Złamanie obojczyka

RTG złamania obojczyka

Do złamania obojczyka dochodzi relatywnie często. Zobaczmy najpierw czym jest i gdzie znajduje się obojczyk.

Obojczyk to kość długa wchodząca w skład obręczy barkowej. Od strony przyśrodkowej łączy się z mostkiem, a od strony bocznej z wyrostkiem barkowym łopatki tworząc odpowiednio:

  • staw mostkowo-obojczykowy,
  • staw barkowo-obojczykowy.

Stawy te stabilizowane są przez więzadła i mięśnie i uczestniczą w ruchach całej obręczy. Połączenia te są ważne ze względu na to, iż przy złamaniu obojczyka może dodatkowo dojść do zwichnięcia w którymś z wyżej wymienionych stawów.

Podział obojczyka na trzy części pomoże zlokalizować miejsce złamania. Wyróżniamy więc część:

  • mostkową (proksymalna),
  • środkową,
  • barkową (dystalną).

Złamany obojczyk- przyczyny.

Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku, mocnego uderzenia (na przykład w sportach kontaktowych). W takim przypadku może dojść do przemieszczenia się obojczyk w wyżej wymienionych stawach doprowadzając do rozerwania więzozrostu. Do złamania może dojść także podczas upadku na łokieć- wtedy siła uderzenia zostaje przeniesiona wzdłuż kończyny doprowadzając do złamania obojczyka.

Specyficznym rodzajem złamania jest sytuacja okołoporodowa.

Złamany obojczyk- objawy.

Głównym objawem złamania jest oczywiście ostry ból w rejonie barku. Silny ból powoduje także osłabienie kończyny górnej, jej opadnięcie i niemożność uniesienia jej do góry. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności. Dodatkowo może dojść do przemieszczenia/ wystawania elementów kostnych, słyszalnego trzeszczenia a także może pojawić się obrzęk.

Te ćwiczenia pomogą w odzyskaniu zakresu ruchomości w stawie ramiennym.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.