Złamanie obojczyka

Do złamania obojczyka dochodzi relatywnie często. Zobaczmy najpierw czym jest i gdzie znajduje się obojczyk.

Obojczyk to kość długa wchodząca w skład obręczy barkowej. Od strony przyśrodkowej łączy się z mostkiem, a od strony bocznej z wyrostkiem barkowym łopatki tworząc odpowiednio:

  • staw mostkowo-obojczykowy,
  • staw barkowo-obojczykowy.

Stawy te stabilizowane są przez więzadła i mięśnie i uczestniczą w ruchach całej obręczy. Połączenia te są ważne ze względu na to, iż przy złamaniu obojczyka może dodatkowo dojść do zwichnięcia w którymś z wyżej wymienionych stawów.

Podział obojczyka na trzy części pomoże zlokalizować miejsce złamania. Wyróżniamy więc część:

  • mostkową (proksymalna),
  • środkową,
  • barkową (dystalną).

Złamany obojczyk- przyczyny.

Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku, mocnego uderzenia (na przykład w sportach kontaktowych). W takim przypadku może dojść do przemieszczenia się obojczyk w wyżej wymienionych stawach doprowadzając do rozerwania więzozrostu. Do złamania może dojść także podczas upadku na łokieć- wtedy siła uderzenia zostaje przeniesiona wzdłuż kończyny doprowadzając do złamania obojczyka.

Specyficznym rodzajem złamania jest sytuacja okołoporodowa.

Złamany obojczyk- objawy.

Głównym objawem złamania jest oczywiście ostry ból w rejonie barku. Silny ból powoduje także osłabienie kończyny górnej, jej opadnięcie i niemożność uniesienia jej do góry. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności. Dodatkowo może dojść do przemieszczenia/ wystawania elementów kostnych, słyszalnego trzeszczenia a także może pojawić się obrzęk.

Te ćwiczenia pomogą w odzyskaniu zakresu ruchomości w stawie ramiennym.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Discektomia odcinka lędźwiowego

Czym jest discektomia ? Discektomia lędźwiowa to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu części krążka

fizjoterapeuta-sanok

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych: Przyczyny, Objawy i Leczenie

Wiele aspektów naszej codziennej aktywności zależy od zdrowia i sprawności naszych nóg. Prześledźmy razem, czym są uszkodzenia ścięgien mięśni strzałkowych, jakie są ich przyczyny, jakie objawy mogą się pojawić oraz jakie metody leczenia mogą przynieść ulgę.

Anatomia i Funkcja Ścięgien Strzałkowych

Ścięgna mięśni strzałkowych pełnią istotną rolę w stabilizacji stawu skokowego oraz przy ruchach stopy. Początkowo, przebiegając wzdłuż tylnej powierzchni kostki bocznej, tworzą swego rodzaju oparcie. Gdy zbliżają się do pięty, ich bieg zmienia się, a ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego przyczepia się do guzowatości V kości śródstopia. Natomiast ścięgno mięśnia strzałkowego długiego przechodzi pod stopą i przyczepia się w okolicy podeszwowej I kości śródstopia.

Paluch sztywny

Paluch sztywny, nazywany także hallux rigidus lub hallux limitus, to schorzenie, które dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się ograniczeniem ruchu zgięcia grzbietowego stawu, bólami, obrzękiem oraz stanem zapalnym w okolicach stawu. W późniejszych fazach choroby może pojawić się deformacja stawu spowodowana obecnością wyrośli kostnych (osteofitów) w obszarze stawu. Paluch sztywny zazwyczaj rozwija się po 50. roku życia, częściej u mężczyzn. Może również towarzyszyć paluchowi koślawemu.

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa, znana również jako przepuklina dysku lub przepuklina jądra miażdżystego, to schorzenie, które może powodować bolesne objawy i znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Chociaż może wydawać się skomplikowane, można zrozumieć to schorzenie, jego przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.