Czasami zdarza się, że pacjenci zgłaszają problem z kolanem, które nie boli, jednak jak twierdzą –pod kolanem pojawia się „gulka”, delikatna poduszeczka wypełniona płynem. Choć nie powoduje bólu może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. O tym, czym jest torbiel Bakera, skąd się bierze i co z tym zrobić przeczytasz w poniższym tekście.

Torbiel Bakera- co to jest ?

Torbiel, zwana także cystą Bakera, lub cystą dołu podkolanowego to niewielka poduszeczka wypełniona płynem umiejscowiona w dole podkolanowym.  Okolica dołu podkolanowego  z cystą wyraźnie różni się od zdrowej nogi. Miejsce objęte problemem może być zaczerwienione i ciepłe oraz stwarzać niekomfortowe uczucie podczas zginania. W niektórych  przypadkach torbiel może pęknąć i jej zawartość po wylaniu przemieszcza się do łydki. Sytuacja ta może doprowadzić do opuchnięcia łydki, uczucia ciężkości, drętwienia w łydce. Badaniem potwierdzającym nasze przypuszczenia jest USG wykonane przez lekarza.

Torbiel Bakera – przyczyny powstawania.

Torebka stawowa kolana zbudowana jest z tkanki łącznej  a jej zadaniem jest otoczenie i zwarcie wszystkich elementów stawu. Dodatkowo całość dzieli się na przedziały w ktorych tkanka zamyka konkretne struktury odgraniczając je od elementów sąsiednich. Prawidłowa relacja między tymi sąsiednimi przedziałami jest niezmiernie ważna, a wytworzenie się nieprawidłowych napięć może zaburzać pracę niektórych elementów jak na przykład naczynia krwionośne, czy nerwy. W normalnych warunkach torebka stawowa zapobiega wydostaniu się mazi stawowej poza kolano. Czasami jednak struktura ta staje się bardziej przepuszczalna i część płynów wydostaje się poza obręb kolana tworząc właśnie cystę. Przyczynami tego stanu mogą być przebyte urazy, stan zapalny stawu kolanowego, choroby przewlekłe jak reumatyzm. W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadwagą oraz wyczynowi sportowcy.

Torbiel Bakera- leczenie.

Przed przystąpieniem do leczenia warto zbadać cały staw kolanowy, a także sąsiednie stawy w poszukiwaniu nieprawidłowości. Warto poszukać nadmiernie napiętych, lub osłabionych mięśni, uciśniętych struktur (nerwy, naczynia), czy chociażby punktów bolesnych przy palpacji. W niektórych przypadkach torbiel ma tendencje do występowania jedynie po intensywnym wysiłku, a niekiedy kolano jest zajęte cały czas. Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem jest tutaj odpoczynek, ale fizjoterapeuta może wykonać także szereg czynności które umożliwią sprawniejsze normowanie problemu i są to:

 • zbadanie  i przywrócenie równowagi napięć mięśniowych w kolanie i stawach sąsiednich,
 • usprawnienie przepływów płynów ustrojowych jak krew i limfa,
 • zadbanie o prawidłowe napięcie więzadeł w kolanie,
 • masaż tkanek głębokich,
 • kinesiotaping – plastrowanie,
 • uzupełnieniem może być fizykoterapia,

Można także wspierać się lekami przeciwzapalnymi, natomiast ostatecznością w przypadku dużego problemu jest zabieg operacyjny.

Obrzęk kolana- co robić ?

Kolano z obrzękiem różni się od kolana zajętego torbielą, choć zdarza się, że pacjenci posiadający torbiel (nie wiedząc o tym) zgłaszają, że ich kolano jest spuchnięte. Torbiel Bakera w porównaniu z typową pourazową opuchlizną wyróżnia się tym, że:

 • zajmuje mniejszy rozmiar (wielkości małej piłeczki), podczas gdy opuchlizna obejmuje dużą część kolana,
 • często występuje bez dodatkowych objawów, kolano nie boli, nie ma ograniczonych ruchów, podczas gdy opuchliźnie pourazowej towarzyszą takie dolegliwości.

W przypadku opuchlizny spowodowanej urazem/ nadwyrężeniem można zastosować następujące środki:

 • krioterapia- chłodzenie na przykład w postaci zimnych okładów,
 • ruch poprawiający pompę mięśniową,
 • flossing- specjalny sposób „wiązania” taśmy która ma zastój przepchnąć dalej,
 • kinesiotaping- elastyczne plastry drenujące,
 • metody specjalne wykonywane przez fizjoterapeutę.

Pamiętaj jednak, że jeżeli jesteś po urazie, lub Twoje kolano jest spuchnięte to najlepszym rozwiązaniem będzie zdiagnozowanie problemu u specjalisty.

Czasami może się zdarzyć, że po okresie wyczuwania torbieli pod kolanem zaczniesz odczuwać dolegliwości łydki, będzie ona twarda, zbita, jakby napuchnięta. Sytuacja ta może świadczyć o tym, ze torbiel uległa pęknięciu, a jej zawartość „wylała się” w rejonie okolicznych tkanek.

Pęknięta torebka stawowa w kolanie.

Kolejną patologią związaną z kolanem jest pęknięcie torebki stawowej. Torebka stawowa to struktura zbudowana z tkanki łącznej która wraz z więzadłami, mięśniami i ścięgnami odpowiada między innymi za stabilizację danego stawu. Objawami takiego urazu nie są jednoznaczne i ciężko jest je odróżnić od innych uszkodzeń w kolanie, a należą do nich:

 • ból,
 • niestabilność,
 • opuchlizna.

Nie należy bagatelizować takiego urazu i należy wybrać się do specjalisty który wykona badanie obrazowe, oraz stwierdzi czy torebka została uszkodzona, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.