Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Tenisista z urazem łokcia na korcie

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Przegląd systematyczny wyróżnił trzy główne czynniki ryzyka:

  • częste operowanie narzędziami powyżej 1 kg.,
  • przenoszenie ciężarów cięższych niż 20 kg. co najmniej 10 razy dziennie,
  • powtarzalne ruchy co najmniej przez 2 godziny dziennie.

Łokieć tenisisty -diagnostyka różnicowa.

Aby przeprowadzić skuteczne leczenie należy wykluczyć inne czynniki patologiczne jak:

  • ucisk na nerw- lokalne struktury otaczające nerw na jego drodze mogą powodować jego drażnienie i wywoływać tym samym nieprzyjemne doznania,
  • uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu łokciowego- mowa tutaj o naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu więzadeł,
  • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
  • zespół ciasnoty międzypowięziowej, nadmierne ciśnienie w przegrodach międzymięśniowych może doprowadzać do ucisku na struktury takie jak nerwy czy naczynia krwionośne,
  • zespół odwracacza- to jest nadmierne napięcie mięśnia odwracacza (musculus supinator).

Łokieć tenisisty- diagnozowanie.

Najbardziej charakterystycznym objawem w łokciu tenisisty jest ból oraz wyraźna tkliwość w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból ten nasila się przy prowokacji grupy prostowników- prostowania z oporem, czy testu krzesełkowego. Test krzesła to standardowy test którego zadaniem jest wykrycie opisywanego problemu. Jego wykonanie jest następujące: pacjent proszony jest o podniesienie krzesła chwytając je nachwytem, to jest stroną dłoniową skierowaną w dół. Pojawienie się znajomego bólu w okolicy łokcia oznacza wynik pozytywny. Do innych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu ręki w pięść, krążeniu nadgarstkami, oraz wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni prostowników. Inne pomocne testy to:

Test Cozena (test wyprostu nadgarstka z oporem): łokieć jest stabilizowany w zgięciu 90*. Terapeuta dotyka nadkłykcia bocznego kości ramiennej a drugą ręką stabilizuje nadgarstek pacjenta w pozycji pronacji i wyprostu nadgarstka. Pacjent proszony jest o utrzymanie pozycji wbrew oporowi terapeuty. Test jest pozytywny, jeśli pacjent odczówa nagły, silny ból w okolicy nadkłykcia bocznego.

Test Milla: Pacjent siedzi z kończyną górną rozluźnioną i wyprostowanym łokciem. Badacz biernie rozciąga nadgarstek w zgięciu i pronacji. Ból nadkłykcia bocznego świadczy o wyniku pozytywnym. 

Diagnostykę można wspomóc badaniem obrazowym jak: USG, RTG, czy rezonans magnetyczny.

Łokieć tenisisty- leczenie.

Leczenie obejmuje wszelkie metody powodujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni prostowników nadgarstka:

  • terapia powięziowa,
  • terapia falą uderzeniową,
  • suche igłowanie,
  • masaż,
  • terapia manualna,
  • trening ekscentryczny.

Oczywiście w trakcie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego. Dwadzieścia procent przypadków utrzymuje się dłużej niż rok.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Tenodeza bicepsa - ćwiczenia www.fizjoterapeuta-sanok.pl

Tenodeza bicepsa

Leczenie urazów i schorzeń ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często wymaga interwencji chirurgicznej. W

Przepuklina szyjna-leczenie bólu karku.

Przepuklina odcinka szyjnego

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, często określana mianem przepukliny dysku, jest stanem, który może prowadzić do

Whiplash - Smagnięcie Biczem. Fizjoterapeuta w Sanoku.

Whiplash czyli Smagnięcie biczem

Whiplash, znany również jako uraz smagnięcia biczem, to kontuzja dotykająca odcinek szyjny kręgosłupa. Nazwa tej

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.