Ból i drętwienie ręki.

Dłonie w czarnej koszuli

Nerwy wychodzące z kręgosłupa (rdzenia kręgowego) podążają zgodnie z wytyczonym kierunkiem, który nazywamy dermatomem, na przykład nerwy wychodzące z kręgosłupa szyjnego podążają do kończyn górnych, a nerwy z odcinka lędźwiowego biegną do nóg.

Nerwy pełnią dwie główne funkcje:

  • czuciową- poprzez receptory zapewniają odbiór bodźców. Są więc odpowiedzialne za to, że czujemy zimno, dotyk, wibrację, ból,
  • ruchową- poprzez przesyłanie impulsu powodują skurcze mięśni a co za tym idzie odpowiadają za ruch.

Choroba nerwów – objawy.

Choroby nerwów powiązane są z ich głównymi funkcjami: czuciową i ruchową, dlatego tez powodują ich zaburzenia. Krótko mówiąc jeśli mamy do czynienia z patologią układu nerwowego występują u nas problemy ruchowe ( mała siła mięśniowa, niemożność utrzymania w ręce przedmiotu, drżenie mięśniowe, a nawet zanik mięśni), oraz problemy czuciowe, czyli odczuwanie dziwnych doznań (drętwienie, pieczenie, kłucie).

Neuropatia- przyczyny.

Wśród przyczyn neuropatii wyróżnić możemy między innymi:

  • bezpośrednie urazy nerwu (przecięcie),
  • ucisk na nerw spowodowany powtarzaniem tych samych czynności w pracy,
  • cukrzyca,
  • niedobory witamin z grupy B,
  • zatrucie ołowiem,
  • zaburzona ruchomość nerwów,
  • nadmierne napięcie nerwów.

Zespół cieśni nadgarstka.

Klasycznym przykładem neuropatii powodującym ból w nadgarstku jest zespół kanału nadgarstka. W chorobie tej nerw pośrodkowy, który biegnie przedramieniem do dłoni uciskany jest przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Poza wyżej wymienionymi przyczynami występowania zespół cieśni nadgarstka wywoływany jest przez ucisk spowodowany ciągłym naciskiem i powtarzającymi się ruchami (np. w pracy), lub poprzez zaburzony ślizg nerwu- jego nieprawidłową ruchomość. Najbardziej dostrzegalnymi symptomami są doznania w okolicy kciuka i palca wskazującego- opisywane przez pacjentów jako pieczenie, palenie, drętwienie. Jeżeli sytuacja utrzymuje się dłużej może dochodzić do osłabienia a następnie zaniku mięśni kłębu kciuka. W celu diagnostycznym można samodzielnie wykonać test Tinela polegający na delikatnym opukiwaniu nerwu na wysokości nadgarstka. Pojawiające się w trakcie testu dolegliwości (mrowienie, iskierki, drętwienie) świadczą o zaburzeniu pracy nerwu.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej.

Klatka piersiowa łączy się od góry z głową, natomiast od dołu z jamą brzuszną. Rejon w okolicy szyi i barku nazywany jest górnym otworem. W tym rejonie znajduje się dużo naczyń krwionośnych (kąty żylne) oraz nerwów (splot ramienny) które biegną także do rąk. Struktury biegnące w tym rejonie podatne na ucisk to między innymi:

  • splot ramienny,
  • tętnica podobojczykowa,
  • żyła podobojczykowa,
  • żyła pachowa.

Struktury te mogą być uciskane co doprowadza do zaburzenia ich funkcji i patologii nazywanej zespołem górnego otworu klatki piersiowej (thoracic outlet syndrome, TOS).

Najczęściej do ucisku dochodzi w okolicy naturalnych przewężeń, to jest:

  • szczelina mięśni pochyłych,
  • przestrzeni między żebrami a obojczykiem,
  • okolicy wyrostka kruczego łopatki.

Ucisk może być spowodowany wadami wrodzonymi, nieprawidłową postawą, lub mieć podłoże pourazowe. Objawy zależą od tego jaka struktura zostanie konkretnie uciśnięta, natomiast najczęściej jest to: ból promieniujący od szyi do ramienia, drętwienie i mrowienie, osłabienie mięśniowe, uczucie ciężkości kończyn.

Neuropatia- leczenie.

Leczenie uzależnione będzie oczywiście od przyczyny problemu. Na samym początku warto przeprowadzić wywiad w którym poszukamy bezpośrednich urazów, lub czynności dnia codziennego które mogą powodować zaburzenia pracy układu nerwowego. Jeśli to nie przyniesie odpowiedzi warto wykonać diagnostykę w kierunku cukrzycy oraz przeanalizować odżywianie i związane z nim niedobory. Jeżeli tutaj także nie znajdziemy odpowiedzi warto wybrać się do fizjoterapeuty, który wykona testy neurodynamiczne i określi konkretnie, który nerw jest objęty problemem, czy ten problem pochodzi z ucisku (na przykład jest uciskany przez napięte mięśnie), czy może jest zbyt mocno „rozciągnięty”. Fizjoterapeuta w gabinecie wykonuje także terapię manualną powodująca uwolnienie uciskanego nerwu, oraz zaleca ćwiczenia poprawiające jego ślizg względem sąsiadujących struktur a co za tym idzie przywraca jego lepszą pracę.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zapalenie kaletki stawu kolanowego, terapia i leczenie

Zapalenie kaletki kolana

Zapalenie kaletki kolana to stan zapalny małych worków wypełnionych płynem, prowadzący do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchu, zwłaszcza u sportowców. Przyczynami są mikrourazy, przeciążenia najczęściej związane z klęczeniem. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe, a leczenie obejmuje unikanie ruchów, krioterapię, farmakoterapię oraz rehabilitację.

Kobieta z bólem mięśnia podkolanowego podczas biegu.

Ból z tyłu kolana – tendinopatia mięśnia podkolanowego

Tendinopatia mięśnia podkolanowego to rzadkie schorzenie, które dotyka głównie biegaczy długodystansowych. Objawy obejmują ból w tylno-bocznej części kolana, zwłaszcza przy aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na modyfikacji aktywności, rehabilitacji oraz farmakoterapii, a w trudnych przypadkach może być konieczna operacja.

Ból uda, tendinopatia mięśnia dwugłowego, fizjoterapia.

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda

Tendinopatia mięśnia dwugłowego uda jest powszechnym schorzeniem sportowców, objawiającym się bólem, osłabieniem i ograniczeniami ruchowymi. Przyczyny to m.in. zmęczenie i niska siła mięśni. Kluczowe są wczesne rozpoznanie oraz rehabilitacja, by uniknąć długotrwałej przerwy w aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje wzmacnianie mięśni i odpowiednią regenerację.

Fizjoterapia dziecięca na urazy sportowe kolana.

Choroba Sinding-Larsen-Johannson

Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS): Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Sinding-Larsen-Johannson (SLJS) to rodzaj osteochondrozy, który występuje

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.