Do złamania obojczyka dochodzi relatywnie często. Zobaczmy najpierw czym jest i gdzie znajduje się obojczyk.
Obojczyk to kość długa wchodząca w skład obręczy barkowej. Od strony przyśrodkowej łączy się z mostkiem, a od strony bocznej z wyrostkiem barkowym łopatki tworząc odpowiednio:
- staw mostkowo-obojczykowy,
- staw barkowo-obojczykowy.
Stawy te stabilizowane są przez więzadła i mięśnie i uczestniczą w ruchach całej obręczy. Połączenia te są ważne ze względu na to, iż przy złamaniu obojczyka może dodatkowo dojść do zwichnięcia w którymś z wyżej wymienionych stawów.
Podział obojczyka na trzy części pomoże zlokalizować miejsce złamania. Wyróżniamy więc część:
- mostkową (proksymalna),
- środkową,
- barkową (dystalną).
Złamany obojczyk- przyczyny.
Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku, mocnego uderzenia (na przykład w sportach kontaktowych). W takim przypadku może dojść do przemieszczenia się obojczyk w wyżej wymienionych stawach doprowadzając do rozerwania więzozrostu. Do złamania może dojść także podczas upadku na łokieć- wtedy siła uderzenia zostaje przeniesiona wzdłuż kończyny doprowadzając do złamania obojczyka.
Specyficznym rodzajem złamania jest sytuacja okołoporodowa.
Złamany obojczyk- objawy.
Głównym objawem złamania jest oczywiście ostry ból w rejonie barku. Silny ból powoduje także osłabienie kończyny górnej, jej opadnięcie i niemożność uniesienia jej do góry. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności. Dodatkowo może dojść do przemieszczenia/ wystawania elementów kostnych, słyszalnego trzeszczenia a także może pojawić się obrzęk.
Te ćwiczenia pomogą w odzyskaniu zakresu ruchomości w stawie ramiennym.