Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Anatomia

Biceps- mięsień dwugłowy ramienia swój przyczep końcowy znajduje na guzowatości kości promieniowej przedramienia. Przyczep początkowy to głowa krótka- która przyczepia się do wyrostka kruczego oraz głowa dług przyczepiająca się w okolicy guzka nadpanewkowego panewki łopatki- łącząc się w pewnym stopniu z obrąbkiem łopatki. Głowa długa poprzez zbyt duże obciążenia, lub drażnienia powstałe w  wyniku nieprawidłowej techniki może rozwija stany patologiczne takie jak stan zapalny, podwichnięcie ścięgna, całkowite zerwanie głowy długiej.

Stan zapalny.

Ciągłe drażnienie ścięgna i struktur sąsiadujących jak na przykład kaletka podbarkowa, czy ścięgno stożka rotatorów może doprowadzić do mikrouszkodzeń i bólu.

Podwichnięcie ścięgna.

Ścięgno bicepsa biegnie w stronę panewki przez bruzdę między guzkiem większym i mniejszym kości ramiennej a stabilizowane jest w niej przez więzadło poprzeczne. Pewną rolę odgrywa tutaj także ścięgno mięśnia podłopatkowego. Zaburzenia w mechanice i funkcji tych struktur może doprowadzić do sytuacji w której ścięgno wypada z rowka – mówimy wtedy o podwichnięciu ścięgna głowy długiej.

Zerwanie głowy długiej ścięgna bicepsa LHBT.

To sytuacja w której dochodzi do całkowitego oderwania się przyczepu początkowego w okolicy panewki łopatki. Sposób przyczepu ścięgna powoduje, że często dochodzi także do urazu obrąbka typu SLAP.

Uszkodzenie głowy długiej bicepsa-objawy.

  • ból barku,
  • ograniczenie ruchomości stawu ramiennego,
  • tkliwość palpacyjna okolicy ścięgna i rowka.

LHBT diagnostyka

W ramach diagnostyki w gabinecie możemy wykonać kilka testów, są to m.in.:

  1. Test niestabilności ścięgna- wykonanie odwiedzenia i rotacji zewnętrznej z jednoczesną palpacją rowka w którym przebiega ścięgno. Wyczuwalne klikanie i tkliwość świadczą o patologii.
  2. Palpacja guzka.
  3. Speed test – napięcie izometryczne ręki pacjenta gdy łokieć jest wyprostowany a ramię zgięte 90*.
  4. Yergason test – ręka pacjenta zgięta 90* w łokciu i w pronacji- badający wykonuj supinację i rotację zewnętrzną badając palpacyjnie okolicę międzyguzkową.

W trakcie diagnostyki pomocne może być także badanie obrazowe: usg czy rezonans.

Leczenie.

W większości wypadków wystarczającym leczeniem jest fizjoterapia. Normalizacja napięcia tkanek miękkich, różna formy masażu, ćwiczenia czy terapia manualna oraz odpoczynek od drażniącego ruchu.

W przypadku uszkodzenia struktury ścięgna – jeśli uszkodzeniu uległo mniej niż 50% wykonuje się oczyszczanie ścięgna (debridement) polegający na usunięciu uszkodzonych fragmentów ścięgna. Jeśli uszkodzenie jest bardziej rozległe możemy wykonać zabieg tendotomii lub tenodezy.

Tenotomia

To zabieg polegający na odcięciu przyczepu początkowego (guzek nadpanewkowy) i przesunięcia go poniżej linii stawu ramiennego do rowka międzyguzkowego. W tym przypadku ubytek siły może wynosić ok. 20% więc taki zabieg najczęściej wykonuje się u osób starszych, które nie „potrzebują” już wysokiej sprawności.

Tenodeza.

Polega na przeniesieniu ścięgna na kość ramienną i osadzeniu na specjalnej kotwicy. W tym przypadku utrata siły jest mniejsza.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.