopii do jamy brzusznej wprowadza się kaniulę (instrument chirurgiczny wylądem przypominający wąską rurkę). Laparoskop (urządzenie z kamerą na końcu) jest następnie wprowadzany do jamy brzusznej przez tą kaniulę i przekazuje obraz narządów wewnętrznych na ekran monitora. Przez kilka innych kaniul wprowadza się instrumenty chirurgiczne które służą do usunięcia wyrostka robaczkowego. Wyrostek jest usuwany przez małe nacięcie, czasami jedno z nich poszerza się w celu wyjęcia wyrostka. Niekiedy po zabiegu zostawia się dren który jest usuwany przed opuszczeniem szpitala.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

 • Mięśnia brzuchatego łydki
 • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.