Drętwienie rąk.

Drętwienie rąk (czasem określanie też jako: mrowienie, pieczenie, osłabienie) często ma swoją przyczynę w ucisku na nerw. To właśnie za pomocą nerwów przesyłane są informacje do i z mięśni. Jeśli więc nerw jest uciśnięty to komunikacja ta zostaje zaburzona- ręką może być słaba, niesprawna i przesyłać „dziwne odczucia”. Przykładem takiego ucisku na nerw(y) jest zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS). Dodatkowymi objawami są: ból barku, osłabienie mięśni obręczy barkowej, czasami także zmiana koloru ręki. Zespół górnego otworu klatki piersiowej może mieć podłoże nerwowe- jeśli uciskany jest nerw, bądź naczyniowej – jeśli uciskaną strukturą są naczynia krwionośne. W tym przypadku zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem. Ucisk może wynikać z niewłaściwego położenia kości względem siebie:

  • zmniejszony kąt między łopatką a obojczykiem,
  • zwężenie przestrzeni między obojczykiem i żebrem,
  • dodatkowe żebro szyjne.

Nadmierne napięcie i przykurcz mięśni także może uciskać nerw, dzieje się to szczególnie w okolicy:

  • szczeliny tylnej mięśni pochyłych,
  • w przestrzeni pod mięśniem piersiowym mniejszym.

Wiedząc jak biegnie dany nerw możemy delikatnym dotykiem uciskać w miejscu potencjalnego ucisku w celu prowokowania naszych objawów.

Innym sposobem na stwierdzenie patologii jest test napięciowy. Długie nerwy napinają się przy konkretnej sekwencji ruchu – dlatego wykonując ten ruch także możemy sprawdzić, czy pojawiają się nasze objawy.

Ucisk na nerw- leczenie.

Jeżeli już określiliśmy, który nerw jest uciskany, w którym miejscu i przez jaką strukturę wiemy już jak tą sytuację naprawić. Można to osiągnąć poprzez:

Ćwiczenia prawidłowego ustawienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Coraz częściej w gabinecie spotykam się z sytuacją gdzie pacjent ma „zniesienie lordozy szyjnej”- może to powodować ucisk na nerw w miejscu wyjścia nerwu przez otwór kręgowy. Ćwiczenia korekcyjne, oraz modyfikacja trybu życia powinna zahamować i w pewnym stopniu odwrócić ten proces.

Rozluźnianie mięśni pochyłych.

Między mięśniem pochyłym przednim i środkowym przechodzi splot ramienny- czyli plątanina nerwów zmierzająca do ręki. Nieprawidłowe napięcie tych mięśni, przykurcze, punkty spustowe mogą doprowadzić do zwężenia tej przestrzeni i ucisku na nerwy. Masaż, rozluźnianie poizometryczne, czy rozciąganie mogą się tutaj dobrze sprawdzić.

Prawidłowe ustawienie łopatki.

Nieprawidłowe ustawienie łopatki i obojczyka także może zwężać przestrzeń którą biegną nerwy. Wtedy naszym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego ustawienia łopatki poprzez ćwiczenia, czy tez poprawę nawyków.

Mięsień piersiowy mniejszy.

Mięsień piersiowy mniejszy to mięsień który bardzo lubi się napinać i przykurczać, a to także pod jego ścięgnem biegną elementy splotu ramiennego. Dlatego też rozciąganie, masaż, czy igłowanie mogą powodować jego rozluźnienie a co za tym idzie zwolnienie ucisku na nerw.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Łokieć tenisisty. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Nadkłykieć boczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość znajdująca się w dystalnej (znajdującej się dalej od tułowia) części tej kości. Ten niewielki guzek jest miejscem przyczepu dużej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, bądź nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna będą nadmiernie obciążone co w konsekwencji doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C. Mięśnie prostujące nadgarstek i palce są mocno aktywowane podczas gry w tenisa- stąd nazwa tego schorzenia, jednak praca, lub inna aktywność związana z pozycją przedramienia w pronacji połączoną z wyprostem nadgarstka jest uważana za czynniki wywołujący. Dotyczy to na przykład osoby pracujące na komputerze (stukanie w klawisze to pozycja: pronacja +prostowanie nadgarstka). Schorzenie to dotyka 1-3% populacji, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Mianem uszkodzenia SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka stawowego panewki łopatki. Obrąbek to łącznotkankowa struktura wyścielająca brzeg panewki stawu ramiennego w celu pogłębienia go i zwiększenia jego stabilizacji. Do górnej części obrąbka wnika i przykleja się ścięgno głowy długiej bicepsa, dlatego też uszkodzenia obrąbka często łączą się z patologią głowy długiej bicepsa.

Dyskineza łopatki

Łopatka osadzona jest na klatce piersiowej i stabilizowana na niej, za pomocą mięśni. Jej połączenie z klatką piersiową (żebrami) nie jest stawem, choć mówi się tu o „stawie funkcjonalnym”. W prawidłowych warunkach kąt górny łopatki znajduje się na wysokości 3 kręgu piersiowego, a kąt dolny na wysokości 7 kręgu piersiowego.

Uszkodzenie ścięgna głowy długiej bicepsa LHBT

Ból barku może wynikać z różnych przyczyn, jedną z nich jest patologia ścięgna głowy długiej bicepsa (LHBT). Do patologii dochodzić może na drodze przewlekłych, powtarzalnych podrażnień na przykład w sportach gdzie wykonuje się rzucanie, czy pracę w rękami w górze, ale uraz może także dotyczyć bezpośredniego incydentu- szarpnięcia, czy pociągnięcia.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.