Ból łokcia- co to może być ?

Ból w okolicy stawu łokciowego to dosyć częsty problem. Pojawia się zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jak to więc możliwe, że jedni i drudzy mają podobne problemy ?

Łokieć golfisty. Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej

Nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w bliższej części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni zginających nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C.

Diagnostyka różnicowa.

Aby przeprowadzić skuteczne leczenie należy wykluczyć inne czynniki patologiczne jak:

  • ucisk na nerw,
  • uszkodzenie więzadeł przyśrodkowych stawu łokciowego,
  • chorobę zwyrodnieniową stawu łokciowego,
  • zespół ciasnoty międzypowięziowej. 

Łokieć golfisty –diagnostyka.   

Najbardziej charakterystycznym objawem w łokciu golfisty jest ból oraz wyraźna tkliwość w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Ból ten nasila się przy prowokacji grupy zginaczy- zginania z oporem. Do innych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu ręki w pięść, krążeniu nadgarstkami, oraz wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni zginaczy. Naszą diagnostykę można wspomóc badaniem obrazowym jak: USG, RTG, czy rezonans magnetyczny.

Łokiec golfisty- leczenie.

Fizjoterapia obejmowała będzie wszelkie metody powodujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni:

  • terapia powięziowa,
  • terapia falą uderzeniową,
  • suche igłowanie,
  • masaż,
  • rozciąganie i trening ekscentryczny.

Oczywiście w trakcie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego. 

Neuropatia.

Neuropatia to nic innego jak choroba nerwów. Układ nerwowy dzielimy na ośrodkowy (mózg i rdzeń kręgowy) oraz obwodowy (wychodzące z rdzenia nerwy). Nerwy wychodzące z kręgosłupa (rdzenia kręgowego) podążają zgodnie z wytyczonym kierunkiem który nazywamy dermatomem, na przykład nerwy wychodzące z kręgosłupa szyjnego podążają do kończyn górnych, a nerwy z odcinka lędźwiowego biegną do nóg. Neuropatia okolicy stawu łokciowego to częsty problem, dlatego zostanie ona tutaj omówiona.

Nerwy pełnią dwie główne funkcje: 

  • czuciową- poprzez receptory zapewniają odbiór bodźców. Są więc odpowiedzialne za to, że czujemy zimno, dotyk, wibrację, ból,
  • ruchową- poprzez przesyłanie impulsu powodują skurcze mięśni a co za tym idzie odpowiadają za ruch. 

Objawy neuropatii.

Choroby nerwów powiązane są z ich głównymi funkcjami: czuciową i ruchową, dlatego tez powodują ich zaburzenia. Krótko mówiąc jeśli mamy do czynienia z patologią układu nerwowego występują u nas problemy ruchowe ( mała siła mięśniowa, niemożność utrzymania w ręce przedmiotu, drżenie mięśniowe, a nawet zanik mięśni), oraz problemy czuciowe, czyli odczuwanie dziwnych doznań (drętwienie, pieczenie, kłucie). 

Przyczyny neuropatii.

Wśród przyczyn neuropatii wyróżnić możemy między innymi:

  • bezpośrednie urazy nerwu (przecięcie),
  • ucisk na nerw spowodowany powtarzaniem tych samych czynności w pracy,
  • cukrzyca,
  • niedobory witamin z grupy B,
  • zatrucie ołowiem,
  • zaburzona ruchomość nerwów,
  • nadmierne napięcie nerwów.

Leczenie neuropatii.

Leczenie uzależnione będzie oczywiście od przyczyny problemu. Na samym początku warto przeprowadzić wywiad w którym poszukamy bezpośrednich urazów, lub czynności dnia codziennego które mogą powodować zaburzenia pracy układu nerwowego. Jeśli to nie przyniesie odpowiedzi warto wykonać diagnostykę w kierunku cukrzycy oraz przeanalizować odżywianie i związane z nim niedobory. Jeżeli tutaj także nie znajdziemy odpowiedzi warto wybrać się do fizjoterapeuty, który wykona testy neurodynamiczne i określi konkretnie, który nerw jest objęty problemem, czy ten problem pochodzi z ucisku (na przykład jest uciskany przez napięte mięśnie), czy może jest zbyt mocno „rozciągnięty”. Fizjoterapeuta w gabinecie wykonuje także terapię manualną powodująca uwolnienie uciskanego nerwu, oraz zaleca ćwiczenia poprawiające jego ślizg względem sąsiadujących struktur a co za tym idzie przywraca jego lepszą pracę. 

