Co to jest złamanie Segonda ?

Złamanie Segonda to uraz stawu kolanowego, który dotyczy przednio-bocznej części bliższej kości piszczelowej, nieco poniżej kolana. Jest to stosunkowo rzadkie uszkodzenie, które zwykle występuje u sportowców i osób aktywnych fizycznie i często połączone jest z innymi uszkodzeniami takimi jak zerwane więzadła ACL, czy uraz łąkotki.

Mechanizm urazu

Mechanizm złamania Segonda polega na gwałtownym obrocie stawu kolanowego (podudzia) podczas ustawienia stopy w zgięciu. W wyniku tego ruchu często dochodzi do zerwania więzadeł, a także pęknięcia wyrostka bliższego kości piszczelowej, do którego przyczepiają się struktury więzadłowe. W okolicy „wyrywanego” elementu kostnego przyczepiają się takie elementy tkanek miękkich jak: głębokie włókna pasma biodrowo-piszczelowego ITB, część głowy krótkiej mięśnia dwugłowego uda, czy przedłużenie więzadła pobocznego bocznego kolana. W późniejszym okresie elementy te zostały określone jako „funkcjonalne więzadło przednio-boczne ALL”. Więzadło to jest ważnym stabilizatorem rotacji wewnętrznej.

Objawy

Objawy złamania Segonda to ból w okolicy kolana, obrzęk, trudności w poruszaniu kończyną oraz uczucie niestabilności stawu kolanowego. Często dochodzi też do zablokowania stawu i trudności w wyprostowaniu nogi.

Diagnostyka

Diagnostyka złamania Segonda opiera się na badaniu klinicznym, zdjęciach rentgenowskich, a także na badaniach obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Badania te pozwalają na dokładne określenie rozległości uszkodzenia i planowanie odpowiedniego leczenia.

Leczenie

Leczenie złamania Segonda zależy od rozległości uszkodzenia i stopnia niestabilności stawu kolanowego. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na odbudowie więzadeł i przyczepów kości. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności stawu kolanowego.

W przypadku mniejszych uszkodzeń stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu kończyny, stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także fizjoterapii. Leczenie to jest skuteczne w przypadku mniejszych urazów i umożliwia powrót do aktywności fizycznej. Po operacji następuje okres zrostu kości i obciążanie nogi może być zabronione. Bardzo ważne jest jednak wczesna aktywizacja kończyny dolnej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Więcej artykułów

Złamanie kości przedramienia u dzieci

Złamania kości przedramienia są jednym z najczęstszych urazów u dzieci. Dzieje się tak z kilku powodów. Zabawy dzieci są energiczne co wiąże się z różnego rodzaju upadkami. Dodatkowo kości dzieci są mniej wytrzymałe niż u dorosłych. Zrozumienie, objawów i późniejszych konsekwencji powinny być szczególnie ważne dla rodziców aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się promieniującym bólem wzdłuż nerwu kulszowego, który rozciąga się od dolnego odcinka pleców lub pośladka do jednej lub obu nóg. Częsty błąd polega na nazywaniu każdego bólu dolnej części pleców lub promieniującego bólu nogi jako rwy kulszowej.

Rwa kulszowa jest diagnozowana na podstawie obecności promieniującego bólu w jednej nodze, z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi, takimi jak parestezje i osłabienie mięśni, które są bezpośrednim wynikiem podrażnienia nerwu kulszowego lub korzenia nerwu kulszowego. Ból który towarzyszy temu schorzeniu często pojawia się przy pochylaniu w przód, skręcaniu, lub podczas kaszlu.

Zespół nerwu nadłopatkowego

Zespół nerwu nadłopatkowego to zaburzenie neurologiczne, które dotyczy kończyny górnej. Wiele osób cierpi na ten problem, ale często nie zdają sobie sprawy, co to za schorzenie i jakie są jego objawy.

Zespół nerwu nadłopatkowego –przyczyny

Zespół nerwu nadłopatkowego występuje, gdy nerw ten zostaje uszkodzony lub jest uciskany. Droga przebiegu nerwu to:

dół nadobojczykowy,

następnie przechodzi pod mięśniem czworobocznym w kierunku łopatki,

przechodzi przez wcięcie łopatki które ograniczone jest więzadłem,

po czym zmierza w dół.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej, TOS, to schorzenie, które występuje z powodu ucisku nerwów lub naczyń krwionośnych w okolicy szyi i górnej części klatki piersiowej. Ucisk ten może prowadzić do różnych objawów, które wpływają na codzienne życie pacjenta. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej.

Chcesz omówić problem lub umówić szybką wizytę ?

Uważam, że w pracy z ludźmi niezwykle ważne jest podejście do pacjenta. Masz dwie opcje kontaktu ze mną: Pierwsza to kontakt telefoniczny (staram się zawsze odbierać, jeżeli nie mogę oddzwaniam tak szybko, jak tylko to możliwe). Druga to skorzystanie z formularza i umówienie się ze mną na pierwszą wizytę. Decyzja należy do Ciebie.