Zespół kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS),to neuropatia uciskowa nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka, jest najczęstszą neuropatią uciskową kończyny górnej. Zespół ten powoduje parestezje, drętwienie, ból, wrażenie ciężkości  a w przypadku przedłużającego się trwania także osłabienie mięśniowe i w konsekwencji zaniki mięśniowe grup unerwianych przez nerw pośrodkowy. Najczęściej choruje ręka dominująca, choć częste są tez przypadki obustronne. Kanał nadgarstka utworzony jest z 4 kości nadgarstka i przechodzącego nad nimi więzadła poprzecznego. To przez ten tunel przechodzi nerw pośrodkowy, ale także inne struktury:

 • zginacz długi kciuka,
 • cztery ścięgna zginacza palca powierzchownego
 •  cztery ścięgna zginacza głębokiego palca.

Jako, że tunel ograniczony jest przez elementy kostne jest mało elastyczny, a więc zmiany wewnątrz (obrzęk, napięcia, zwiększone ciśnienie) może powodować ucisk na nerw.

Zespół kanału nadgarstka – objawy.

Uważa się, że zespół ten jest wynikiem ucisku nerwu pośrodkowego podczas przechodzenia przez kanał nadgarstka. Objawy są zmienne, najczęściej jednak wymienia się:

 1. Zmiany czuciowe w palcach 1,2,3 i ½ 4,
 2. Pieczenie
 3. Mrowienie
 4. Drętwienie
 5. Subiektywne odczucie obrzęku
 6. Problemy objawiają się początkowo w nocy
 7. Osłabienie mięśni kłębu kciuka – wypadanie szklanki.

Zespół kanału nadgarstka – przyczyny.

 • Większość przypadków ma charakter idiopatyczny,
 • Predysponują do tego problemy ogólnoustrojowe (zapalenie stawów, cukrzyca, RZS, ),
 • Urazy nadgarstka,
 • Ciąża,
 • Wysokie BMI- nadwaga zwiększa ryzyko 1,5 raza, otyłość 2 razy,
 • Praca z powtarzalnymi ruchami zgięcia i wyprostu nadgarstka.

Zespół kanału nadgarstka – badanie.

 • Podstawowym badaniem jest ocena czucia w rejonie unerwianym przez nerw pośrodkowy, w porównaniu z rejonem unerwianym przez inny nerw, a także do przeciwnej ręki.
 • Obserwacja wizualna i porównanie z ręką zdrową w celu określenia zaniku mięśni kłębu kciuka lub innej asymetrii.
 • Testy mięśniowe (oporowe) mięśni kłębu kciuka.
 • Test Phalena – wymuszone zgięcie nadgarstka do 90 stopni przez czas 1 minuty; pozytywny wynik testu odtwarza objawy CTS
 • Test Tinela – Test Tinela polega na silnym stukaniu w dłoniową część nadgarstka, która znajduje się dystalnie do dystalnego fałdu nadgarstka. Wynik testu jest pozytywny, gdy zaburzenie czucia promieniuje w dół obszaru rozmieszczenia nerwu pośrodkowego.
 • Test kompresji nerwu – polega na umieszczeniu dwóch kciuków nad sklepieniem kanału nadgarstka z uciskiem utrzymywanym przez 1 minutę. Wynik testu jest pozytywny, jeśli objawy powtarzają się w obszarze rozmieszczenia nerwu pośrodkowego.
 •  Badanie przewodnictwa nerwowego.

Warto wykluczyć:

 • Radikulopatię szyjną na poziomie C5 do Th1
 • Ucisk splotu ramiennego,
 • Proksymalną neuropatię nerwu pośrodkowego
 • Neuropatię łokciową i promieniową
 • Neuropatię uogólnioną
 • Zapalenie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka
 • Zespół de Quervain zapalenie pochewek ścięgnistych
 • Artretyzm nadgarstka
 • Dnę moczanową.

Zespół kanału nadgarstka – leczenie.

