Niestabilność i zwichnięcie stawu ramiennego.

Zwichnięcie stawu ramiennego

Staw ramienny zbudowany jest  z połączenia kości ramiennej (głowa kości ramiennej) z łopatką (panewka). Powierzchnia stawowa łopatki jest zwiększona o obrąbek stawowy, który zwiększa powierzchnię przylegania k. ramiennej poprawiając stabilność stawu. Dodatkowo staw ten wzmocniony jest przez więzadła takie jak: obrąbkowo-ramienne, czy kruczo-ramienne.  Całość dopełnia gorset mięśniowy który z jednej strony powinien dawać stabilność stawu, z drugiej zaś odpowiada za jego mobilność czyli wykonywanie ruchów w pełnym zakresie. Przednią część stawu ramiennego stabilizują:

 • mięsień podłopatkowy,
 • mięsień piersiowy większy,
 • mięsień dwugłowy ramienia,
 • mięsień kruczo ramienny.

Tylna stabilizacja stawu ramiennego to mięśnie stożka:

 • mięsień nadgrzebieniowy,
 • mięsień podgrzebieniowy,
 • mięsień obły mniejszy,
 • mięsień obły większy.
Źródło zdjęcia: https://www.drmick.pl/

Zwichnięcie stawu ramiennego

Zwichnięcie stawu ramiennego to przemieszczenie się głowy kości ramiennej poza jej położenie w panewce łopatki. Najczęściej dochodzi do przemieszczenia się głowy w kierunku do przodu, a więc jest to zwichnięcie przednie. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład w momencie szarpnięcia za wysoko ustawioną rękę, lub przy próbie rzutu. Zwichnięciu towarzyszy zazwyczaj duży ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości w danym stawie. Jeżeli do takich zwichnięć dochodzi częściej klasyfikuje się to jako niestabilność stawu ramiennego.

Ponowne zwichnięcie stawu ramiennego.


Jeżeli doszło do zwichnięcia istnieje prawdopodobieństwo, że ten uraz się powtórzy. Prawdopodobieństwo takie wynosi:

 • u pacjenta poniżej 20 roku życia- 72-100%
 • 20-30 lat- 70-81%
 • powyżej 50 lat 14-22%
  Ponownemu zwichnięciu sprzyjają oczywiście pewne sytuacje- jak na przykład sporty kontaktowe, czy rzucane.

Zwichnięcie stawu ramiennego- możliwe powikłania.

Jednym z poważniejszych urazów towarzyszących zwichnięciu stawu ramiennego jest uszkodzenie nerwów splotu ramiennego. To nerwy biegnące z kręgosłupa szyjnego do kończyny górnej i zaopatrujące je ruchowo i czuciowo. Uszkodzenie nerwów może powodować takie dolegliwości jak: drętwienie, mrowienie, pieczenie, osłabienie kończyny górnej, czy ból.

Kolejnym problemem może być uszkodzenie obrąbka łopatki. Może dojść do uszkodzenia typu Bankarta gdzie dochodzi do rozerwania przednio dolnej części obrąbka, lub to uszkodzenie obrąbka typu SLAP gdzie miejsce uszkodzenia występuje w części przednio górnej, wraz ze ścięgnem bicepsa.

Złamanie Hill- Sachs.

Jeżeli podczas zwichnięcia głowa kości ramiennej przemieszcza się w kierunku przednio-dolnym, część tylno-górna głowy kości ramiennej może być „drażniona” przez obrąbek łopatki. W wyniku powtarzającego się drażnienia, bądź jednego mocnego uderzenia może dochodzić tam do kruszenia się kości. Ten stan nazywamy złamaniem typu Hill- Sachs.

Złamanie typu Bankarta z kolei to złamanie przednio-dolnej części panewki łopatki.

Zwichnięcie stawu ramiennego- diagnostyka.

Aby dowiedzieć się czy faktycznie mamy do czynienia ze zwichnięciem stawu ramiennego wykonuje się badanie RTG. Jest ono ważne także dlatego, aby sprawdzić czy  podczas zwichnięcia nie doszło do uszkodzenia (złamania) struktur kostnych. Testem klinicznym wykorzystywanym w warunkach gabinetowych jest test obawy. Jeżeli ortopeda zaleci wykonuje się także rezonans magnetyczny.

Artroskopia stawu ramiennego.

Bardzo często wykonuje się procedurę typu szycie metoda Bankart i zabieg Remplisage. Szycie obrąbka metoda Bankarta polega na przyszyciu uszkodzonej części obrąbka do łopatki. W zabiegu Remplisage, gdy mamy do czynienia z ubytkiem kostny w głowie kości ramiennej – zostaje on wypełniony torebką stawową i fragmentem mięśnia podgrzebieniowego co wzmacnia stabilność.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Rehabilitacja pooperacyjna.

Rehabilitacja pooperacyjna to specyficzny rodzaj rehabilitacji wykonywany w przypadku pacjentów, którzy są świeżo po zabiegu chirurgicznym, neurochirurgicznym, lub ortopedycznym. Jest to nieodzowny element w powrocie pacjenta do pełnej sprawności ruchowej. Rehabilitację pooperacyjną wykonuje się w przypadku takich zabiegów jak;

Endoproteza biodra-małoinwazyjny dostęp przedni.

Endoprotezoplastyka biodra to zabieg polegający na usunięciu elementów stawu biodrowego i zastąpieniu go elementami sztucznymi. Zabieg ten może być częściowy- jeśli wymieniany jest jeden komponent (biodrowy/ udowy), lub całościowy, w przypadku gdy operator wstawia element biodrowy i udowy. Klasycznym sposobem wykonania jest dojście boczne, od jakiegoś czasu natomiast istnienie możliwość wykonania tak zwanego małoinwazyjnego dojścia przedniego. Ten rodzaj zabiegu, jeżeli jest możliwy, jest dużo bardziej korzystny dla pacjenta, gdyż jest sposobem „międzymięśniowym”. Oznacza to, że podczas zabiegu, ortopeda dostając się do stawu biodrowego nie rozcina mięśni, a dociera do stawu pomiędzy nimi. Sytuacja ta sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia mięśni w wyniku czego powrót pacjenta do zdrowia jest dużo szybszy !

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.