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Nadkłykieć bczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w bliższej części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C.

Diagnostyka różnicowa.

Aby przeprowadzić skuteczne leczenie należy wykluczyć inne czynniki patologiczne jak:

  • ucisk na nerw,
  • uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu łokciowego,
  • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
  • zespół ciasnoty międzypowięziowej,
  • zespół odwracacza. 

Łokieć tenisisty- diagnostyka.

Najbardziej charakterystycznym objawem w łokciu tenisisty jest ból oraz wyraźna tkliwość w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból ten nasila się przy prowokacji grupy prostowników- prostowania z oporem, czy testu krzesełkowego. Do innych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu ręki w pięść, krążeniu nadgarstkami, oraz wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni prostowników. Naszą diagnostykę można wspomóc badaniem obrazowym jak: USG, RTG, czy rezonans magnetyczny.

Łokieć tenisisty – fizjoterapia.

Obejmowało będzie wszelki metody powodujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni:

  • terapia powięziowa,
  • terapia falą uderzeniową,
  • suche igłowanie,
  • masaż,
  • rozciąganie i trening ekscentryczny.

W trakcie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego.

Bibliografia:

  • Anatomia człowieka tom 1-5, podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. Bochenek A, Reicher M. PZWL, 2016.
  • Anatomia funkcjonalna stawów tom 1-3, Kapandji I.A. Edra Urban & Partner, 2014.
  • Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów, Hochschild J., MedPharm, 2017.
  • Neurodynamika kliniczna, Shacklock M. Edra Urban & Partner, 2008.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4135187/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4209496/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Złamanie kości przedramienia u dzieci

Złamania kości przedramienia są jednym z najczęstszych urazów u dzieci. Dzieje się tak z kilku powodów. Zabawy dzieci są energiczne co wiąże się z różnego rodzaju upadkami. Dodatkowo kości dzieci są mniej wytrzymałe niż u dorosłych. Zrozumienie, objawów i późniejszych konsekwencji powinny być szczególnie ważne dla rodziców aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się promieniującym bólem wzdłuż nerwu kulszowego, który rozciąga się od dolnego odcinka pleców lub pośladka do jednej lub obu nóg. Częsty błąd polega na nazywaniu każdego bólu dolnej części pleców lub promieniującego bólu nogi jako rwy kulszowej.

Rwa kulszowa jest diagnozowana na podstawie obecności promieniującego bólu w jednej nodze, z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi, takimi jak parestezje i osłabienie mięśni, które są bezpośrednim wynikiem podrażnienia nerwu kulszowego lub korzenia nerwu kulszowego. Ból który towarzyszy temu schorzeniu często pojawia się przy pochylaniu w przód, skręcaniu, lub podczas kaszlu.

Zespół nerwu nadłopatkowego

Zespół nerwu nadłopatkowego to zaburzenie neurologiczne, które dotyczy kończyny górnej. Wiele osób cierpi na ten problem, ale często nie zdają sobie sprawy, co to za schorzenie i jakie są jego objawy.

Zespół nerwu nadłopatkowego –przyczyny

Zespół nerwu nadłopatkowego występuje, gdy nerw ten zostaje uszkodzony lub jest uciskany. Droga przebiegu nerwu to:

dół nadobojczykowy,

następnie przechodzi pod mięśniem czworobocznym w kierunku łopatki,

przechodzi przez wcięcie łopatki które ograniczone jest więzadłem,

po czym zmierza w dół.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej, TOS, to schorzenie, które występuje z powodu ucisku nerwów lub naczyń krwionośnych w okolicy szyi i górnej części klatki piersiowej. Ucisk ten może prowadzić do różnych objawów, które wpływają na codzienne życie pacjenta. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.