 1. Odpoczynek od czynności zawodowych jeśli to one są przyczyną.
 2. Masaż poprzeczny więzadeł nadgarstka i terapia funkcjonalna ręki.
 3. Neuromobilizacje ślizgowe nerwu.
 4. Dekompresja nerwu na jego przebiegu w kończynie górnej
 5. Mobilizacja kręgosłupa szyjnego.
 6. Aktywacja osłabionych mięśni (np. kciuka).
 7. Szyna 2- 7 tygodni.
 8. Zabieg chirurgiczny w celu odbarczenia nerwu.
 9. Leki niesteroidowe – wykazują działanie na poziomie placebo lub niższym.

Leczenie operacyjne

Otwarte uwolnienie poprzecznego więzadła nadgarstka stanowi standardową procedurę i może być wykonane przez podzielenie poprzecznego więzadła nadgarstka przez małe otwarte nacięcie nadgarstka. Wiarygodność i dobra wizualizacja zapewniana przez technikę otwartą nadal sprawiają, że jest to preferowana operacja dla wielu chirurgów ręki, a badanie przeprowadzone w 2011 r. wśród chirurgów ręki wykazało, że 52% stosowało tylko otwarte uwalnianie, 36% stosowało głównie uwalnianie endoskopowe.

Techniki endoskopowe zostały wprowadzone pod koniec lat 80., aby były minimalnie inwazyjne i zapobiegały bliznowaceniu dłoni. Obie metody mają równą skuteczność i zapewniają doskonałe wyniki w łagodzeniu objawów CTS, ze wskaźnikiem satysfakcji sięgającym 90%. Potencjalne korzyści techniki endoskopowej, w tym szybszy powrót do funkcji, zmniejszona tkliwość blizn i wcześniejszy powrót do pracy, należy porównać z wyższym kosztem techniki i wyższym odsetkiem powikłań.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

fizjoterapeuta-sanok

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych

Uszkodzenie ścięgien mięśni strzałkowych: Przyczyny, Objawy i Leczenie

Wiele aspektów naszej codziennej aktywności zależy od zdrowia i sprawności naszych nóg. Prześledźmy razem, czym są uszkodzenia ścięgien mięśni strzałkowych, jakie są ich przyczyny, jakie objawy mogą się pojawić oraz jakie metody leczenia mogą przynieść ulgę.

Anatomia i Funkcja Ścięgien Strzałkowych

Ścięgna mięśni strzałkowych pełnią istotną rolę w stabilizacji stawu skokowego oraz przy ruchach stopy. Początkowo, przebiegając wzdłuż tylnej powierzchni kostki bocznej, tworzą swego rodzaju oparcie. Gdy zbliżają się do pięty, ich bieg zmienia się, a ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego przyczepia się do guzowatości V kości śródstopia. Natomiast ścięgno mięśnia strzałkowego długiego przechodzi pod stopą i przyczepia się w okolicy podeszwowej I kości śródstopia.

Paluch sztywny

Paluch sztywny, nazywany także hallux rigidus lub hallux limitus, to schorzenie, które dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się ograniczeniem ruchu zgięcia grzbietowego stawu, bólami, obrzękiem oraz stanem zapalnym w okolicach stawu. W późniejszych fazach choroby może pojawić się deformacja stawu spowodowana obecnością wyrośli kostnych (osteofitów) w obszarze stawu. Paluch sztywny zazwyczaj rozwija się po 50. roku życia, częściej u mężczyzn. Może również towarzyszyć paluchowi koślawemu.

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa, znana również jako przepuklina dysku lub przepuklina jądra miażdżystego, to schorzenie, które może powodować bolesne objawy i znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Chociaż może wydawać się skomplikowane, można zrozumieć to schorzenie, jego przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia.

Cieśń stępu -neuralgia nerwu piszczelowego

Wiele osób doświadcza bólu i dyskomfortu związanego z nerwem piszczelowym – jednym z kluczowych nerwów dostarczających sygnały do stopy. Ten ważny nerw przebiega wzdłuż tylno-przyśrodkowej części goleni, oddając gałęzie do pięty w rejonie stawu skokowego. Dalszy bieg prowadzi pod troczkiem zginaczy, strukturą utrzymującą ścięgna w odpowiednim położeniu względem stawu skokowego, z kolei jego gałęzie dostarczają sygnały do podeszwowej części stopy.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.