Złamanie obojczyka

Do złamania obojczyka dochodzi relatywnie często. Zobaczmy najpierw czym jest i gdzie znajduje się obojczyk.

Obojczyk to kość długa wchodząca w skład obręczy barkowej. Od strony przyśrodkowej łączy się z mostkiem, a od strony bocznej z wyrostkiem barkowym łopatki tworząc odpowiednio:

  • staw mostkowo-obojczykowy,
  • staw barkowo-obojczykowy.

Stawy te stabilizowane są przez więzadła i mięśnie i uczestniczą w ruchach całej obręczy. Połączenia te są ważne ze względu na to, iż przy złamaniu obojczyka może dodatkowo dojść do zwichnięcia w którymś z wyżej wymienionych stawów.

Podział obojczyka na trzy części pomoże zlokalizować miejsce złamania. Wyróżniamy więc część:

  • mostkową (proksymalna),
  • środkową,
  • barkową (dystalną).

Złamany obojczyk- przyczyny.

Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku, mocnego uderzenia (na przykład w sportach kontaktowych). W takim przypadku może dojść do przemieszczenia się obojczyk w wyżej wymienionych stawach doprowadzając do rozerwania więzozrostu. Do złamania może dojść także podczas upadku na łokieć- wtedy siła uderzenia zostaje przeniesiona wzdłuż kończyny doprowadzając do złamania obojczyka.

Specyficznym rodzajem złamania jest sytuacja okołoporodowa.

Złamany obojczyk- objawy.

Głównym objawem złamania jest oczywiście ostry ból w rejonie barku. Silny ból powoduje także osłabienie kończyny górnej, jej opadnięcie i niemożność uniesienia jej do góry. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności. Dodatkowo może dojść do przemieszczenia/ wystawania elementów kostnych, słyszalnego trzeszczenia a także może pojawić się obrzęk.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.