Fizjoterapia stomatologiczna- co to takiego ?

Ból głowy ? Migreny ? Ból szyi i karku ? Drętwienie ? Szumy uszne ? Problemy ze wzrokiem połączone z nudnościami ? Te wszystkie problemy mogą mieć swoje podłoże w okolicy głowy, zobacz koniecznie czym mogą być spowodowane. 

NERWY CZASZKOWE

Jeżeli doskwierają Ci te problemy możesz mieć problem z nerwami czaszkowymi.

Nerwy czaszkowe to 12 par nerwów wychodzących z mózgowia i przebiegających w obrębie głowy. Odpowiadają za odbiór wrażeń zmysłowych a także poruszanie mięśniami. 

I- NERW WĘCHOWY- odpowiedzialny za doznania węchowe.

II- NERW WZROKOWY – przetwarzanie wrażeń wzrokowych.

III- NERW OKORUCHOWY- odpowiedzialny za zmianę kształtu źrenicy i soczewki oka.

IV- NERW BLOCZKOWY- unerwiający mięsień skośny górny oka.

V- NERW TRÓJDZIELNY- unerwia mięśnie żucia, mięsień napinacz błony bębenkowej.

VI- NERW ODWODZĄCY- odpowiedzialny za ruchy gałką oczną.

VII- NERW TWARZOWY- reguluje gruczoły łzowe i ślinianki, mięsień strzemiączkowy.

IIX- NERW PRZEDSIONKOWO- ŚLIMAKOWY- czucie równowagi i słuch.

IX- NERW JĘZYKOWO- GARDŁOWY- czucie w uchu wewnętrznym.

X- NERW BŁĘDNY- unerwia mięśnie gardła i krtani, odpowiedzialny za czucie w uchu zewnętrznym.

XI- NERW DODATKOWY- mięśnie wewnętrzne krtani, mostkowo-obojczykowo-sutkowaty, czworoboczny.

XII- NERW PODJĘZYKOWY- mięśnie języka.

Jak widzisz każdy z tych mięśni pełni w naszym ciele jakąś konkretną funkcję. Można powiedzieć, że dany nerw czaszkowy jest odpowiedzialny za poruszanie mięśniami- nerw dodatkowy za mięsień czworoboczny, lub za odbieranie bodźców np. nerw węchowy za zapach.

Czasami może dochodzić do pogorszenia pracy danego nerwu – wtedy jego funkcja będzie zaburzona. Co może upośledzić pracę takiego nerwu ? Mogą to być:

-problemy przy porodzie, 

-uderzenia w głowę, 

-wypadki samochodowe (szarpnięcie/ uderzenie w poduszkę powietrzną),

– nieprawidłowe ukształtowanie czaszki, 

– nieprawidłowości w jamie ustnej (zabiegi, wyrywanie zębów, sztuczne elementy).

SZWY CZASZKOWE

Czaszka człowieka NIE JEST jednolitą puszką jako całość- jest to polączenie wielu kości takich jak np. kość czołowa, ciemieniowa, potyliczna, skroniowa itd. 

Granice (połączenia) między tymi kośćmi to tzw. SZWY CZASZKOWE.

U noworodków te połączenia są nieco „ruchome” z czasem jednak zarastają i stają się skostniałe. 

Natura wybrała dla nas taką właśnie budowę z kilku powodów, m.in. po to aby w trakcie porodu głowa mogła przecisnąć się przez kanał rodny kobiety, a także dlatego, że mózg dziecka zwiększa swoją objętość- dlatego też czaszka musi także powiększać swój rozmiar. 

W środku znajduje się MÓZG- główny komputer dowodzący w naszym ciele. 

Wszelkie dolegliwości pochodzące z okolicy głowy, tj:

-bóle głowy,

-migreny,

-zgrzytanie zębami,

-drętwienie twarzy,

-ból oka,

-zaburzenia widzenia połączone z mdłościami MOGĄ mieć swoją przyczynę właśnie na nieprawidłowo ułożonych kościach czaszki i ich połączeniach. Dodatkowo takie nieprawidłowości mogą wpływać negatywnie na pracę mózgu, upośledzając działanie układu nerwowego. 

Szczególnie narażone przypadki to:
-dzieci z ciężkim porodem (np. zaklinowanie),

-dzieci które przeszły uraz (mocne uderzenie) głowy,

-dzieci z krzywą główką (plagiocefalia),

-wady zgryzu,

-oparacje głowy.

