Syndrom wysuniętej głowy (FHP)

Forward Head Posture (FHP)- wynika z nieprawidłowej postawy, gdzie głowa jest wysunięta do przodu względem barków. Wykazano, że wysunięta do przodu głowa jest częstym zaburzeniem postawy, z ostrożnymi szacunkami cierpi na nią 66% populacji pacjentów.12

Przyczyny

Syndrom wysuniętej głowy może być spowodowany długotrwałym siedzeniem,  niewłaściwą ergonomią pracy przy komputerze, osłabieniem mięśni, a także nowoczesnym stylem życia, który obejmuje częste korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń mobilnyc​​​h.

Wysunięcie głowy do przodu powoduje, że mięśnie karku , napinają się obronnie aby nie dopuścić do dalszego przesunięcia głowy. Takie napięcie może powodować sztywność karku i ból, który może promieniować także w okolicę czaszki i imitować ból głowy.  Badania wykazały że istnieje znaczący związek pomiędzy bólem szyi i wysuniętą do przodu pozycją głowy. Wyższe ryzyko takiego bólu szyi występuje  u kobiet i osób starszych.3

Badacze ustalili, że postawa FHP zmienia zakres ruchu szyjnego odcinka kręgosłupa, a także przyczynia się do zaburzenia równowagi  i zmienia wydolność oddechową. Kolejną konsekwencją może być zniesienie lordozy szyjnej. Lordoza szyjna to naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu, które kształtuje się na początku życia każdego człowieka. FHP może doprowadzić do sytuacji w której lordoza szyjna zostaje najpierw zniesiona,  a następnie kręgosłup zacznie ustawiać się w patologiczny sposób, tworząc wygięcie do tyłu- jest to opisywane w zdjęciach RTG jako „kifotyzacja odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wiele badań wskazuje na biomechaniczną dysfunkcję kręgosłupa,  powoduje to zwyrodnienie mięśni, więzadeł, struktur kostnych, i elementów układu nerwowego. Nieprawidłowo ułożone kręgi mogą powodować zmniejszenie się rozmiaru otworów międzykręgowych, przez które z kręgosłupa wychodzą nerwy biegnące do ręki. Nerwy te mają 2 główne zadania:

  • Po pierwsze sterują mięśniami przesyłając impulsy elektryczne,
  • Po drugie przesyłają odczucia z kończyny górnej do mózgu.

Jeśli więc  dotykasz czegoś ciepłego , odbierają to receptory i przewodzą za pomocą nerwów. To samo jest z zimnem, bólem, łaskotaniem i tak dalej. Jeżeli kręgosłup jest źle ustawiony może to zaburzać pracę nerwów co może doprowadzić do tego, że mamy zaburzenia czucia, mamy osłabienie mięśni, lub czujemy ból.

Zmieniające się ustawienie kręgosłupa wpływa także na więzadła oraz napięcia dysków, obciążenia tych struktur są inne niż w zdrowym, prawidłowo działającym kręgosłupie. Mam tutaj na myśli zmiany biomechaniczne. Może to doprowadzić do sytuacji, w której nadmiernie obciążony dysk doznaje przepukliny.

Objawy

Typowym objawem FHP jest przesunięcie głowy do przodu w stosunku do barków. Poznamy to łatwo jeśli spojrzymy na osobę z boku – prawidłowo uszy powinny być mniej więcej nad barkami. U osób z FHP, gdy głowa jest przeniesiona do przodu , uszy także znajdują się do przodu, czyli przed barkami.

 Może to prowadzić do bólu szyi, ograniczenia ruchomości, a także do zmian w wyglądzie. Konsekwencje idą dużo dalej, ponieważ odcinek szyjny kręgosłupa nie pozostaje w oderwaniu od reszty kręgosłupa. Wysunięcie głowy do przodu pociąga także często zwiększenie kifozy piersiowej, czyli jeśli spojrzymy na taką osobę można powiedzieć o niej, że się garbi. Barki wysuwają się do przodu i rotują się do wewnątrz. Nierzadko osoba taka skarży się na bóle głowy.

Leczenie

Metody leczenia są różne, począwszy od aktywacji mięśni, urządzeń do trakcji odcinka szyjnego, mobilizacji i  manipulacji kręgów kręgosłupa,reedukacja postawy, modyfikacje ergonomiczne, poduszki korekcyjne.

Ergonomia pracy i odpoczynku.

Zawsze trzeba zacząć leczenie od likwidacji przyczyny problemu. Jeśli więc przez 7 godzin pacjent siedzi w pracy w sposób nieprawidłowy, nieergonomiczny, czy po prostu bez ruchu terapia może być nieskuteczna, ponieważ kolejnego dnia pójdzie do pracy i znowu będzie powtarzał sekwencje które szkodzą. Ale nie chodzi tutaj tylko o pracę, trzeba zwrócić uwagę na to jak śpimy, czy jak układamy głowę podczas odpoczynku, gdy siedzimy na telefonie, czy oglądamy telwizor. Trzeba po prostu to poprawić i się tego trzymać.

Ćwiczenia.

Jeśli nieprawidłowa postawa powoduje przesunięcie głowy do przodu – mięśnie z tyłu głowy i mięśni karku są wydłużone a jednocześnie napięte obronnie – próbują utrzymać tą głowę żeby nie przesunęła się jeszcze bardziej. Za pomocą ćwiczeń próbujemy skrócić wydłużone mięśni i jednocześnie jest wzmocnić, aby lepiej, łatwiej spełniały swoje zadanie.

Poduszki korekcyjne.

Jeżeli doszło do zmiany ułożenia kręgosłupa – mam tutaj na myśli zniesienie lordozy  – stosujemy wówczas specjalne poduszki ortopedyczne poprawiające to ułożenie.

Terapia manualna.

Nadmiernie napięte mięśnie, oraz pozostałe struktury kręgosłupa mogą wymagać ingerencji ze strony terapeuty, który zastosuje terapię manualną, rozluźni napięte mięśnie, rozluźni przestrzeń dla nerwów wychodzących z kręgosłupa.

  1. ↩︎
  2. ↩︎
  3. ↩︎

Udostępnij:

Więcej artykułów

Tenodeza bicepsa

Leczenie urazów i schorzeń ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często wymaga interwencji chirurgicznej. W

Przepuklina odcinka szyjnego

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, często określana mianem przepukliny dysku, jest stanem, który może prowadzić do

Whiplash czyli Smagnięcie biczem

Whiplash, znany również jako uraz smagnięcia biczem, to kontuzja dotykająca odcinek szyjny kręgosłupa. Nazwa tej

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.