Skręciłem kostkę- czy trzeba robić prześwietlenie ?

Większość skręceń stopy (stawu skokowego) to skręcenia inwersyjne – jeżeli podczas urazu noga wykrzywiła się tak, że:

  • ciężar ciała oparł się na brzegu bocznym stopy,
  • pierwszy palec przemieścił się do środka i do góry to właśnie miałeś uraz inwersyjny.

W takim przypadku uszkodzeniu ulegają struktury znajdujące się po bocznej stronie stawu, a najczęściej uszkadzanym więzadłem jest więzadło skokowo strzałkowe przednie (ATFL).  Więzadło może być naciągnięte, naderwane, lub zerwane całkowicie. Szczególnym zaś przypadkiem jest sytuacja gdy podczas takiego urazu dochodzi do złamania. Skąd jednak masz wiedzieć czy doszło do złamania ? Temu właśnie służy tak zwana OTTAWA ANKLE RULES czyli zestaw objawów przemawiających za tym żebyś udał się na zdjęcie RTG.

5 wyznaczników sugerujących, że możesz mieć złamanie:

  1. Tkliwość w dolnej części kości strzałkowej, lub wierzchołka kostki bocznej.
  2. Tkliwość w dolnej części kości piszczelowej, lub wierzchołka kostki przyśrodkowej.
  3. Tkliwość u podstawy 5 kości śródstopia.
  4. Tkliwość w okolicy kości łódkowatej.
  5. Niemożliwe jest obciążenie kończyny.

Trzeba przyznać, że odczucie bólu jest bardzo subiektywne i czasem przy dużych uszkodzeniach pacjent nie odczuwa bólu, podczas gdy inne osoby mając niewielkie urazy zgłaszają bardzo dużą bolesność.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Powikłania po operacji nogi

Do najczęstszych operacji nogi należą: Przez jakiś czas po takiej operacji codzienne funkcjonowanie pacjenta się

Skręciłem kostkę- czy trzeba robić prześwietlenie ?

Szczególnym zaś przypadkiem jest sytuacja gdy podczas takiego urazu dochodzi do złamania. Skąd jednak masz wiedzieć czy doszło do złamania ? Temu właśnie służy tak zwana OTTAWA ANKLE RULES czyli zestaw objawów przemawiających za tym żebyś udał się na zdjęcie RTG.

Łydka tenisisty

Łydka tenisisty to uraz do którego dochodzi w okolicy głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki. Jest to „oderwanie się” mięśnia brzuchatego od płaszczkowatego. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas aktywności, w momencie gdy wykonujemy nagły, ruch do przodu, podczas gdy noga zostaje z tyłu – (gra w tenisa, sprint). Nagłe i duże obciążenie okazuje zbyt wielkie dla mięśnia i dochodzi do jego rozdarcia. Bardzo często pacjenci zgłaszają, że poczuli trzask, uderzenie. W miejscu urazu pojawia się ból, często też towarzyszy mu krwiak.

Jak operacja brzucha wpływa na mięśnie ?

To,  co widzimy wszyscy i potocznie nazywamy brzuchem to przednia ściana i zbudowana jest z mięśnia prostego brzucha, który rozpościera się po obu stronach pępka (prosty brzucha prawy i lewy) oraz niewielkiego mięśnia piramidowego.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.