PUNKTY SPUSTOWE

Punkty spustowe (trigger point) – to tworzące się w mięśniu punkty, nadmiernie napiętych włókien mięśniowych. Zbyt mocno przykurczone pasma włókien mięśniowych napinają się tak mocno, że dochodzi w tym miejscu do problemów z mikrokrążeniem, miejsce jest bardzo bolesne przy ucisku, a cały mięsień robi się sztywny. Punkty spustowe mają jedną ciekawą cechę, a mianowicie to, że mogą wywoływać ból w miejscu oddalonym od siebie.

Znajomość mechanizmu powstawania, diagnozowania oraz leczenia punktów spustowych może okazać się bardzo pomocna dla osób które cierpią na bóle głowy, migreny, czy bóle w okolicy twarzy niewiadomego pochodzenia. Przykładem może być mięsień skroniowy, który położony jest z boku głowy, nad uchem, zarówno po lewej stronie (lewy mięsień skroniowy) jak i po prawej (prawy mięsień skroniowy). 

Nadmiernie napięcie tego mięśnia może doprowadzić do powstawania w nim punktów spustowych, a te mogą wyzwalać ból promieniujący chociażby w kierunku oczu. Istotną informacją jest to, że ten problem można diagnozować i leczyć. 

SZUMY USZNE

Objawy otologiczne- czyli objawy ze strony narządu słuchu to coraz częstszy problem. Zaliczyć do nich możemy najczęściej:

-otalgia (ból ucha),

-szumy/ piski uszne,

-nadwrażliwość na dźwięk,

-uczucie zatkania ucha,

-pogorszenie słuchu,

– zawroty głowy.

Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia opisującego wyżej wymienione dolegliwości a wszystkie te objawy mogą mieć swoją przyczynę z daleka od ucha. Jest kilka teorii opisujące możliwość powstawania tych patologii, najbardziej prawdopodobne to :

 -dolegliwości powodowane przez nerwy: trójdzielny, nerw językowo-gardłowy, nerw błędny,

-przemieszczenie w stawie skroniowo-żuchwowym i ucisk na nerw uszno- skroniowy, żyłę i tętnicę bębenkowo przednią,

– nieprawidłowe napięcie więzadeł wpływające na stymulację kosteczek słuchowych (krążkowo- młoteczkowe tj. Pinty),

-bruksizm i zaciskanie zębów,

-aspekt psychologiczny (emocjonalny).

STAWY SKRONIOWO- ŻUCHWOWE

Staw skroniowo- żuchwowy to połączenie żuchwy i kości skroniowej. Nie jest to tak popularny staw jak na przykład kolano czy łokieć, a szkoda bo używamy go bardzo często w ciągu dnia. Ruchy w tym stawie zachodzą za każdy razem gdy otwieramy i zamykamy usta (szczęki) umożliwia więc jedzenie, picie, mówienie, czy ziewanie. Jak w każdym stawie może dochodzić tutaj do podwichnięć, stanów zapalnych, zwyrodnień, przeciążeń czy innych urazów. Staw ten stabilizowany jest przez mięśnie, które mogą się naciągnąć lub przykurczyć dając wrażenia bólowe, a także przez więzadła oraz krążek stawowy. Jeżeli położysz palce wskazujące po obu stronach przed uszami, na wysokości płatków uszu i zaczniesz otwierać i zamykać szeroko usta, poczujesz jak ruszają się te stawy. 

 Najczęstsze problemy w tej okolicy to: klikanie, blokowanie, przeskakiwanie. Zarówno nadmierne napięcie, jak i zbyt luźne stawy mogą powodować ból, który przenosi się nawet w okolicę szyi, czy głowy. Warto zauważyć także, iż staw ten znajduje się niedaleko otworu usznego w związku z tym czasem może imitować, lub powodować dolegliwości z okolicy ucha: uczucie pełności, ból, zatkanie ucha. 

Bibliografia:

  • Anatomia człowieka tom 1-5, podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. Bochenek A, Reicher M. PZWL, 2016.
  • Anatomia funkcjonalna stawów tom 1-3, Kapandji I.A. Edra Urban & Partner, 2014.
  • Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów, Hochschild J., MedPharm, 2017.
  • Rehabilitacja Stomatologiczna, Gorzechowski K., Kargo, 2016r. 
  • Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Buckup K., PZWL, Warszawa 2007.
  • Diagnostyka i leczenie dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia w ujęciu holistycznym. Teoria i praktyka. Czerwińska-Niezabitowska B., Wyd. Fundacja Rozwoju Protetyki Stomatologicznej, Kraków 2013r.
  • Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Jańczuk Z., PZWL, Warszawa 2012r.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.