4 ćwiczenia poprawiające wyprost w kolanie.

Ból w stawie kolanowym potrafi przysporzyć wiele problemów, jednak jeszcze większym problem mają osoby, które odczuwają ból w kolanie i mają ograniczony zakres ruchu. Zakres ruchu w obu kolanach powinien być taki sam, to znaczy ruch zgięcia- gdy pięta dotyka pośladka i ruch wyprostu (przeprostu) np. w siadzie prostym. Dzisiaj skupię się bardziej na wyproście w stawie kolanowym.

Brak wyprostu w kolanie- przyczyny.

Najczęstszym powodem dla którego kolano traci swój naturalny wyprost jest operacja związana z urazem. Jeżeli staw kolanowy jest operowany to jakiś czas po zabiegu kolano jest spuchnięte, obolałe i szuka optymalnego ułożenia które powoduje zmniejszenie objawów bólowych. To właśnie w tym okresie może dojść do powstania przykurczów mięśniowych, nadmiernego napięcia tylnej ściany kolana a co za tym idzie ograniczenia wyprostu.

Kolejnym powodem są nieprawidłowości w łąkotkach. Jeżeli w okolicy łąkotki rozwija się patologia to organizm naturalnie będzie starał się „odciążyć” to miejsce. Jednym z rozwiązań jest takie ustawienie kolana aby zmniejszyć kompresję w okolicy łąkotki, czyli lekkie zgięcie stawu kolanowego.

Okres po operacji i związany z nim stan zapalny został już wymieniony, ale powodem mogą być także blizny i zrosty związane z zabiegiem który odbył się już dawno.

Inny powód to puchnięcie kolana i gromadząca się z nim „woda”.

Ważnym elementem uczestniczącym w prostowaniu kolana są także mięśnie, a konkretnie mięsień czworogłowy uda który powoduje niejako dokończenie i domknięcie wyprostu. W związku z tym osłabienie siły tego mięśnia również negatywnie wpłynie na wyprost.

Dlaczego brak wyprostu jest problemem ?

Jeśli zastanawiasz się czy deficyt wyprostu jest groźny i może mieć negatywne konsekwencje, odpowiedź brzmi – tak. Zacznijmy od tego, że wyprost (przeprost) jest potrzebny do fizjologicznego chodu. W momencie gdy wykonujesz ruch nogą do przodu, pięta styka się z podłożem kolano powinny być wyprostowane. Jeżeli tego wyprostu zabraknie, nawet w niewielkim odchyleniu od kończyny zdrowej pociągnie to za sobą negatywne skutki. Noga podczas chodu będzie zachowywała się jakby była krótsza, w związku z tym miednica po tej stronie będzie musiała opaść w większym stopniu co powoduje zaburzenia pracy mięśni pośladkowych. Ruch będzie przenosił się na staw biodrowy i staw krzyżowo-biodrowy zwiększając tam zakres ruchu i powodując nieprawidłowe ułożenie struktur w stawie. Z czasem to pociągnie za sobą także kręgosłup lędźwiowy. Mięsień brzuchaty nie będzie pracował w prawidłowym cyklu zgięcie- rozciągnięcie co doprowadzi do powstawania przykurczy, bolesnych punktów spustowych i osłabienia jego siły. Innym powodem jest także nieprawidłowa praca stawu rzepkowo-udowego który podlega kompresji.

Kolano się nie prostuje- co z tym zrobić ?

Jeżeli występuje u Ciebie problem z prostowaniem kolana wiesz już, że powinieneś coś z tym zrobić ! Najlepiej jest zacząć od znalezienia przyczyny tego problemu i wyeliminowania go. Jeżeli więc jesteś po operacji kolana i nie chcesz aby doszło do ograniczenia wyprostu skonsultuj się z fizjoterapeutą który powie co robić. Jeżeli przyczyną są nadmierne napięcia mięśni, lub tylnej części torebki stawowej – należy te elementy rozluźniać. Brak wyprostu przez słaby mięsień czworogłowy ? Musisz go wzmocnić ! Blokada przez blizny i zrosty ? Na to także są odpowiednie metody fizjoterapeutyczne.

Tymczasem przedstawiam Ci 4 ćwiczenia poprawiające wyprost w kolanie.

 1. Pozycja wyjściowa- leżenie tyłem- ćwiczona noga wyprostowana. Zwinięty ręcznik włożyć pod kolano.
 2. Ruch: wciskaj kolano w ręcznik powodujęc wyprost w stawie i utrzymaj 5 sekund.
 3. Wykonaj 3 serie po 10-15 powtórzeń.
 1. Pozycja wyjściowa- siedząca, taśma zaczepiona o stopę,
 2. Ruch: wykonaj aktywny wyprost w stawie kolanowym rozciągając stopą taśmę i utrzymaj 5 sekund,
 3. Wykonaj 3 serie po 10-15 powtórzeń.
 1. Pozycja wyjściowa- stojąca, z wyprostowaną nogą rozciągan opartą na krześle,
 2. Ruch: wykonaj skłon do rozciąganej nogi aż poczujesz minimalne ciągnięcie, pozycję utrzymaj minutę,
 3. Wykonaj 3 serie po minucie.
 1. Pozycja wyjściowa- leżenie tyłem, ćwiczona noga ułożona na lekkim podwyższeniu, np. piłce,
 2. Ruch: rozluźnij nogę, aby opadające kolano rozciągało tylną ścianę kolana,
 3. Wykonaj 3 serie po 60 sekund .

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Skręcenie kostki- co robić ?

Skręcenie stawu skokowego  to powszechna kontuzja polegająca w dużej mierze na naciągnięciu mięsni, więzadeł oraz torebki stawowej, które stabilizują staw skokowy. W rehabilitacji tego urazu dostrzegam dwie skrajności: z jednej strony poszkodowany postanawia, że przeczeka i „rozchodzi” ból, z drugiej natomiast stosuje się niepotrzebne i niosące negatywne konsekwencje unieruchomienie, czasem nawet gipsem. Jak więc wygląda skręcenie stawu skokowego ? Co konkretnie ulega zniszczeniu ? No i w końcu – jak to leczyć ?

Konflikt panewkowo-udowy, FAI.

Ból w stawie biodrowym połączony z ograniczeniem zakresu ruchu może świadczyć o konflikcie panewkowo- udowym wynikający z pojawienia się narośli kostnych.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.