Drętwienie rąk.

Drętwienie rąk (czasem określanie też jako: mrowienie, pieczenie, osłabienie) często ma swoją przyczynę w ucisku na nerw. To właśnie za pomocą nerwów przesyłane są informacje do i z mięśni. Jeśli więc nerw jest uciśnięty to komunikacja ta zostaje zaburzona- ręką może być słaba, niesprawna i przesyłać „dziwne odczucia”. Przykładem takiego ucisku na nerw(y) jest zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS). Dodatkowymi objawami są: ból barku, osłabienie mięśni obręczy barkowej, czasami także zmiana koloru ręki. Zespół górnego otworu klatki piersiowej może mieć podłoże nerwowe- jeśli uciskany jest nerw, bądź naczyniowej – jeśli uciskaną strukturą są naczynia krwionośne. W tym przypadku zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem. Ucisk może wynikać z niewłaściwego położenia kości względem siebie:

  • zmniejszony kąt między łopatką a obojczykiem,
  • zwężenie przestrzeni między obojczykiem i żebrem,
  • dodatkowe żebro szyjne.

Nadmierne napięcie i przykurcz mięśni także może uciskać nerw, dzieje się to szczególnie w okolicy:

  • szczeliny tylnej mięśni pochyłych,
  • w przestrzeni pod mięśniem piersiowym mniejszym.

Wiedząc jak biegnie dany nerw możemy delikatnym dotykiem uciskać w miejscu potencjalnego ucisku w celu prowokowania naszych objawów.

Innym sposobem na stwierdzenie patologii jest test napięciowy. Długie nerwy napinają się przy konkretnej sekwencji ruchu – dlatego wykonując ten ruch także możemy sprawdzić, czy pojawiają się nasze objawy.

Ucisk na nerw- leczenie.

Jeżeli już określiliśmy, który nerw jest uciskany, w którym miejscu i przez jaką strukturę wiemy już jak tą sytuację naprawić. Można to osiągnąć poprzez:

Ćwiczenia prawidłowego ustawienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Coraz częściej w gabinecie spotykam się z sytuacją gdzie pacjent ma „zniesienie lordozy szyjnej”- może to powodować ucisk na nerw w miejscu wyjścia nerwu przez otwór kręgowy. Ćwiczenia korekcyjne, oraz modyfikacja trybu życia powinna zahamować i w pewnym stopniu odwrócić ten proces.

Rozluźnianie mięśni pochyłych.

Między mięśniem pochyłym przednim i środkowym przechodzi splot ramienny- czyli plątanina nerwów zmierzająca do ręki. Nieprawidłowe napięcie tych mięśni, przykurcze, punkty spustowe mogą doprowadzić do zwężenia tej przestrzeni i ucisku na nerwy. Masaż, rozluźnianie poizometryczne, czy rozciąganie mogą się tutaj dobrze sprawdzić.

Prawidłowe ustawienie łopatki.

Nieprawidłowe ustawienie łopatki i obojczyka także może zwężać przestrzeń którą biegną nerwy. Wtedy naszym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego ustawienia łopatki poprzez ćwiczenia, czy tez poprawę nawyków.

Mięsień piersiowy mniejszy.

Mięsień piersiowy mniejszy to mięsień który bardzo lubi się napinać i przykurczać, a to także pod jego ścięgnem biegną elementy splotu ramiennego. Dlatego też rozciąganie, masaż, czy igłowanie mogą powodować jego rozluźnienie a co za tym idzie zwolnienie ucisku na nerw.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Kolano skoczka

Kolano skoczka znane także jako tendinopatia więzadła rzepki to ból pojawiający się (najczęściej) w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Bardzo często ból ten związany jest z aktywnością fizyczną, szczególnie dynamicznymi ruchami nóg takimi jak skoki czy sprinty- dochodzi wtedy to „przemęczenia” więzadła i pojawiają się jego mikronaderwania, które są bardzo tkliwe. Częściej dotyczy mężczyzn.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka, które paradoksalnie najczęściej ulega zerwaniu. Ścięgno to zbudowane jest z połączenia ścięgien dwóch odrębnych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki
  • Mięśnia płaszczkowatego

i przyczepia się do guzowatości kości piętowej. Jego główną funkcją jest zgięcie podeszwowe stopy- to oznacza, że jeśli stajesz na palcach, lub podskakujesz pracuje właśnie ten mięsień (ścięgno).  

Najczęściej do zerwania ścięgna dochodzi u osób uprawiających sporty amatorskie, w wieku 30-50 lat, głównie płci męskiej. Częstość występowania waga się w przedziale 7-20 na 100 000 rocznie.

Zerwanie ATFL (więzadła skokowo-strzałkowego przedniego)

Stopa- to połączenie wielu kości, dlatego też znajduje się tam dużo więzadeł. Jednym z nich jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące boczny przedział stawu skokowego.

Przyczepia się ono do przedniej krawędzi kostki bocznej kości strzałkowej i biegnie w kierunku szyjki kości skokowej. Główną funkcją jest przeciwdziałanie odwróceniu i zgięciu podeszwowemu stawu skokowego- to właśnie podczas takiego ruchu najczęściej dochodzi do zerwania tego więzadła. ATFL jest najsłabszym z bocznych więzadeł, pewnie dlatego to ono ulega urazom najczęściej. Mechanizm urazu wygląda najczęściej tak, że obciążona stopa przetacza się na brzeg boczny, a następnie dochodzi do dalszego przesunięcia środka ciężkości na zewnątrz, powodując zbyt duże obciążenie dla ATFL.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.