Złamanie guzka większego kości ramiennej.

Do złamania guzka większego kości ramiennej dochodzi najczęściej podczas urazu. Przy oderwaniu guzka może dojść do jego przemieszczenia. W przypadku braku przemieszczenia leczenie jest zachowawcze to znaczy nieoperacyjne.

Urazy towarzyszące

Podczas urazu wysokoenergetycznego poza złamaniem guzka może dojść do innych urazów takich jak:

  • uraz więzadeł kruczo-barkowych,
  • uraz splotu ramiennego,
  • uraz mięśni stożka rotatorów,
  • uraz ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego.
TydzieńPlan rehabilitacjiTerapia
1-3Unieruchomienie w temblaku. Wyciągaj rękę 3-5 razy dziennie aby ćwiczyć łokieć i nadgarstek. Ćwiczenia korekcyjne łopatki (jeśli jest potrzeba). Terapia manualna mięśni ramienia.
3-6Rezygnujemy z temblaka. Wykonuj ćwiczenia bierne stawu ramiennego w bezbolesnych zakresach.Rozluźnianie mięśni ramienia, taping
6-12Ćwiczenia czynne stawu ramiennego, w pierwszej fazie bez obciążenia, w późniejszej z obciążeniem. J.W.
Plan rehabilitacji po złamaniu guzka większego kości ramiennej.

Te ćwiczenia mogą pomóc w odzyskaniu utraconego zakresu ruchu w stawie ramiennym:

Udostępnij:

Więcej artykułów

Discektomia odcinka lędźwiowego

Czym jest discektomia ? Discektomia lędźwiowa to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu części krążka

fizjoterapeuta-sanok

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych: Przyczyny, Objawy i Leczenie

Wiele aspektów naszej codziennej aktywności zależy od zdrowia i sprawności naszych nóg. Prześledźmy razem, czym są uszkodzenia ścięgien mięśni strzałkowych, jakie są ich przyczyny, jakie objawy mogą się pojawić oraz jakie metody leczenia mogą przynieść ulgę.

Anatomia i Funkcja Ścięgien Strzałkowych

Ścięgna mięśni strzałkowych pełnią istotną rolę w stabilizacji stawu skokowego oraz przy ruchach stopy. Początkowo, przebiegając wzdłuż tylnej powierzchni kostki bocznej, tworzą swego rodzaju oparcie. Gdy zbliżają się do pięty, ich bieg zmienia się, a ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego przyczepia się do guzowatości V kości śródstopia. Natomiast ścięgno mięśnia strzałkowego długiego przechodzi pod stopą i przyczepia się w okolicy podeszwowej I kości śródstopia.

Paluch sztywny

Paluch sztywny, nazywany także hallux rigidus lub hallux limitus, to schorzenie, które dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się ograniczeniem ruchu zgięcia grzbietowego stawu, bólami, obrzękiem oraz stanem zapalnym w okolicach stawu. W późniejszych fazach choroby może pojawić się deformacja stawu spowodowana obecnością wyrośli kostnych (osteofitów) w obszarze stawu. Paluch sztywny zazwyczaj rozwija się po 50. roku życia, częściej u mężczyzn. Może również towarzyszyć paluchowi koślawemu.

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa, znana również jako przepuklina dysku lub przepuklina jądra miażdżystego, to schorzenie, które może powodować bolesne objawy i znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Chociaż może wydawać się skomplikowane, można zrozumieć to schorzenie, jego przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.