Wapniejące zapalenie ścięgien barku.

Leczenie zapalenia barku na stronie fizjoterapeuta-sanok

Bardzo częstą przypadłością powodującą ból w barku jest odkładanie się złogów wapniowych w ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego. Mięsień ten biegnie w dole nadgrzebieniowym łopatki i przyczepia się do guzka większego kości ramiennej- wchodzi w skład tak zwanego „stożka rotatorów”. Jego głównym zadaniem jest odwodzenie ręki w lekkiej rotacji zewnętrznej. Ponadto pełni on także funkcję dociskania głowy kości ramiennej do łopatki, odpowiadając za tak zwaną centralizację głowy kości ramiennej w panewce. Jeżeli mięsień będzie nadmiernie napięty może doprowadzić do zmniejszania przestrzeni w stawie.

Złogi wapienne często pojawiają się w pobliżu przyczepu do guzka kości ramiennej. Choć najczęściej to właśnie ten mięsień ulega patologii, to jednak jego sąsiedzi, czyli mięsień podłopatkowy, podgrzebieniowy także ulegają tego typu problemom.

Zwapnienia w barku- przyczyna.

Zanim przejdziemy do sposobów leczenia tej przypadłości należy pochyilć się nad przyczyną powstawania tego problemu i tak mogą to być:

  • często powtarzające się ruchy angażujące ten mięsień (odwiedzenie, rotacja zewnętrzna),
  • zbyt mocne pociąganie kończyny górnej w dół (noszenie ciężkich przedmiotów w ręce), wobec czego mięsień musi kontrować i zaczyna nadmiernie się napinać,
  • powtarzająca się decentralizacja głowy kości ramiennej (brak stabilności).

Podobne objawy mogą być wywoływane także przez inne patologie w tym rejonie, dlatego należy wykluczyć między innymi:

  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • zespół zamrożonego barku,
  • zapalenie kaletki podnaramiennej,
  • schorzenia kręgowe,
  • ucisk na nerwy wychodzące z kręgosłupa.

Zwapnienia w barku- diagnoza.

Aby rozpoznać problem niezbędny jest odpowiedni wywiad w którym dowiemy się między innymi czy problem pojawił się nagle, czy zaczął się dawno temu i powoli narastał. Obserwacja pacjenta oraz ułożenia jego kończyny także dostarcza konkretnych informacji. Badanie zakresu ruchu pokazuje, które struktury są dodatkowo niewydolne. Sprawdzamy napięcie mięśni dociskających kość ramienną do łopatki w poziomie, to jest:

  • mięsień podłopatkowy,
  • mięsień nadgrzebieniowy,
  • mięsień obły większy/ obły mniejszy,
  • mięsień piersiowy większy,

oraz te, które „unoszą” kość do góry, czyli:

  • mięsień dwugłowy ramienia,
  • mięsień trójgłowy ramienia,
  • mięsień kruczo-ramienny,
  • mięsień naramienny.

 Bardzo ważne jest także określenie napięcia mięśniowego wszystkich mięśni okolicy stożka rotatorów, aby sprawdzić czy nie ma na nich punktów spustowych oraz czy nie są osłabione. Wsparciem dla naszego badania może być badanie obrazowe: USG, RTG, lub rezonans magnetyczny.

Leczenie zwapnień w barku.

Do leczenia zwapnień w ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego możemy wykorzystać takie zabiegi jak:

  • fala uderzeniowa, która poprzez wysyłanie fali o odpowiedniej częstotliwości umożliwia „rozbicie” zwapnień,
  • masaż poprzeczny, oraz inne formy masażu będą pomocne w poprawie ukrwienia, zwiększeniu elastyczności oraz zmniejszeniu napięcia danego mięśnia,
  • suche igłowanie, polegające na „rozbijaniu” napiętych punktów w mięśniu,
  • ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie, oraz ćwiczenia poprawiające centralizację głowy kości ramiennej w panewce.

Sprawdź także: Ból barku- studium przypadku.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.