Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Anatomia

Biceps- mięsień dwugłowy ramienia swój przyczep końcowy znajduje na guzowatości kości promieniowej przedramienia. Przyczep początkowy to głowa krótka- która przyczepia się do wyrostka kruczego oraz głowa dług przyczepiająca się w okolicy guzka nadpanewkowego panewki łopatki- łącząc się w pewnym stopniu z obrąbkiem łopatki. Głowa długa poprzez zbyt duże obciążenia, lub drażnienia powstałe w  wyniku nieprawidłowej techniki może rozwija stany patologiczne takie jak stan zapalny, podwichnięcie ścięgna, całkowite zerwanie głowy długiej.

Stan zapalny.

Ciągłe drażnienie ścięgna i struktur sąsiadujących jak na przykład kaletka podbarkowa, czy ścięgno stożka rotatorów może doprowadzić do mikrouszkodzeń i bólu.

Podwichnięcie ścięgna.

Ścięgno bicepsa biegnie w stronę panewki przez bruzdę między guzkiem większym i mniejszym kości ramiennej a stabilizowane jest w niej przez więzadło poprzeczne. Pewną rolę odgrywa tutaj także ścięgno mięśnia podłopatkowego. Zaburzenia w mechanice i funkcji tych struktur może doprowadzić do sytuacji w której ścięgno wypada z rowka – mówimy wtedy o podwichnięciu ścięgna głowy długiej.

Zerwanie głowy długiej ścięgna bicepsa LHBT.

To sytuacja w której dochodzi do całkowitego oderwania się przyczepu początkowego w okolicy panewki łopatki. Sposób przyczepu ścięgna powoduje, że często dochodzi także do urazu obrąbka typu SLAP.

Uszkodzenie głowy długiej bicepsa-objawy.

  • ból barku,
  • ograniczenie ruchomości stawu ramiennego,
  • tkliwość palpacyjna okolicy ścięgna i rowka.

LHBT diagnostyka

W ramach diagnostyki w gabinecie możemy wykonać kilka testów, są to m.in.:

  1. Test niestabilności ścięgna- wykonanie odwiedzenia i rotacji zewnętrznej z jednoczesną palpacją rowka w którym przebiega ścięgno. Wyczuwalne klikanie i tkliwość świadczą o patologii.
  2. Palpacja guzka.
  3. Speed test – napięcie izometryczne ręki pacjenta gdy łokieć jest wyprostowany a ramię zgięte 90*.
  4. Yergason test – ręka pacjenta zgięta 90* w łokciu i w pronacji- badający wykonuj supinację i rotację zewnętrzną badając palpacyjnie okolicę międzyguzkową.

W trakcie diagnostyki pomocne może być także badanie obrazowe: usg czy rezonans.

Leczenie.

W większości wypadków wystarczającym leczeniem jest fizjoterapia. Normalizacja napięcia tkanek miękkich, różna formy masażu, ćwiczenia czy terapia manualna oraz odpoczynek od drażniącego ruchu.

W przypadku uszkodzenia struktury ścięgna – jeśli uszkodzeniu uległo mniej niż 50% wykonuje się oczyszczanie ścięgna (debridement) polegający na usunięciu uszkodzonych fragmentów ścięgna. Jeśli uszkodzenie jest bardziej rozległe możemy wykonać zabieg tendotomii lub tenodezy.

Tenotomia

To zabieg polegający na odcięciu przyczepu początkowego (guzek nadpanewkowy) i przesunięcia go poniżej linii stawu ramiennego do rowka międzyguzkowego. W tym przypadku ubytek siły może wynosić ok. 20% więc taki zabieg najczęściej wykonuje się u osób starszych, które nie „potrzebują” już wysokiej sprawności.

Tenodeza.

Polega na przeniesieniu ścięgna na kość ramienną i osadzeniu na specjalnej kotwicy. W tym przypadku utrata siły jest mniejsza.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.